Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějov může přijít i o poslední fungující část Oděvního podniku

  9:39aktualizováno  9:39
Brněnský insolvenční soud začal psát poslední kapitolu krachu OP Prostějov. Povolil totiž prodej dílny na výrobu obleků na míru, takzvaných měřenek, mimo dražbu, přičemž hlavním kritériem výběrového řízení bude cena. Během následujících měsíců se tak rozhodne o tom, zda tradiční značka a výroba oděvů zůstane v Prostějově zachována.

Z hal OP Prostějov může definitivně zmizet oděvní výroba. Poslední fungující část, výroba měřenek, jde totiž do prodeje, a nový majitel by si k ní musel koupit i areál. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Soud vyslovuje souhlas s tím, aby insolvenční správkyně zpeněžila část podniku měřenky. Věřitelský výbor stanovil podmínky prodeje. Základním kritériem pro vítěze bude výše nabídnuté kupní ceny," uvedla v odůvodnění rozhodnutí krajského soudu asistentka soudkyně Barbora Tichá.

Měřenky jsou poslední funkční částí bývalého OP, přes tři stovky zaměstnanců zde šijí obleky na míru vesměs pro bohatší západní klientelu. Samotná dílna si na sebe vydělá, spolu se značkou OP je takzvaným zlatým vejcem krachující firmy.

"Konečně už nejsme daleko před tunelem, ale v tunelu a vidíme nějaké světlo na jeho konci," komentovala rozhodnutí soudu insolvenční správkyně Miloslava Horská.

Podle ní jsou zájemcům k dispozici stroje, výrobní linky, technologická část, know-how výroby měřenek a na vítěze přejdou i zaměstnanci. Vůbec však není jisté, zda dílna zůstane v Prostějově.

Není pravděpodobné, že by nový majitel koupil celý areál

V rozsáhlém areálu OP na západě města totiž měřenky zabírají pouze několik hal a kanceláří v jedné z mnoha budov a je krajně nepravděpodobné, že by si vítěz koupil celý areál. Kam se měřenková výroba bude stěhovat, tak v současné době není jasné.

"K měřenkám si zřejmě nikdo nepřikoupí celý areál, když ho nebude potřebovat. Prodej dílny není vázaný na prodej žádného dalšího majetku, nicméně ta možnost tady je," vysvětlila Horská.

K dispozici je podle ní například opuštěný závod OP v Jeseníku na severu kraje nebo nemovitosti v Konici na Prostějovsku. Vítěz si však může také kdekoliv postavit nový závod na zelené louce nebo třeba využít nějaký stávající objekt. Během následujících několika dní chce proto insolvenční správkyně aktualizovat podmínky výběrového řízení a tento plán oficiálně vyhlásit v insolvenčním rejstříku.

"Víme o zájemcích, kteří mají o měřenky dlouhodobý zájem. Ty písemně obešleme," dodala Horská. O jaké firmy jde, o to se kvůli nestrannosti nechce zajímat. Podle dřívějších zpráv se ale jedná o několik tuzemských a zahraničních společností, vesměs z branže.

Hodnota měřenek je 170 milionů, OP ale dluží přes dvě miliardy

Na rozhodnutí soudu o prodeji měřenek netrpělivě čekali věřitelé. "Společnosti Pyrghos Lefkos zahájení procesu prodeje měřenek vítá a souhlasí s názorem insolvenční správkyně, že je třeba dílnu urychleně prodat. Pokud jde o nastavení procesu, společnost Pyrghos Lefkos o něm nemá informace," uvedl Tomáš Troup, zástupce věřitele Pyrghos Lefkos.

Ani prodej měřenek však v žádném případě nepokryje dluhy zkrachovalého Oděvního podniku. Své pohledávky vůči firmě nárokuje podle insolvenčního rejstříku více než pět set věřitelů, kteří žádají přes dvě miliardy korun.

Poslední znalecký posudek přitom ohodnotil dílnu měřenek asi na sto sedmdesát milionů korun. "Můj zájem je, aby se našel zájemce, který nabídne maximální cenu," ubezpečuje insolvenční správkyně.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Najdete na iDNES.cz