Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovský Národní dům musí kvůli opravám na čtyři měsíce zavřít

  6:51aktualizováno  6:51
Lidé z Prostějova se musí připravit na to, že secesní Národní dům kvůli rozsáhlým opravám v létě minimálně na čtyři měsíce zavře. Fungovat tak nebude kavárna ani oblíbená zahradní restaurace a Městské divadlo bude mít kratší sezonu. Všechna představení však i přesto stihne.
Národní dům v Prostějově (snímek z doby před zahájením velkých oprav)

Národní dům v Prostějově (snímek z doby před zahájením velkých oprav) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Největší opravy Národního domu v jeho novodobé historii, které prostějovská radnice letos nastartovala, přinesou secesnímu skvostu během dvou let novou střechu a fasádu, obnovy se dočkají také interiéry, vitráže a například i zahradní restaurace.

Ceny oprav kulturní památky, která nedávno oslavila 110 let od svého otevření, se vyšplhají na více než 70 milionů korun. Město sice počítalo s tím, že budovu bude muset na nějaký čas uzavřít, jenže doufalo, že se vše stihne přes prázdniny. Nyní se ukázalo, že to nebude stačit.

„Mysleli jsme si, že dvouměsíční uzavírka skutečně postačí, a chtěli jsme udržet i provoz zahrádky. Prověřili jsme ovšem celý plán rekonstrukce a zjistili jsme, že budova bude muset být kompletně uzavřená minimálně od konce května až do konce září. A zahrádka bude zavřená také, protože tam bude skladiště stavebního materiálu,“ potvrdila primátorka Alena Rašková.

Více než čtyřměsíční odstávka zkomplikuje provoz především Městskému divadlu, které v Národním domě sídlí. Ředitelka divadla Jana Maršálková nicméně ubezpečila, že diváci o žádné představení nepřijdou.

„Naštěstí jsme s touto variantou počítali a jsme schopni provoz zařídit tak, aby se vše stihlo. Současná i nadcházející sezona budou kratší, ale nezkrátili jsme nic z programu. Lehké to není, budeme muset hrát denně, ale stihnout se to dá,“ řekla Maršálková.

Posledním představením sezony se tak 20. května stane Špalíček veršů a pohádek a o dva dny předtím komedie Šašek a syn Divadla Bolka Polívky.

Uzavření je komplikací i pro restauraci, může přijít o personál

Znamená to zároveň, že Národní dům se letos nepřipojí ani k prostějovským hodům, které se tradičně konají v polovině září. V minulosti zde bývaly například výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky secesních interiérů a salonků, módní přehlídka nebo koncerty místních pěveckých sborů.

„Už dopředu jsem avizovala, že program k prostějovským hodům letos bohužel dělat nebudeme, abychom nepřekáželi řemeslníkům,“ vysvětlila ředitelka divadla.

Další potíže nastanou s provozem restaurace a kavárny. „Vidím v tom trochu problém. V Národním domě jsou výborní kuchaři a kvalitní členové obsluhy. A protože je restaurace z větší části pod správou města, nechtěli bychom, aby tito lidé byli čtyři měsíce bez práce nebo aby od nás utekli za jiným zaměstnáním. Proto pro ně nyní hledáme na uvedenou dobu přechodné uplatnění,“ sdělila Rašková. O celé věci již jednala rada města.

Prostějovský Národní dům je považován za secesní skvost architekta Jana Kotěry. Jeho historie sahá na počátek minulého století, budova se otevřela v listopadu a prosinci 1907. Za druhé světové války však cenný objekt znehodnotili nacisté. Architekt Tranquillini nařídil úpravy budovy, které měly co nejvíce potlačit slovanské prvky secese.

Původní tvář se do Národního domu začala vracet v 90. letech minulého století, kdy radnice postupně obnovila historický Kotěrův způsob vytápění, do objektu vracela zdobné pasířské výrobky, obnovila promenoáry (prostory pro promenády – pozn. red.), odstranila sádrokarton, repasovala interiérové truhlářské výrobky a obnovila secesní kavárnu a sgrafita na fasádě.

„Kromě rekonstrukčních prací na střeše a fasádě počítáme též s generální opravou rozvodů a odpadů, upravovat se budou chodníky okolo budovy a také inženýrské sítě. Ty jsou ještě původní a ve velmi špatném stavu,“ shrnul současné opravy náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Na závěr nebude chybět ani výměna opony nebo obnova zničených Kotěrových secesních vitráží.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Při výbuchu v Mostkovicích zřejmě zemřel hasič, vyšetřování potrvá týdny

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Stále nejasné zůstávají příčiny sobotní exploze, která v Mostkovicích na Prostějovsku zničila rodinný dům. Uvnitř po...

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

VIDEO: Parkovištěm zněl při závodění v jízdách ve smyku pískot pneumatik

U olomouckého obchodního centra Olympia soupeřili závodníci v driftingu, kdy je...

Tři desítky mužů a žen z tuzemska i zahraničí brázdily o víkendu v závodních vozech parkoviště u obchodního centra...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz