Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá.

Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá. | foto: Stavoprojekt Olomouc

Proměna olomouckého výstaviště Flora za 300 milionů začne na jaře

  • 1
Stamilionová proměna olomouckého výstaviště Flora začne na jaře. Po několika termínech, které už v souvislosti s nákladným plánem padly, by tento měl být konečný. Rekonstrukce legendárního pavilonu A, stavba nové administrativní budovy, parkoviště a restaurace odstartuje v březnu či dubnu.

Poslední výstavou, kterou si lidé pod střechou starého "Áčka" prohlédnou, tak bude letošní jarní Flora. V nové podobě by se olomoucké výstaviště lidem mělo předvést nejpozději do konce příštího roku.

"Již jsme vypsali výběrové řízení na firmu, která se do prací na nové Floře pustí. Nyní to vychází na necelých 300 milionů korun, věříme ale, že to ve výsledku bude méně," uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Největší změny se dotknou známého pavilonu A. Zůstane z něj jen původní ocelová konstrukce, v rámech se kvůli lepší izolaci objeví kvalitnější vícevrstvá skla. Uvnitř pak přibude klimatizace a také nové výtahy coby lepší zázemí pro vystavovatele.

"Flora navíc získá novou správní budovu, která bude stát při boční štítové zdi domu vedle výstaviště. Bude v ní také restaurace," popsal již dříve architekt Petr Brauner, jenž nové plány Flory narýsoval. Jeho podpis však najdeme i pod těmi, podle nichž se Áčko v 60. letech stavělo.

Výstaviště po přestavbě získá díky propojení ulic Wolkerova a Zamenhofova nový vjezd, v místech blízkého nákladního vlakového nádraží vznikne parkoviště pro zhruba sto aut.

"Pokud se nic nezkomplikuje, podepíšeme smlouvu s vítěznou firmou v březnu či dubnu. Budeme po ní chtít, aby se hned pustila do práce. Vše by mělo být i kvůli vyúčtování dotací hotové do konce příštího roku," dodal náměstek.

Archeologové budou hledat hroby, práce to zbrzdí o čtvrt roku

Není to však poprvé, co se objevuje termín začátku proměny Flory. Tím původním byl loňský srpen, pak se ale několikrát měnil stejně jako místo konání tradičních výstav či vánočních trhů. "Letošní jarní Flora bude skutečně tou poslední ve starém pavilonu," řekl Major.

Kromě dělníků se na pozemcích Flory objeví také archeologové, kteří zde při záchranném průzkumu budou pátrat po zbytcích dvou hřbitovů z 19. století. Jeden z nich byl vojensko-civilní, na druhém pak před jeho zrušením skončily ostatky olomouckých evangelíků, katolíků a Židů. Kromě hřbitovů se archeologové zaměří i na případné nálezy z pravěku. V nedalekých Smetanových sadech se totiž již dříve našly neolitické hroby.

"Dokončení nové Flory se kvůli tomuto průzkumu protáhne o zhruba dva až tři měsíce. Možná to však půjde udělat tak, aby na některých místech pracovali archeologové a jinde zároveň dělníci," přemítá Major.