Spor o parkoviště zabrané investorem půjde k soudu, Prostějov podal žalobu

  16:28aktualizováno  20:25
Prostějov podal žalobu na společnost Manthellan, která uzavřela a zabrala parkoviště v centru města. Firma to zdůvodnila pokračováním přípravy stavby obchodní galerie. Naštvala tím ale obyvatele i představitele města.

Lidé v Prostějově přišli o velkou parkovací plochu, kterou uzavřela společnost Manthellan. Ta má přestavět centrum a také zde chce vybudovat obchodní galerii. Důvodem je podle ní příprava na archeologický průzkum. | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

„Právní zástupce Statutárního města Prostějova podal 17. dubna u Okresního soudu v Prostějově žalobu o vyklizení pozemků na společnost Manthellan, která tak i přes výzvu v požadovaném termínu do 18. března neučinila,“ uvedl náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Manthellan odmítá, že by jednal protizákonně. „O podání žaloby máme informace pouze z médií. K jejímu obsahu se proto nebudeme vyjadřovat. V tuto chvíli můžeme sdělit pouze tolik, že postup vedení města je pro nás zcela nesrozumitelný,“ reagoval mluvčí investora Juraj Aláč.

„Nájemní smlouva a smlouva o budoucí koupi pozemků jsou platné a závazné. Společnost Manthellan již osm let, mimo další významné náklady na přípravu projektu Galerie Prostějov, řádně platí nájemné a město ho bez námitek po léta inkasuje. Motiv žaloby vnímáme jako ryze politický, každopádně se proti ní budeme bránit všemi dostupnými zákonnými prostředky,“ dodal.

Spor o parkoviště se rozhořel v první polovině prosince, kdy v předvánočním shonu lidé náhle přišli o prostor pro desítky aut. Radnice poté chtěla se zástupci společnosti jednat, na místo ovšem místo toho najely bagry a začaly hloubit sondy pro archeologický průzkum.

Místní aktivisté pak dokonce dvakrát odstranili betonové zátarasy, ale investor je vždy rychle vrátil zpět na místo a nakonec i zabetonoval.

Investor trvá na platnosti smluv, město chce z plánu vycouvat

Podle města smlouva, podle které měl investor prostor v pronájmu, skončila ke konci roku, na což jako první upozornil opoziční prostějovský zastupitel a jeden z aktivistů Jan Navrátil. Společnost Manthellan ovšem jakékoliv pochybnosti o projektu a o nájemní smlouvě opakovaně odmítla.

„Tato informace se nezakládá na pravdě. Všechny smlouvy včetně nájemních smluv jsou stále platné a účinné, přičemž tuto skutečnost jsme již mnohokrát písemně uvedli. Na projektu nadále pracujeme,“ prohlásil v lednu Aláč.

Město se přitom v březnu rozhodlo po letech váhání vycouvat z velkého plánu na stavbu obchodní galerie za miliardu korun, která měla dát novou tvář zanedbané části centra. Postavit ji měl právě Manthellan, uzavřenou smlouvu ale už roky řeší soudy, neboť ji napadl jeden z neúspěšných uchazečů výběrového řízení.

Okresní soud v roce 2015 smlouvy označil za neplatné, krajský soud však posléze rozsudek zrušil. Naposledy rozhodoval v kauze Nejvyšší soud, který verdikt zrušil a vrátil případ krajskému soud k dalšímu řízení.

Autoři: ,


Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Další z rubriky

Horská služba v Jeseníkách slaví 70 let, prvními členy byli lesníci

Ilustrační snímek

Nemůžeme se sice pyšnit ledovci a ani v těch nejvyšších partiích vám nehrozí akutní horská nemoc z nedostatku kyslíku....

Nadšenci na starých bicyklech už 29 let při Cyklomordu vyzývají Jeseníky

Účastníci již 29. ročníku akce Cyklomord - kombinovaného přechodu a přejezdu...

Historické oblečení, dobová zavazadla a prastaré bicykly. Bez autentických rekvizit se na Cyklomord nevyráží! Parta...

Nebereme, musíte jinam. V Jihlavě není možné sehnat lékaře specialistu

Při zánětlivých onemocněních klouby otékají a nemoc je i deformuje. Na snímku...

V Jihlavě chybějí lékaři specialisté. Problém se týká hlavně revmatologů, endokrinologů a odborníků na kožní nemoci....

Najdete na iDNES.cz