Bývalého šéfa mladých prostějovských hokejistů obvinili i z krácení daní

  4:52aktualizováno  4:52
Problémy bývalého mládežnického hokejového klubu Jestřábů v Prostějově jsou podle všeho větší, než se dosud tušilo. Po obvinění z dotačních podvodů nově čelí bývalý šéf klubu trestnímu stíhání také za krácení daní. On sám vinu za zmizení stovek tisíc korun odmítá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Do mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi Prostějov v minulých letech natekly miliony korun na dotacích od kraje a od města Prostějova a další statisíce korun za reklamu na stadionu. Kde tyto peníze přesně skončily, je záhadou, protože účetnictví klubu je v troskách.

Finanční úřad ale i tak přišel na obrovské nesrovnalosti, když začal rozplétat některé dostupné faktury. Na základě toho vyšetřovatelé bývalého šéfa klubu Michala Tomigu obvinili z krácení daní. Dluh na DPH je jen za rok 2015 téměř 400 tisíc korun.

Tomiga přitom už čelí trestnímu stíhání z dotačních podvodů. Podle policie v letech 2016 a 2017 v žádostech o dotace od města Prostějova a od Olomouckého kraje zatajil probíhající exekuce.

Celkově hokejový klub žádal o více než devět milionů korun a část z nich opravdu dostal. Zbytek dotací se na poslední chvíli podařilo zastavit, protože se exekuce provalily.

Tomigovi za to u soudu hrozí až osm let vězení. Hejtmanství i město Prostějov požadují velkou část vyplacených dotací zpět.

Daně řešila najatá firma, ne já, hájí se exšéf klubu

V nejnovější daňové kauze vyšetřovatelé Tomigu podezírají, že ve čtrnácti případech v průběhu roku 2015 manipuloval s fakturami. Buď je vůbec nezaúčtoval, nebo je do účetnictví zařadil jako dar, ačkoliv měly být evidovány jako reklama. Stát tak podle vyšetřovatelů připravil o DPH.

„Zjištěná škoda je nejméně 397 tisíc korun,“ potvrdil MF DNES zdroj, který má o vyšetřování případu podrobné informace.

Obviněný bývalý šéf klubu Tomiga se k případu odmítl vyjadřovat. „Poradím se s právníkem, zda budeme něco sdělovat,“ reagoval na dotaz MF DNES bývalý šéf klubu.

Na policii nicméně Tomiga do protokolu vypověděl, že na účetnictví si najal firmu, které dával veškeré dokumenty a faktury. Tvrdí, že evidenci nechával zcela v režii této firmy.

Najatý účetní však jakoukoliv manipulaci s fakturami odmítl. Při výslechu vypověděl, že všechny dokumenty čísloval Tomiga, nikoliv on. Podle dohodnutého postupu pak měl šéf klubu na faktury psát poznámky, zda jde o dar, nebo o reklamu. Přesně podle toho je pak účetní podle svých slov evidoval.

Podvedli nás, odmítá vinu bývalé vedení radnice

Hokej patří v Prostějově k nejoblíbenějším sportům. Na zápasy A mužstva chodí tisíce lidí, velkou popularitu má i mezi mládeží. Postupně však začínaly vycházet najevo problémy mládežnického klubu a přidala se i kritika rodičů, že klub hospodaří špatně a netransparentně.

Vše vygradovalo loni, když Jestřábi zkrachovali a část mládežnických soutěží přestala v Prostějově úplně existovat, než je od letoška převzal nový klub. Řada mladých hokejistů musela odejít jinam a část dětí a mládeže s hokejem úplně skončila.

Celá aféra postupně získala také výrazný politický rozměr a byla tématem vyhrocených sporů minulého vedení radnice a opozičních zastupitelů. Ti koalici vyčítali, že problémy klubu ignorovala a stále mu posílala miliony korun na dotacích.

Zástupci dosavadního vedení radnice to odmítali a odmítají. Dnes již bývalá náměstkyně primátorky Ivana Hemerková z hnutí PéVéčko, která byla za dotace pro sport odpovědná, řekla, že o nejnovějším trestním stíhání za krácení daní zatím neví. Postup města obhajuje tím, že radnice chtěla pomoci mládežnickému hokeji, proto ho dotovala.

„Jestliže vás někdo podvede a podepíše čestné prohlášení, že je všechno v pořádku, tak to není vaše chyba,“ brání se Hemerková. Před komunálními volbami před čtyřmi roky přitom hokejový klub hnutí PéVéčko, za které kandidovala, veřejně podporoval.

Opoziční zastupitelka Hana Naiclerová, jež se v kauze dlouhodobě angažovala, říká, že tušila, že účetnictví hokejového klubu nebylo v pořádku.

„Nepřekvapuje mě to. Nedovedu si ovšem představit, jakým způsobem tam probíhaly kontroly finančního odboru radnice, když se teď ukazují tak závažná pochybení. Asi tam ty kontroly reálně neprobíhaly tak, jak měly,“ řekla Naiclerová, která dotace pro mládežnický hokej opakovaně kritizovala.

Nejčtenější

V Německu ukradený luxusní mercedes prozradilo nedobrzdění na D46

Řidič mercedesu na dálnici nedobrzdil a narazil do fabie zpomalující kvůli...

Vyšetřování na první pohled běžné dopravní nehody na dálnici D46 odhalilo krádež luxusního vozu. Řidič mercedesu za...

Za smrt dvou dětí v jiném autě dostal opilec o dva roky víc, vinu neuznal

Josef Ondrýsek u olomouckého krajského soudu žádá o snížení trestu za tragickou...

Na osm a půl roku vězení zpřísnil olomoucký krajský soud trest Josefu Ondrýskovi, který na jaře zavinil v opilosti...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Vjezdový systém dodala firma stíhaného lobbisty, nemocnice řeší potíže

Pohled na jeden z vjezdů do olomoucké fakultní nemocnice. Po změně v systému...

Nový vjezdový systém měl od 1. listopadu výrazně modernizovat a usnadnit pacientům parkování v areálu Fakultní...

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace. Špitál šokoval i soudního znalce

Okresní soud v Přerově začal projednávat případ, ve kterém jsou dva přerovští...

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové...

Další z rubriky

Bratr exstarosty končí v čele městské firmy, radní prověří výběrová řízení

Budova jesenické radnice.

Jesenická radnice odvolala předsedu představenstva technických služeb Romana Kalouse, jenž je bratrem bývalého starosty...

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace. Špitál šokoval i soudního znalce

Okresní soud v Přerově začal projednávat případ, ve kterém jsou dva přerovští...

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové...

Po srážce na D46 hořely dva kamiony, hasiče zaměstnalo překládání kvasnic

Dálnici D46 na několik hodin zablokovala nehoda dvou kamionů a dodávky, po...

Na dálnici D46 v Prostějově v noci naboural jeden kamion zezadu do druhého a oba začaly hořet. Do vysypaného nákladu...

Najdete na iDNES.cz