V olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku už začalo budování první, a to...

V olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku už začalo budování první, a to euroasijské části safari. To postupně nahradí sedmnáct původních klasických výběhů. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucká zoo mění výběhy v safari, první část otevře příští rok

  • 2
Olomoucká zoo na Svatém Kopečku začala svou několikaletou proměnu. Klasické výběhy se tu stanou součástí rozsáhlého safari, jímž bude projíždět vláček s návštěvníky. Na první euroasijské části safari se nyní již pracuje. Do devítihektarového areálu se lidé mezi zubry, jeleny či losy budou moci podívat už příští rok.

"Celkem k nám díky této první části safari přijdou, či již přišly, tři nové druhy zvířat. Vedle zubrů evropských to je kamzík horský a také los evropský," nastínil ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň.

V euroasijské části olomouckého safari, s jehož otevřením vedení zoo počítá v roce 2013, bude žít šest druhů zvířat. Ty nově příchozí doplní jeleni, kozorožci a daňci. Od zubrů je bude oddělovat val z mohutných světlých kamenů.

"Veškeré bariéry a oplocení se snažíme ukrýt či upravit tak, aby lidé měli pocit, že jsou ve volné přírodě. Tato koncepce je budoucnost naší zahrady. Chceme takto opravit staré nevyhovující výběhy. Vytvoříme nový přírodní ráz zahrady, takový, aby působila přirozeně," doplňuje Habáň.

Nová tvář zoo bude mít rozlohu zhruba devatenáct hektarů

Budování safari

Jednotlivé etapy budoucího safari v olomoucké zoo na Svatém Kopečku.

1. ETAPA - Safari Euroasia (2012): kamzík horský, kozorožec kavkazský, los evropský či zubr evropský

2. ETAPA - Safari America (2013): v areálu, který bude vůbec prvním vlčím safari v Evropě, budou moci návštěvníci zhlédnout početnou skupinu vlků arktických charakteristických hustou bílou srstí

3. ETAPA - Safari Africa (2014): oryx jihoafrický a žirafa Rothschildova. Zoo ukáže i další představitele afrických kopytníků, kteří zástupce afrického kontinentu doplní

4. ETAPA - Safari Australia a Safari Arctica (2015): poslední dvě budované části safari nabídnou klokana rudého a klokana parmu v australském výběhu a soba polárního reprezentujícího Arktidu

Tuto rozsáhlou proměnu celé zoologické zahrady na Svatém Kopečku Habáň se svým týmem rozvrhl až do roku 2017. Na safari rozdělené do pěti částí dělníci postupně přebudují sedmnáct stávajících výběhů.

Dohromady nová tvář olomoucké zoo zabere přibližně devatenáct hektarů a vyjde na zhruba jedenáct milionů korun. Nejvíce z nich ukrojí právě budovaná euroasijská část safari za čtyři a půl milionu.

"Nejvíce tady stavíme. U těch dalších půjde především jen o úpravy oplocení a terénu," vysvětluje Habáň.

Půjde o novou éru pro zoo i zvířata

Už v příštím roce tak počítá se začátkem budování severoamerické části, kterou obsadí vlci. V dalších letech přijde na řadu africká sekce s žirafami či pštrosy, australská s klokany a arktická se soby. Hotovo bude v roce 2017.

"Dalším z cílů safari je zpřístupnění míst, která byla doposud návštěvníkům skrytá. Zvýšíme také atraktivitu zoo, v neposlední řadě zvířata získají podstatně větší prostor," doplňuje mluvčí zoo na Svatém Kopečku Iveta Gronská. Ta vyzdvihuje i to, že zvířata zde budou žít společně.

"V mnoha směrech to pro ně a samotnou zoologickou zahradu znamená další životní kapitolu. Ačkoli se výrazně proměňuje její rozlehlá plocha, provoz zůstává zachován," dodává Habáň.