Sdružení cestovního ruchu se chce se školami zaměřit na zvýšení kvality absolventů škol zaměřených na cestovní ruch. Těch je v kraji Jeseníků řada, přesto se kvalitního personálu nedostává. (Ilustrační snímek)

Sdružení cestovního ruchu se chce se školami zaměřit na zvýšení kvality absolventů škol zaměřených na cestovní ruch. Těch je v kraji Jeseníků řada, přesto se kvalitního personálu nedostává. (Ilustrační snímek) | foto: J.A.Talskýpro iDNES.cz

Absolventů má cestovní ruch dost, horám přesto kvalitní personál chybí

  • 2
Přestože je v Olomouckém a sousedním Moravskoslezském kraji řada škol, které připravují studenty pro nejrůznější profese spojené s cestovním ruchem, nejvyšší moravské hory už roky trpí nedostatkem kvalitního personálu. Změnit to chce svým projektem Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Sdružení spustilo ve spolupráci se školami projekt s názvem Praxe pro život, který má nastartovat změny k lepšímu.

„Přes dostatek absolventů z těchto škol se pořád setkáváme s nedostatkem zájemců o práci v cestovním ruchu nejen v oblasti Jeseníků. Co je ještě horší, setkáváme se leckdy s nedostatečnou úrovní řady absolventů. To je velká překážka pro rozvoj cestovního ruchu. Proto jsme se rozhodli tímto způsobem vstoupit do vzdělávacího procesu,“ uvedla ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

Podle ní je cílem projektu zavádění nových inovativních metod do výuky na středních školách.

„Jde nejen o snahu pomoci zkvalitnit výuku a pomoci poznat moderní trendy, ale taky poznat region a motivovat kvalitní absolventy, aby zůstávali v cestovním ruchu právě v Jeseníkách,“ přiblížila Závěšická.

Studenti půjdou na výměnné stáže a vyslechnou si rady z praxe

Sdružení chce pomoci s rozšířením praxí přímo v oblasti Jeseníků, aby měli při rozhodování víc znalostí. Deset škol z obou sousedních regionů zapojených do projektu si také bude v rámci výměnných stáží „prohazovat“ studenty.

„Vždy je to tak, že některá škola umí něco jinak a lépe než škola jiná a výměnné studijní pobyty mohou studentům pomoci obohatit jejich vzdělání a taky se učit pohybovat v jiném prostředí,“ popsala Závěšická.

Další aktivitou je zapojení úspěšných odborníků z praxe do výuky na jednotlivých školách.

„Díky této praktické aktivitě získají studenti know-how od předních specialistů na danou problematiku. Testují si také své podnikatelské schopnosti pomocí tzv. „studentských minipodniků“, v jejichž rámci mohou spustit vlastní podnikání,“ vysvětluje Závěšická. Projektu se zúčastní zhruba pětistovka žáků na partnerských středních školách.

Studentům se zlepší a naučí se víc, věří zástupci škol

Školy projekt Sdružení cestovního ruchu Jeseníky vítají. „Obecně platí, že jakákoli zkušenost, nové prostředí, nové podněty a setkání s lidmi, kteří něco ve své branži dokázali, má pro studenty velký přínos. Věřím, že projekt pomůže jak našim studentům, tak Jeseníkům v tom, že tu budou chtít zůstávat i ti nejlepší absolventi,“ uvedl ředitel Hotelové školy Vincenze Priessnitze Jeseník Petr Procházka.

Podobně to vidí také šéf Střední odborné školy obchodu a služeb Olomouc Ladislav Pochyla. Podle něj si studenti olomoucké školy rovněž zkoušejí rozjet své vlastní podnikání.

„Mohou si ověřit, že i obory, které zdánlivě s cestovním ruchem nesouvisejí, lze v této oblasti s úspěchem využít. Například budoucí kadeřnice nebo kadeřníci si vyzkoušeli, jaké to je, oběhat veškerou administrativu a založit firmu a jak si pořídit mobilní kadeřnictví, se kterým by se pohybovali právě v turistické oblasti a poskytovali služby turistům,“ popsal Pochyla.

Projekt „Praxe pro život“, který je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky, skončí 31. července 2015.