Opera Pád Antikrista v podání Moravského divadla Olomouc.

Opera Pád Antikrista v podání Moravského divadla Olomouc. | foto: ČTK

Dny židovské kultury rozezní v Olomouci hudbu z časů apokalypsy

  • 0
Ve velkém stylu - uvedením představení Pád Antikrista v Moravském divadle Olomouc - startují sobotou Dny židovské kultury. Přehlídka bude pokračovat celých šest dní. Zaměří se právě na autora unikátního díla o Antikristovi - německo-židovského skladatele Viktora Ullmanna.

Téma letošního ročníku je Hudba v čase apokalypsy. „Letošní sedmý ročník Dnů židovské kultury se točí kolem osobnosti Viktora Ullmanna. Věnována mu bude beseda odborníků i přednášky, týká se jej také letošní motto festivalu Hudba v čase apokalypsy,“ řekl dramaturg přehlídky Alexandr Jeništa. Tématem se festival připojí k Roku české hudby.

„Pojem ‚česká hudba‘ se tradičně spojuje se Smetanou, Dvořákem, Janáčkem nebo Martinů, zatímco Dny židovské kultury přibližují dílo Viktora Ullmanna, skladatele, který v českém hudebním provozu stále existuje jaksi načerno, ačkoliv vzešel z multikulturního prostředí česko-německo-židovské Prahy a jazyk české hudby ho výrazně formoval,“ vysvětlil Jeništa. Tvorba Ullmanna bývá považována za vrchol v éře první poloviny 20. století.

Autor hudebního nastudování a dirigent Miloslav Oswald na nabídku organizátorů Dnů židovské kultury inscenovat Pád Antikrista kývl okamžitě poté, co si poslechl jedinou existující nahrávku opery.

Její libreto pojednává o vládě Regenta, který si nárokuje lidstvo zbavit závislosti na přírodě. Uvězní Technika, Kněze a Umělce. Zatímco první dva jeho vizím podlehnou, Umělec prohlédne, že Regent je ve skutečnosti Antikrist.

„Pěvecké party jsou exponované do maximální míry, k tomu si přidejte zpívání v němčině. Každá postava v této opeře má svou sekci nástrojů, které ji mají charakterizovat. Sbor plní zvukomalebnou roli, není přítomný na jevišti, ale v pozadí dotváří pocit lidské masy,“ nastínil podobu představení Oswald.

Program Dnů židovské kultury

SOBOTA 18. 10.
- 19:00 - V. Ullmann: Pád Antikrista (MDO)

NEDĚLE 19. 10.
- 17:00 - Cizí pasažér V. Ullmann, beseda
- 19:00 - Ke vzdálené hvězdě 11, koncert (AMO)

PONDĚLÍ 20. 10.
- 17:00 - A. Bergel: Kresby z Terezína, vernisáž, přednáška
- 19:00 - filmová sekce (Divadlo hudby)

ÚTERÝ 21. 10.
- 17:00 - V. Reittererová: V. Ullmann v kontextu své doby a druhý život jeho díla, přednáška (AMO)
- 19:00 - filmová sekce (Divadlo hudby)

STŘEDA 22. 10.
- 19:30 - Hugo Haas se vrací (Divadlo hudby)

ČTVRTEK 23. 10.
- 17:00 - Milan Kuna: Hudba v Terezíně 1941-1945, přednáška (AMO)

ČTVRTEK 30. 10.
- 19:30 . Létající rabín, koncert (Divadlo hudby)

Na pohybové stránce představení spolupracovala Nataša Kraus, která využívá prvků takzvané eurytmie.

Tvorba Viktora Ullmanna bude v rámci Dnů židovské kultury také tématem besedy a dvou přednášek. Nejprve v úterý 21. října představí muzikoložka Vlasta Reittererová život a dílo tohoto skladatele.

Ve čtvrtek 23. října pak muzikolog Milan Kuna seznámí zájemce s činností hudebních skladatelů uvězněných v terezínském ghettu - vedle Ullmanna zde totiž byli i hudebníci Pavel Haas, bratr herce Hugo Haase, Gideon Klein či Hans Krása a Karel Reiner. Všichni byli na podzim 1944 deportováni do Osvětimi a s výjimkou Reinera v lágru zahynuli.

Na festivalu vystoupí i známá klezmerová kapela Létající rabín a hudbou se zabývá i filmová sekce festivalu.

„Tentokrát jsme vybrali snímky, které se snaží netradičním způsobem skrz punkovou a rockovou hudbu přinést pohled na izraelskou společnost a židovské komunity v rámci Ameriky, Etiopie, Iráku a dalších zemí Blízkého východu,“ uvedla Ivana Cahová z Centra judaistických studií. Promítání se zúčastní režisér jednoho ze snímků Tomer Heymann, který povede s publikem diskusi.