Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovský Národní dům musí kvůli opravám na čtyři měsíce zavřít

  6:51aktualizováno  6:51
Lidé z Prostějova se musí připravit na to, že secesní Národní dům kvůli rozsáhlým opravám v létě minimálně na čtyři měsíce zavře. Fungovat tak nebude kavárna ani oblíbená zahradní restaurace a Městské divadlo bude mít kratší sezonu. Všechna představení však i přesto stihne.
Národní dům v Prostějově (snímek z doby před zahájením velkých oprav)

Národní dům v Prostějově (snímek z doby před zahájením velkých oprav) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Největší opravy Národního domu v jeho novodobé historii, které prostějovská radnice letos nastartovala, přinesou secesnímu skvostu během dvou let novou střechu a fasádu, obnovy se dočkají také interiéry, vitráže a například i zahradní restaurace.

Ceny oprav kulturní památky, která nedávno oslavila 110 let od svého otevření, se vyšplhají na více než 70 milionů korun. Město sice počítalo s tím, že budovu bude muset na nějaký čas uzavřít, jenže doufalo, že se vše stihne přes prázdniny. Nyní se ukázalo, že to nebude stačit.

„Mysleli jsme si, že dvouměsíční uzavírka skutečně postačí, a chtěli jsme udržet i provoz zahrádky. Prověřili jsme ovšem celý plán rekonstrukce a zjistili jsme, že budova bude muset být kompletně uzavřená minimálně od konce května až do konce září. A zahrádka bude zavřená také, protože tam bude skladiště stavebního materiálu,“ potvrdila primátorka Alena Rašková.

Více než čtyřměsíční odstávka zkomplikuje provoz především Městskému divadlu, které v Národním domě sídlí. Ředitelka divadla Jana Maršálková nicméně ubezpečila, že diváci o žádné představení nepřijdou.

„Naštěstí jsme s touto variantou počítali a jsme schopni provoz zařídit tak, aby se vše stihlo. Současná i nadcházející sezona budou kratší, ale nezkrátili jsme nic z programu. Lehké to není, budeme muset hrát denně, ale stihnout se to dá,“ řekla Maršálková.

Posledním představením sezony se tak 20. května stane Špalíček veršů a pohádek a o dva dny předtím komedie Šašek a syn Divadla Bolka Polívky.

Uzavření je komplikací i pro restauraci, může přijít o personál

Znamená to zároveň, že Národní dům se letos nepřipojí ani k prostějovským hodům, které se tradičně konají v polovině září. V minulosti zde bývaly například výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky secesních interiérů a salonků, módní přehlídka nebo koncerty místních pěveckých sborů.

„Už dopředu jsem avizovala, že program k prostějovským hodům letos bohužel dělat nebudeme, abychom nepřekáželi řemeslníkům,“ vysvětlila ředitelka divadla.

Další potíže nastanou s provozem restaurace a kavárny. „Vidím v tom trochu problém. V Národním domě jsou výborní kuchaři a kvalitní členové obsluhy. A protože je restaurace z větší části pod správou města, nechtěli bychom, aby tito lidé byli čtyři měsíce bez práce nebo aby od nás utekli za jiným zaměstnáním. Proto pro ně nyní hledáme na uvedenou dobu přechodné uplatnění,“ sdělila Rašková. O celé věci již jednala rada města.

Prostějovský Národní dům je považován za secesní skvost architekta Jana Kotěry. Jeho historie sahá na počátek minulého století, budova se otevřela v listopadu a prosinci 1907. Za druhé světové války však cenný objekt znehodnotili nacisté. Architekt Tranquillini nařídil úpravy budovy, které měly co nejvíce potlačit slovanské prvky secese.

Původní tvář se do Národního domu začala vracet v 90. letech minulého století, kdy radnice postupně obnovila historický Kotěrův způsob vytápění, do objektu vracela zdobné pasířské výrobky, obnovila promenoáry (prostory pro promenády – pozn. red.), odstranila sádrokarton, repasovala interiérové truhlářské výrobky a obnovila secesní kavárnu a sgrafita na fasádě.

„Kromě rekonstrukčních prací na střeše a fasádě počítáme též s generální opravou rozvodů a odpadů, upravovat se budou chodníky okolo budovy a také inženýrské sítě. Ty jsou ještě původní a ve velmi špatném stavu,“ shrnul současné opravy náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Na závěr nebude chybět ani výměna opony nebo obnova zničených Kotěrových secesních vitráží.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Zemědělci jsou ve skluzu, jarní práce oddálila dlouhá zima

(Ilustrační snímek)

Začátek jarních zemědělských prací nejen v Olomouckém kraji oddálila dlouhá zima a místy také podmáčená půda. Mnozí...

Najdete na iDNES.cz