Prostějovu hrozí dopravní kolaps, po výpadovce zavře i jedna z objížděk

  13:17aktualizováno  13:17
Už tak ve špičkách napjatá dopravní situace v Prostějově od příštího týdne ještě více zhoustne. Kromě uzavřené frekventované výpadovky na Brno totiž radnice částečně omezí provoz také na jedné z objížděk přes sídliště Šárka.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Další omezení má platit od května do konce října.

„V rámci regenerace sídliště Šárka se uzavře místní komunikace ve vnitrobloku,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy na prostějovském magistrátě Miroslav Nakládal s tím, že v souvislosti se stavebních ruchem může být silnice na čas dokonce mimo provoz úplně.

„Po dobu úplné uzavírky veškerá doprava včetně vozidel hasičů, záchranné služby a autobusové dopravy využije okolní komunikace. Objížďka stanovena není,“ doplnil Nakládal.

Ačkoli jde o pouhých tři sta metrů silnice uzavírky, někteří řidiči se příštích týdnů děsí.

„Samozřejmě jsme přes Šárku jezdili, když jsme se chtěli dostat na dálnici do Brna. Pokud to bude uzavřené, tak si nedovedu představit, co to způsobí v centru,“ odtušil jeden z prostějovských řidičů, který s rodinou často jezdí do Brna k lékaři.

„Na některých křižovatkách se už teď musí dlouho čekat a bude to ještě horší. Objet se to rychle nijak nedá, leda kličkovat po městě nebo jet úplně na druhou stranu Prostějova,“ dodal.

Radnice: Přinese to komplikace, ale opravy už nešlo odkládat

Prostějovská radnice připouští, že v dopravě mohou v příštích týdnech nastat komplikace. Opravy nejstaršího a nejzanedbanějšího sídliště Šárka však podle ní už nešlo dál odkládat a kvůli možnosti získat dotace navíc práce musí pokračovat v předem naplánovaných etapách.

„Šárkou si lidé zkracují cestu, a proto jsme na uzavírku upozorňovali už dopředu. Ale nedá se to ovlivnit. Není to navíc úplná uzavírka, ale pouze částečná, takže počítáme s tím, že to nějakou další dopravní zátěž může přinést, ale že si řidiči své objížďky najdou,“ reagovala mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Každá uzavírka nějaké významnější trasy podle ní vždy způsobí problém v dopravě na dalším místě.

„Projeví se to v tom, že se někde začne tvořit víc kolon než dřív,“ připustila Gáborová.

Stavební boom a odříznutý Žešov

V prostějovské dopravě však mohlo být ještě hůř. Na letošek má totiž radnice naplánovanou také celkovou opravu další výpadovky – směrem na Plumlov a Boskovice.

„Oprava Plumlovské ulice bude zahájena až na podzim, po dokončení rekonstrukce Brněnské ulice. Kvůli souběhu oprav by město Prostějov bylo neprůjezdné,“ sdělila primátorka Alena Rašková.

Na současný stavební boom v dopravě hodně doplatili také obyvatelé prostějovské místní části Žešov. A to dokonce dvakrát.

Kvůli opravám brněnské výpadovky je totiž uzavřen most přes dálnici, takže čtvrť zůstala od Prostějova v podstatě odříznutá a obyvatelé musí do města jezdit složitě přes Určice. Uzavírka mostu navíc odsunula celkovou rekonstrukci rozbitého průtahu Žešovem, kterou radnice slibuje už roky.

„Práce měly odstartovat v dubnu letošního roku. Zahájení rekonstrukce místní komunikace v Žešově však bude možné až koncem léta, kdy bude opravovaný úsek přilehlé silnice uveden do zkušebního provozu,“ vysvětlil náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Žešov tak čeká rekonstrukce páteřní komunikace včetně dešťové kanalizace a rozšíření stávajících parkovacích a odstavných stání spolu s opravami veřejného osvětlení. Stavební práce budou z technických a provozních důvodů rozděleny do dvou čtyřměsíčních etap. Náklady činí 13,5 milionu korun.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Další z rubriky

Jedna klíčová postava pro mě velmi nečekaně zemřela, přiznává spisovatelka

Přerovská spisovatelka a mluvčí zdejší radnice Lenka Chalupová. (podzim 2018)

V pořadí už osmou knihu vydává přerovská spisovatelka Lenka Chalupová. Rodinné drama Liščí tanec se stejně jako čtyři...

Spolumajitel psa nehlídal, říká žalobce v kauze smrtelného zranění dítěte

Ilustrační snímek

Přerovský okresní soud začne příští týden projednávat loňskou tragédii, kdy při rodinné návštěvě pes zaútočil na roční...

Nadšenci na starých bicyklech už 29 let při Cyklomordu vyzývají Jeseníky

Účastníci již 29. ročníku akce Cyklomord - kombinovaného přechodu a přejezdu...

Historické oblečení, dobová zavazadla a prastaré bicykly. Bez autentických rekvizit se na Cyklomord nevyráží! Parta...

Najdete na iDNES.cz