Jen na úřadu práce v Olomouci se během středy zaregistrovalo 300 nových uchazečů o práci. (Ilustrační snímek)

Jen na úřadu práce v Olomouci se během středy zaregistrovalo 300 nových uchazečů o práci. (Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Propuštění na amnestii se hlásí na úřadech, ale práci nejspíš nenajdou

  • 0
Vězni propuštění na amnestii mají podle zaměstnanců úřadů práce v Olomouckém kraji jen minimální šanci na nalezení zaměstnání. Pracovních míst je málo i pro lidi, kteří nemají žádný "škraloup". Nejhůře se bude hledat práce na Jesenicku. Růžové to ale není ani v azylových domech. Jsou plné ještě před příchodem vězňů.

Sociální odbory radnic, úřady práce a azylové domy v Olomouckém kraji se připravují na nápor amnestovaných. Nejvíc jich čekají po neděli hned v pondělí, kdy je úřední den. "Zatím k nám přišli jen jednotlivci z řad propuštěných vězňů. Celkem se však u nás na úřadu práce jen během středy zaregistrovalo na tři sta nových uchazečů o zaměstnání," uvedl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Kdy mají propuštění šanci na podporu

Podporu v nezaměstnanosti získají propuštění vězni, kteří mají v posledních dvou letech odpracováno alespoň dvanáct měsíců, jinak na ni nemají nárok. V těchto případech jim nezbude než požádat o dávky hmotné nouze.

Pracovní uplatnění pro amnestované bude podle něj problematické. "Samozřejmě závisí nejenom na oboru, ve kterém jsou vzděláni, ale také na tom, co mají za sebou. To jest, kolik času strávili ve vězení, zda tam pracovali a za jakou trestnou činnost byli vězněni," vysvětlil Mikšaník.

Přiznal, že oproti běžným uchazečům o zaměstnání mohou být tito lidé znevýhodněni svou trestnou minulostí. "Jejich pracovní uplatnění ovšem nebude jednoduché vzhledem k vysoké míře nezaměstnanosti a poměrně nízkému počtu volných míst," dodal.

Aby dostali podporu, musí mít rok odpracovaný

Nejhůře se bude hledat práce propuštěným vězňům na Jesenicku, kde je také nejvyšší nezaměstnanost. "Na Jesenicku by se podle našeho odhadu mělo objevit kolem třiceti amnestovaných. Jejich šance najít práci bude zcela minimální. Všichni ale budou s velkou pravděpodobností chtít dávku okamžité mimořádné pomoci, která může být až tisíc korun. Jeden amnestovaný si už pro tyto peníze přišel," sdělil ředitel jesenického úřadu práce Martin Viterna.

Podle něj bude úřad práce také řešit, zda budou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. "Musí mít v posledních dvou letech odpracováno aspoň dvanáct měsíců, jinak na podporu nemají nárok. V tom případě skončí na dávkách hmotné nouze," řekl Viterna.

První amnestovaný se už přihlásil také na sociálním odboru jesenické radnice, u kurátora, který má propuštěné na starosti. Postupně za ním dorazí všichni, kteří budou žádat nějaké dávky. "V pondělí to bude velký nápor a potrvá několik dní," předpokládá jesenický kurátor Petr Marcalík.

Kurátor vězňům pomáhá najít práci, posuzuje sociální situaci klientů, podklady pro dávky. "Většinou mají tak akorát na cestu a na jednodenní obživu, takže jsou velmi rychle bez prostředků a je třeba to řešit," řekl Marcalík.

Azylový dům moc míst nemá

V dalších dnech čekají nápor také azylové domy. Řada propuštěných totiž nemá kam jít a vyhledají jejich služby. Například Středisko křesťanské pomoci Boetheia v Jeseníku už přijalo pod střechu prvního amnestovaného, který byl propuštěn ve středu.

"Pro další to už bude velký problém, protože v azylovém domě máme 48 míst a volné je pouze jedno, na které jsou už nyní čtyři žadatelé. Amnestovaný se dostal do noclehárny, kde je deset lůžek a je nyní zcela obsazena," popsal svízelnou situaci sociální pracovník střediska Boetheia Jiří Straka.

Boetheia je připravena v případě nouze o ubytování přidat do noclehárny ještě pět lůžek. "To je ale skutečná nouzovka. Maximálně na přežití zimy. Víc udělat nemůžeme," dodal Straka.