Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký klenot mezi rozárii přežije, v budoucnu nabídne i oddech

  9:42aktualizováno  9:42
Jedno z nejvýznamnějších tuzemských rozárií v olomouckých Bezručových sadech mělo už několikrát v minulosti na kahánku. Teď to ale vypadá, že se prostory, kde roste zhruba 500 odrůd růží, dočkají už příští rok obnovy. O jejich nadčasovosti mluví zahradní architekti v superlativech.

Nad olomouckým rozáriem se řadu let stahovaly mraky, teď ale město plánuje jeho proměnu na místo, kde lidé najdou růže i oddech. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Jak přesně bude areál nedaleko centra města vypadat, je zatím trochu zahalené mlhou. Brněnští zahradní architekti na návrhu ještě pracují. Plán pak navíc nejspíš čeká balancování mezi tím, co by bylo krásné v prostoru mít, a tím, na co skutečně budou peníze.

"Zachová se určitý rozsah růží a mělo by se tam najít dostatek odpočinkových ploch pro aktivní i pasivní odpočinek lidí. Já osobně to místo považuji za jedno z nejhezčích v Olomouci," popsala Naďa Krejčí z olomouckého Výstaviště Flora.

O možnostech jiného využití pozemku, na kterém rostou jedinečné odrůdy růží, se uvažuje už delší dobu. Na stole bylo několik koncepcí a všechny provázely vzrušené debaty Olomoučanů. Jedna z někdejších koncepcí třeba navrhovala, aby místo rozária bylo na třídě 17. listopadu podzemní parkoviště.

Poprvé ale skutečně musely růže o něco ustoupit před šesti lety, když se do rozária zakously dva nové tenisové kurty. Nepomohla ani petice, pod kterou se tehdy podepsalo na 1 500 lidí. Měli smůlu. Změna územního plánu prošla.

Původní podoba ze sedmdesátých let byla nadčasová

Zdá se ale, že prozatím šlo o poslední prohru tisíců růžových keřů. Olomouc se chystá rozárium rehabilitovat a udělat z něj moderní odpočinkovou plochu pro oddech a rekreaci Olomoučanů i turistů, kteří si tam budou moc přijít zasportovat, posedět v kavárně nebo si pohrát s dětmi na hřištích. A to vše s bonusem krásného prostředí s výhledem na historické centrum.

Novou podobou rozária se radní města zabývali během posledních tří měsíců už několikrát. "Snahou vedení města je, aby se prostory stávajícího rozária více otevřely veřejnosti a přilákaly daleko větší pozornost návštěvníků," potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

A brněnští architekti jsou z úkolu nadšení. Upozorňují, že jejich předchůdci navrhli ve své době velmi nadčasový prostor, který, pokud by mu tehdejší komunistický režim dal šanci, mohl zdatně konkurovat obdobným rozáriím v Německu či Holandsku.

"To co tam v 70. letech jeho autoři vytvořili, byla nadčasová záležitost srovnatelná s tehdejší vyspělou kapitalistickou cizinou," míní brněnský zahradní architekt Zdeněk Sendler.

Rozárium s parkem mají sloužit rekreaci včetně hřiště i kavárny

Proto chtějí architekti na daných základech stavět a současně prostoru vtisknout i moderní podobu.

"Chceme navrhnout životaschopný komfortní městský park, kde by byly i hřiště, kavárna a v jiném systému obnovené růže doplněné dalšími rostlinami," nastínil nápady Sendler s tím, že tuto práci pro Olomouc vnímá jako velkou výzvu.

"Má to obrovský skrytý potenciál stát se zajímavým místem pro rekreaci. Chceme na stávající historické platformě vložením soudobých pohledů na krajinářství vytvořit živý, energií nabitý prostor," popisoval s tím, že sbírka růží v něm má nadále zůstat zásadním botanickým fenoménem.

"Zda se to podaří, záleží na tom, jestli se v Olomouci sejdou lidé, kteří budou chtít celou myšlenku dotáhnout do konce," dodal Sendler.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Najdete na iDNES.cz