Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovský Národní dům musí kvůli opravám na čtyři měsíce zavřít

  6:51aktualizováno  6:51
Lidé z Prostějova se musí připravit na to, že secesní Národní dům kvůli rozsáhlým opravám v létě minimálně na čtyři měsíce zavře. Fungovat tak nebude kavárna ani oblíbená zahradní restaurace a Městské divadlo bude mít kratší sezonu. Všechna představení však i přesto stihne.
Národní dům v Prostějově (snímek z doby před zahájením velkých oprav)

Národní dům v Prostějově (snímek z doby před zahájením velkých oprav) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Největší opravy Národního domu v jeho novodobé historii, které prostějovská radnice letos nastartovala, přinesou secesnímu skvostu během dvou let novou střechu a fasádu, obnovy se dočkají také interiéry, vitráže a například i zahradní restaurace.

Ceny oprav kulturní památky, která nedávno oslavila 110 let od svého otevření, se vyšplhají na více než 70 milionů korun. Město sice počítalo s tím, že budovu bude muset na nějaký čas uzavřít, jenže doufalo, že se vše stihne přes prázdniny. Nyní se ukázalo, že to nebude stačit.

„Mysleli jsme si, že dvouměsíční uzavírka skutečně postačí, a chtěli jsme udržet i provoz zahrádky. Prověřili jsme ovšem celý plán rekonstrukce a zjistili jsme, že budova bude muset být kompletně uzavřená minimálně od konce května až do konce září. A zahrádka bude zavřená také, protože tam bude skladiště stavebního materiálu,“ potvrdila primátorka Alena Rašková.

Více než čtyřměsíční odstávka zkomplikuje provoz především Městskému divadlu, které v Národním domě sídlí. Ředitelka divadla Jana Maršálková nicméně ubezpečila, že diváci o žádné představení nepřijdou.

„Naštěstí jsme s touto variantou počítali a jsme schopni provoz zařídit tak, aby se vše stihlo. Současná i nadcházející sezona budou kratší, ale nezkrátili jsme nic z programu. Lehké to není, budeme muset hrát denně, ale stihnout se to dá,“ řekla Maršálková.

Posledním představením sezony se tak 20. května stane Špalíček veršů a pohádek a o dva dny předtím komedie Šašek a syn Divadla Bolka Polívky.

Uzavření je komplikací i pro restauraci, může přijít o personál

Znamená to zároveň, že Národní dům se letos nepřipojí ani k prostějovským hodům, které se tradičně konají v polovině září. V minulosti zde bývaly například výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky secesních interiérů a salonků, módní přehlídka nebo koncerty místních pěveckých sborů.

„Už dopředu jsem avizovala, že program k prostějovským hodům letos bohužel dělat nebudeme, abychom nepřekáželi řemeslníkům,“ vysvětlila ředitelka divadla.

Další potíže nastanou s provozem restaurace a kavárny. „Vidím v tom trochu problém. V Národním domě jsou výborní kuchaři a kvalitní členové obsluhy. A protože je restaurace z větší části pod správou města, nechtěli bychom, aby tito lidé byli čtyři měsíce bez práce nebo aby od nás utekli za jiným zaměstnáním. Proto pro ně nyní hledáme na uvedenou dobu přechodné uplatnění,“ sdělila Rašková. O celé věci již jednala rada města.

Prostějovský Národní dům je považován za secesní skvost architekta Jana Kotěry. Jeho historie sahá na počátek minulého století, budova se otevřela v listopadu a prosinci 1907. Za druhé světové války však cenný objekt znehodnotili nacisté. Architekt Tranquillini nařídil úpravy budovy, které měly co nejvíce potlačit slovanské prvky secese.

Původní tvář se do Národního domu začala vracet v 90. letech minulého století, kdy radnice postupně obnovila historický Kotěrův způsob vytápění, do objektu vracela zdobné pasířské výrobky, obnovila promenoáry (prostory pro promenády – pozn. red.), odstranila sádrokarton, repasovala interiérové truhlářské výrobky a obnovila secesní kavárnu a sgrafita na fasádě.

„Kromě rekonstrukčních prací na střeše a fasádě počítáme též s generální opravou rozvodů a odpadů, upravovat se budou chodníky okolo budovy a také inženýrské sítě. Ty jsou ještě původní a ve velmi špatném stavu,“ shrnul současné opravy náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Na závěr nebude chybět ani výměna opony nebo obnova zničených Kotěrových secesních vitráží.Nejčtenější

Na Olomoucku narazil autobus do stromu, do nemocnic muselo jedenáct lidí

U Hraničních Petrovic na Olomoucku narazil linkový autobus do stromu. Zranilo...

U vážné dopravní nehody, která se stala u Hraničných Petrovic na Olomoucku, zasahovali odpoledne hasiči, záchranáři i...

Balík s drahými hodinkami kdosi vykradl, prodejci se vrátila tři jablka

Sběrný přepravný uzel České pošty, obsluha třídícího stroje

Neobvyklý případ krádeže vyšetřují policisté z Olomouce. Pátrají po zloději, který se zmocnil drahých náramkových...Při autonehodě se třemi mrtvými zemřelo i dítě, čeká se na posudky

Snímek z místa tragické nehody, při níž u odbočky na Bohuňovice na tahu mezi...

Smrt dvou dospělých a jednoho dítěte při pondělní nehodě na Olomoucku vyšetřují policisté jako usmrcení z nedbalosti....

VIDEO: Život jak na skládce. Lidem těží u domů popílek pro stavbu dálnice

V obci Buk na Přerovsku musí lidé žít v prašném prostředí několik desítek metrů...

Sušák na prádlo, na němž zjevně dlouho nikdo nic nesušil. Houpačky a plastový domeček pro děti, které vypadají, že se...

V autě zemřeli tři lidé, řidič nedal přednost nákladnímu vozu

Ilustrační snímek

Tragická nehoda se stala v pondělí odpoledne na vytíženém tahu mezi Olomoucí a Šternberkem. Osobní auto z něj chtělo...

Další z rubriky

Plodný půlrok přinesl víc dětí, ubylo jich jen v Jeseníkách a Přerově

Dítě (ilustrační foto)

O desítky dětí víc než za loňský první půlrok se letos narodilo v některých ze šesti porodnic v Olomouckém kraji. Z...

VIDEO: Hledají se svědci vraždy bezdomovce, zachytila je kamera

Policie hledá svědky vraždy, zachytila je kamera

Po pravděpodobně důležitých svědcích vraždy pátrají kriminalisté. Hledají muže a ženu, kteří v noci na sobotu 30....

VIDEO: Prezidentský vlak dorazil do Olomouce. Lidé ho mohou vidět do pátku

Na olomouckém nádraží jsou ve čtvrtek 19. a  v pátek 20. července k vidění...

Salonní vozy, které sloužily nebo byly přímo vyrobeny pro československé prezidenty, si mohou ve čtvrtek a také v pátek...

Najdete na iDNES.cz