Jedním z lákadel druhé etapy safari v olomoucké zoo má být projížďka ve vláčku mezi arktickými vlky (na snímku). Její stavbu teď ale zabrzdili jiní vlci - iberští, které není kam dát. | foto: Libor Teichmann, MAFRA

Agresivní vlci dál blokují v Olomouci stavbu safari. Zoo počká, až dožijí

  • 11
Vlci iberští opět zasáhli do plánů proměny poloviny olomoucké zoo na safari. Původně měli úplně odejít, zabírají totiž místo pro další etapu. Ze stěhování do španělské zoo ale nakonec sešlo, protože zahrada agresivní zvířata nechce. Proto se nyní v Olomouci překreslují plány a bude se čekat, až vlci sami pomřou.

Španělské zoo vlky odmítla po více než roce průtahů. I nadále tak mohou návštěvníci olomoucké zahrady v jedné ze tří souprav turistického vláčku projet jen dvě hotové části místního safari - euroasijskou a africkou. Celkem jich má přitom vzniknout pět, postupně se na volné prostory plné zvířat v nejbližších letech promění téměř polovina zahrady a Safari tak pohltí sedmnáct původních výběhů.

Patří mezi ně i ten, jenž nyní obývají vlci iberští, jenže ti musí v budoucnu ustoupit jiným vlkům. Hlavní atrakcí amerického vlčího safari bude totiž početná smečka vlků arktických s typickou hustou bílou srstí. Možnost, že by tu oba druhy žily spolu, je ovšem nereálná. Vlci iberští jsou známí agresivitou a nesnášenlivostí.

„Je tak silná, že je občas nutno chovat odděleně i samce od samice. Chov těchto zvířat je velmi náročný. Mezi evropskými zoo není kvůli tomu dostatek těch, jež by tento poddruh měly,“ vysvětlila již před časem tisková mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

Jednotlivé etapy safari za celkem jedenáct milionů korun na sebe navazují, zoo ale kvůli jejich povaze neměla pro iberské vlky žádné jiné místo. Z Kopečku tak museli pryč a evropský koordinátor jejich chovu proto rozhodl, že se podstatná část smečky přestěhuje do zoo v Jerezu ve Španělsku.

Španělé dlouho slibovali, po oddalování nakonec vlky odmítli

Ta pro ně ovšem neměla vybudované zázemí. Vše se postupně protahovalo a agresivní vlci zůstávali v olomoucké zahradě. Její vedení dokonce muselo při dalším budování safari vlčí část přeskočit a postavit africkou část, kterou otevřela koncem července. Měla přitom následovat až po vlcích. Pak ale přišla další komplikace.

„Španělé po dlouhém protahovaní a příslibech nakonec odběr vlků zrušili,“ uvedla Břečková.

Teď už i přesto zoo vybudování prvního vlčího safari v Evropě odsouvat nehodlá. Nesnášenlivé vlky iberské, kteří kvůli zdlouhavým jednáním v zoo zestárli, si nechá. A zároveň zvládne stavbu safari pro jejich vzdálené arktické příbuzné.

„Situaci jsme se rozhodli vyřešit drobnou úpravou stavebního plánu. Výběh vlků iberských vyjmeme z plochy vlčího safari, vlky necháme v naší zahradě dožít a poté safari o jejich výběh rozšíříme,“ upřesňuje Břečková. Vlčí safari by tak podle ní mělo být jako třetí v pořadí otevřené v příští sezoně.

Pro dokončení safari, jehož celková rozloha zabere kolem devatenácti hektarů, tak budou zbývat etapy věnované Austrálii a Arktice. K vidění tu bude klokan rudý, klokan parma v australském výběhu a pak také sob polární. Původní termín dokončení byl rok 2017, kvůli komplikacím s vlky je však nyní pravděpodobnější rok 2018.

Letos otevřené africké safari zachraňovalo návštěvnost

Kromě atraktivnějšího nového pohledu na zvířata z projíždějícího vláčku pak safari zahradě přinese také zvýšení návštěvnické kapacity. Lokomotivy s vagonky do jeho dokončení budou využívat také cesty, na nichž se dnes pohybují i pěší návštěvníci. Po dokončení safari bude mít vláček pouze vlastní trasu přímo mezi zvířaty.

„Usnadníme tak průchod pěším, maminky s kočárky se už nebudou muset vláčku vyhýbat. Díky safari odkloníme i naše auta, která obsluhují jednotlivé výběhy,“ uvedl při otevření první části safari Radomír Habáň, ředitel zahrady.

Ta naposledy otevřela nový kus safari koncem července. Zachránilo jí letošní statistiky.

„Návštěvnost safari od otevření části Afrika výrazně stoupla. A to i přes letošní slabší sezonu, kdy jsme kvůli velmi horkému počasí nedosáhli na plánované množství návštěvníků zoo,“ vyzdvihla mluvčí Břečková.

31. července 2013