Prostějovský Národní dům musí kvůli opravám na čtyři měsíce zavřít

  6:51aktualizováno  6:51
Lidé z Prostějova se musí připravit na to, že secesní Národní dům kvůli rozsáhlým opravám v létě minimálně na čtyři měsíce zavře. Fungovat tak nebude kavárna ani oblíbená zahradní restaurace a Městské divadlo bude mít kratší sezonu. Všechna představení však i přesto stihne.
Národní dům v Prostějově (snímek z doby před zahájením velkých oprav)

Národní dům v Prostějově (snímek z doby před zahájením velkých oprav) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Největší opravy Národního domu v jeho novodobé historii, které prostějovská radnice letos nastartovala, přinesou secesnímu skvostu během dvou let novou střechu a fasádu, obnovy se dočkají také interiéry, vitráže a například i zahradní restaurace.

Ceny oprav kulturní památky, která nedávno oslavila 110 let od svého otevření, se vyšplhají na více než 70 milionů korun. Město sice počítalo s tím, že budovu bude muset na nějaký čas uzavřít, jenže doufalo, že se vše stihne přes prázdniny. Nyní se ukázalo, že to nebude stačit.

„Mysleli jsme si, že dvouměsíční uzavírka skutečně postačí, a chtěli jsme udržet i provoz zahrádky. Prověřili jsme ovšem celý plán rekonstrukce a zjistili jsme, že budova bude muset být kompletně uzavřená minimálně od konce května až do konce září. A zahrádka bude zavřená také, protože tam bude skladiště stavebního materiálu,“ potvrdila primátorka Alena Rašková.

Více než čtyřměsíční odstávka zkomplikuje provoz především Městskému divadlu, které v Národním domě sídlí. Ředitelka divadla Jana Maršálková nicméně ubezpečila, že diváci o žádné představení nepřijdou.

„Naštěstí jsme s touto variantou počítali a jsme schopni provoz zařídit tak, aby se vše stihlo. Současná i nadcházející sezona budou kratší, ale nezkrátili jsme nic z programu. Lehké to není, budeme muset hrát denně, ale stihnout se to dá,“ řekla Maršálková.

Posledním představením sezony se tak 20. května stane Špalíček veršů a pohádek a o dva dny předtím komedie Šašek a syn Divadla Bolka Polívky.

Uzavření je komplikací i pro restauraci, může přijít o personál

Znamená to zároveň, že Národní dům se letos nepřipojí ani k prostějovským hodům, které se tradičně konají v polovině září. V minulosti zde bývaly například výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky secesních interiérů a salonků, módní přehlídka nebo koncerty místních pěveckých sborů.

„Už dopředu jsem avizovala, že program k prostějovským hodům letos bohužel dělat nebudeme, abychom nepřekáželi řemeslníkům,“ vysvětlila ředitelka divadla.

Další potíže nastanou s provozem restaurace a kavárny. „Vidím v tom trochu problém. V Národním domě jsou výborní kuchaři a kvalitní členové obsluhy. A protože je restaurace z větší části pod správou města, nechtěli bychom, aby tito lidé byli čtyři měsíce bez práce nebo aby od nás utekli za jiným zaměstnáním. Proto pro ně nyní hledáme na uvedenou dobu přechodné uplatnění,“ sdělila Rašková. O celé věci již jednala rada města.

Prostějovský Národní dům je považován za secesní skvost architekta Jana Kotěry. Jeho historie sahá na počátek minulého století, budova se otevřela v listopadu a prosinci 1907. Za druhé světové války však cenný objekt znehodnotili nacisté. Architekt Tranquillini nařídil úpravy budovy, které měly co nejvíce potlačit slovanské prvky secese.

Původní tvář se do Národního domu začala vracet v 90. letech minulého století, kdy radnice postupně obnovila historický Kotěrův způsob vytápění, do objektu vracela zdobné pasířské výrobky, obnovila promenoáry (prostory pro promenády – pozn. red.), odstranila sádrokarton, repasovala interiérové truhlářské výrobky a obnovila secesní kavárnu a sgrafita na fasádě.

„Kromě rekonstrukčních prací na střeše a fasádě počítáme též s generální opravou rozvodů a odpadů, upravovat se budou chodníky okolo budovy a také inženýrské sítě. Ty jsou ještě původní a ve velmi špatném stavu,“ shrnul současné opravy náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Na závěr nebude chybět ani výměna opony nebo obnova zničených Kotěrových secesních vitráží.

Nejčtenější

V Německu ukradený luxusní mercedes prozradilo nedobrzdění na D46

Řidič mercedesu na dálnici nedobrzdil a narazil do fabie zpomalující kvůli...

Vyšetřování na první pohled běžné dopravní nehody na dálnici D46 odhalilo krádež luxusního vozu. Řidič mercedesu za...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Dívce se ve škole smáli kvůli pupíku, po unikátní operaci se těší do plavek

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci....

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci. Devítiletou dívku operovali šetrně...

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace. Špitál šokoval i soudního znalce

Okresní soud v Přerově začal projednávat případ, ve kterém jsou dva přerovští...

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové...

Majitel domu odmítá v chodníku památku oběti holokaustu, chce město žalovat

Takto vypadá jeden ze Stolpersteinů, který je umístěn v Olomouci.

Většinový vlastník jednoho z prostějovských domů nesouhlasí s tím, aby se na chodníku před jeho dveřmi objevil kámen...

Další z rubriky

Help! Balet o Beatles se po premiéře ruší, olomoucké divadlo shání práva

Baletní inscenaci The Beatles Celebration musí Moravské divadlo v Olomouci...

Už třikrát za posledních deset let zrušilo Moravské divadlo Olomouc představení kvůli nevyjasněným autorským právům....

V převráceném autě se zranila řidička s dětmi, policie hledá svědky

Policie vyšetřuje nehodu, při které řidička vezoucí dvě děti nedaleko Olomouce...

Policisté z Olomoucka vyšetřují od uplynulého víkendu nehodu, při které řidička jedoucí se dvěma dětmi strhla řízení...

Po srážce na D46 hořely dva kamiony, hasiče zaměstnalo překládání kvasnic

Dálnici D46 na několik hodin zablokovala nehoda dvou kamionů a dodávky, po...

Na dálnici D46 v Prostějově v noci naboural jeden kamion zezadu do druhého a oba začaly hořet. Do vysypaného nákladu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz