Vizualizace plánovaného jesenického wellness centra za tři sta milionů korun. Zda ale nebude projekt osekán či úplně zrušen teď není jasné.

Vizualizace plánovaného jesenického wellness centra za tři sta milionů korun. Zda ale nebude projekt osekán či úplně zrušen teď není jasné. | foto: Městský úřad Jeseník

Projekt vodního světa v Jeseníku je zpátky na začátku. Město se bojí dluhů

  • 0
Nové vedení jesenické radnice si chce posvítit na projekt wellness centra. To mělo za tři sta milionů vábit turisty už příští rok, místo toho však nyní zvláštní komise celou stavbu znovu posoudí. Jedním z možných závěrů přitom může být i zastavení projektu.

Zatím to vypadá, že se lidé ve velkoryse pojatém wellness centru nikdy nevykoupou ani ho nenavštíví. Projekt za 300 milionů korun, do jehož přípravy už radnice investovala třináct milionů, se totiž dostává téměř zpět na začátek.

V nové koalici, která vládne městu od voleb, jsou totiž zastánci stavby v menšině. Většina zastupitelů na rozdíl od minulého volebního období vybízí k opatrnosti. Mají obavy, aby se město příliš nezadlužilo, projekt se proto bude znovu detailně posuzovat.

"Všechny strany v zastupitelstvu dají návrhy na členy výboru, který by měl vše znovu probrat a poté doporučit zastupitelstvu řešení," sdělila nová starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD).

Ve výboru pro strategický rozvoj budou zasedat především odborníci na stavebnictví, ekonomiku a další oblasti, které se stavbou souvisejí. "Zřejmě mezi nimi budou i někteří zastupitelé, ale pozitivní je, že v návrzích jsou i lidé takzvaně zvenku," řekla starostka.

Ve hře jsou teď tři varianty. Buď se bude wellness centrum stavět v té podobě, která je nyní na stole, nebo v podstatně redukované verzi. Není ale vyloučeno, že se stavět nebude vůbec. "Věřím, že nakonec se shodneme na variantě, která bude pro město nejpřijatelnější," doplnila Fomiczewová.

Posouzení odborníků je dobrý krok, říká exstarosta

Bývalý starosta a současný místostarosta Petr Procházka (ODS) patří k největším zastáncům vodního světa. Teď je ale jím podporovaný projekt ohrožen.

"Vzhledem ke vzniklé situaci je vytvoření výboru pro strategický rozvoj dobrý krok. Podle návrhů stran je zřejmé, že tam budou erudovaní odborníci. I když je výbor pouze poradní orgán zastupitelstva, věřím, že se celá věc posune do odborné roviny. Bohužel v minulém volebním období se díky některým lidem výstavba wellness centra silně zpolitizovala," řekl Procházka.

Šéf městské společnosti Jesenická rozvojová, která se zabývá cestovním ruchem, Václav Pták míní, že Jeseník wellness centrum potřebuje.

"Kvalitní koupání s atrakcemi je jedna z věcí, kterou by centrum horské turistiky, jako je Jeseník, mělo mít. Určitě by to zvýšilo atraktivitu regionu. Pokud by se ale mělo centrum ořezat na úroveň běžného krytého bazénu, celý projekt by ztratil jakýkoli smysl," míní Pták. Potom by bylo přijatelnější vylepšit krytý areál v nedaleké České Vsi.

K největším odpůrcům stavby dlouhodobě patří bývalý zastupitel Jan Jedlička. "Já říkám od začátku, že taková megalomanská stavba je pro Jesenicko nesmyslná a nikdy se v našich podmínkách nemůže zaplatit. Město by zadlužila na desítky let," řekl Jedlička.

Původní termín otevření zněl květen 2011 a kapacita měla dosahovat necelých 400 lidí v zimě a 1 200 v létě. Teď už se o jakýchkoli termínech otevření areálu s pětadvacetimetrovým plaveckým bazénem, toboganem nebo parní lázní příliš nemluví.