Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

  4:53aktualizováno  4:53
Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní všech klíčových jednání. To už však nelze říci o schůzích prostějovského zastupitelstva, jehož je Jaroslav Faltýnek dlouholetým členem. MF DNES spočítala, že z 32 schůzí byl po celou dobu pouze na třech.

Jaroslav Faltýnek je poslancem, šéfem poslaneckému klubu ANO, prvním místopředsedou hnutí a také prostějovským zastupitelem. Donedávna byl navíc v představenstvu městských Vodovodů a kanalizací a také členem dozorčí rady Moravské vodárenské. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Podle údajů z aktivity hlasovacího zařízení se Faltýnek kromě zmíněných tří zasedání zastupitelstva zúčastnil ještě dalších osmi, z nichž ovšem odešel ještě před koncem, když se u něj v průběhu schůze objevil status „omluven“.

U zbytku – celkem jednadvaceti zasedání – pak jeho hlasovací zařízení nevykázalo činnost, přičemž většinu doby signalizovalo, že zastupitel je omluven, případně nepřítomen nebo že se hlasování nezúčastnil.

V procentech to znamená, že jeho absence činí minimálně 66 procent. Ve skutečnosti je to více, protože do tohoto údaje nejsou zahrnuté absence z osmi jednání, ze kterých odešel před koncem.

Přestože však jeho účast na jednáních nejvyššího orgánu města byla minimální, Faltýnkovo jméno nechybí ani na kandidátce pro letošní volby.

Figuruje sice až na dvanáctém místě, nicméně jeho opětovné zvolení zase tak nereálné není. Obzvlášť když tváře známé z celostátní politiky v komunálních volbách obvykle získávají preferenční hlasy a stoupají výsledkovou listinou.

Sám Faltýnek prohlásil, že svou opětovnou kandidaturu do zastupitelstva bere pouze jako podporu hnutí ANO a nepočítá s tím, že z dvanáctého místa bude zvolen.

„Původně jsem vůbec nechtěl kandidovat, ale kolegové mne požádali, abych kandidátku ANO podpořil alespoň na nevolitelném místě. Nepředpokládám, že budu zvolen,“ reagoval poslanec na otázky MF DNES.

„Neuvědomil jsem si, že budu muset trávit většinu času v Praze“

Poté, co ho redakce konfrontovala se statistikou jeho (ne)účasti, za vysoké procento absencí při jednáních se omluvil.

„Když jsem byl zvolen do zastupitelstva, tak jsem si neuvědomil, že budu muset trávit téměř veškerý čas v Poslanecké sněmovně a v Praze. Mrzí mne to a stydím se za svoji malou účast na jednáních zastupitelstva,“ uvedl v odpovědi.

Volby 2018

Lídr kandidátky ANO v Prostějově a náměstek hejtmana František Jura je přesvědčený, že v nadcházejícím volebním období bude situace jiná, a účast Faltýnka ve volbách obhajuje.

„Pan Faltýnek je na kandidátce z toho důvodu, že je to výrazná osobnost politické scény. Otázka je, jakou dostaneme důvěru voličů a jestli bude na místě, které mu zaručí místo v zastupitelstvu,“ řekl Jura.

Připustil zároveň, že by se Faltýnek jako známý politik mohl díky kroužkům dostat nahoru a nakonec místo v zastupitelstvu opět získat.

„Pak bude na něm, jak se s tím vyrovná. Ale myslím, že bude mít více času, jak to prezentoval. Nechal bych to na něm podle toho, jak volby dopadnou. Určitě udělá správné rozhodnutí,“ řekl lídr ANO.

Opozice se snažila o odvolání z funkcí, koalice Faltýnka podržela

Už před rokem přitom Faltýnka za opakované absence kritizovala opozice a dokonce navrhla jeho odvolání z dozorčí rady prostějovských technických služeb a z představenstva vodáren.

Argumentovala tím, že Faltýnek nemůže zvládat víc funkcí najednou, pokud pravidelně chybí i na jednání zastupitelstva, kterých je jen několik do roka.

Faltýnka, který je s hnutím ANO v Prostějově formálně v opozici, však tehdy podržela vládnoucí koalice. Radnici v Prostějově ovládá ČSSD, která do rady města vzala ještě Pévéčko a komunisty. Před vstupem do hnutí ANO byl Faltýnek dlouhé roky městským zastupitelem právě za sociální demokracii.

Před letošními komunálními volbami pak Faltýnek na své funkce ve dvou vodárenských společnostech nakonec rezignoval. Jak vyplývá z obchodního rejstříku, v představenstvu Vodovodů a kanalizací Prostějov skončil po téměř čtrnácti letech letos v červnu. Před několika dny opustil podle obchodního rejstříku rovněž dozorčí radu Moravské vodárenské, kde byl od roku 2011.

Souběh funkcí byl trnem v oku zejména Pirátům. Podle opozičního zastupitele Petra Kapounka byl problém, když Faltýnek figuroval v představenstvu vodáren a zároveň byl členem dozorčí rady Moravské vodárenské, která patří pod skupinu Veolia.

„Zájmy obou společností jsou z principu protichůdné. První plní veřejnou funkci tím, že vlastní vodovodní síť sloužící občanům, mimo jiné i občanům města Prostějova, druhá je soukromým subjektem, který si tuto síť pronajímá a jehož cílem je maximalizace zisku,“ argumentoval lídr prostějovských Pirátů.

Faltýnek se verzi o střetu zájmů bránil s tím, že do dozorčí rady Moravské vodárenské ho vyslalo samo město Prostějov.

„V čem byl střet zájmů? Vnímám to tak, že žádný nebyl. Na funkce jsem rezignoval z časových důvodů,“ vysvětloval nedávno Faltýnek.

Nejčtenější

V Německu ukradený luxusní mercedes prozradilo nedobrzdění na D46

Řidič mercedesu na dálnici nedobrzdil a narazil do fabie zpomalující kvůli...

Vyšetřování na první pohled běžné dopravní nehody na dálnici D46 odhalilo krádež luxusního vozu. Řidič mercedesu za...

Za smrt dvou dětí v jiném autě dostal opilec o dva roky víc, vinu neuznal

Josef Ondrýsek u olomouckého krajského soudu žádá o snížení trestu za tragickou...

Na osm a půl roku vězení zpřísnil olomoucký krajský soud trest Josefu Ondrýskovi, který na jaře zavinil v opilosti...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Vjezdový systém dodala firma stíhaného lobbisty, nemocnice řeší potíže

Pohled na jeden z vjezdů do olomoucké fakultní nemocnice. Po změně v systému...

Nový vjezdový systém měl od 1. listopadu výrazně modernizovat a usnadnit pacientům parkování v areálu Fakultní...

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace. Špitál šokoval i soudního znalce

Okresní soud v Přerově začal projednávat případ, ve kterém jsou dva přerovští...

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové...

Další z rubriky

Majitel domu odmítá v chodníku památku oběti holokaustu, chce město žalovat

Takto vypadá jeden ze Stolpersteinů, který je umístěn v Olomouci.

Většinový vlastník jednoho z prostějovských domů nesouhlasí s tím, aby se na chodníku před jeho dveřmi objevil kámen...

Paraglidistka zůstala viset vysoko v korunách stromů, sundali ji hasiči

Paraglidistka uvázla u Lipníku nad Bečvou v korunách stromů ve zhruba...

Náročný zásah odpoledne absolvovali hasiči z Přerovska. V náročném terénu na okraji lesa museli vysvobodit...

Obce ve středu Moravy doufají, že se plány kanálu Dunaj-Odra-Labe změní

Vizualizace k projektu kanálu Dunaj–Odra–Labe ukazuje spojení tří větví kanálu...

Střední Morava má být křižovatkou všech tří větví průplavu Dunaj-Odra-Labe. Ta labská je ovšem nyní v ještě větší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz