Olomoucký kraj bude na provoz haly sportovního bosse dávat milion ročně

  4:52aktualizováno  4:52
Částku 1,3 milionu korun bude už od letoška každý rok posílat Olomoucký kraj na provoz Národního sportovního centra v Prostějově, za kterým stojí jeden z nejvlivnějších mužů českého sportu Miroslav Černošek. V pondělí to schválilo krajské zastupitelstvo.

Pohled na dokončované Národní sportovní centrum v Prostějově (červen 2018). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zastupitelé po zhruba hodinové diskusi odhlasovali více než milionový příspěvek spolku Prostějov olympijský, který centrum za zhruba sto milionů korun staví. Členy spolku jsou město Prostějov, Olomoucký kraj a Černoškův tenisový klub.

Začne s tím už letos, ačkoliv hala se má oficiálně otevírat až v září, a bude tím pádem letos fungovat jen čtvrt roku. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) to vysvětluje tak, že je to způsobenu nastavením modelu financování projektu.

„Provoz haly bude podporován z programů těch sportů, pro které bude sloužit, tedy tenis a volejbal,“ uvedl Okleštěk na zastupitelstvu. Peníze by měly dávat jednotlivé sportovní svazy, ty ovšem nemají na letošek připraveny peníze pro podporu prostějovské haly a mohu ji začít spolufinancovat až začátkem příštího roku.

Do budoucna by měly podle Oklešťka svazy hradit dvě třetiny nákladů na provoz haly. Zbytek tak zůstává na členy spolku. Celkově si podle něj provoz vyžádá náklady ve výši 7,5 milionů korun ročně. Svazy by tedy hradily 5 milionů a zbývajících 2,5 milionu kraj, Prostějov a Černoškův klub.

Olomoucký kraj přitom bude platit 1,3 milionů ročně, zatímco Prostějov a Tenisový klub pouze 600 tisíc. Hejtmanství to vysvětluje tím, že výše příspěvku vychází z budoucího využití haly nad rámec využití sportovními kluby.

Opozice: Rozhodujeme o něčem, k čemu nejsou přesná čísla

Schválení příspěvku pro spolek bylo terčem ostré kritiky části opozice. Ta dokonce navrhla bod z jednání stáhnout. Nelíbí se jí, že navržené částky nebyly podloženy žádnou analýzou nebo rozvahou o budoucím využití.

Národní sportovní centrum

„Když schvalujeme dotaci obcím nebo komukoliv jinému, máme patřičné podklady. Já se domnívám, že ten bod není dobře připravený,“ řekla například opoziční zastupitelka Jitka Seitlová (Koalice pro Olomoucký kraj).

Šéf klubu zastupitelů Koalice pro Olomoucký kraj Ivo Slavotínek pak řekl, že nejde o to, že by opozice nechtěla peníze spolku dát.

„Žádáme zaslat stanovy spolku, materiály o studii proveditelnosti, které musely být součástí žádosti o dotaci na halu a také, aby někdo z úřadu zpracoval ekonomickou rozvahu o budoucím využití. Pouze tak se budeme moci relevantně rozhodovat. Já teď prostě nevím, zda je ta částka v zájmu Olomouckého kraje,“ shrnul Slavotínek argumentaci opozice.

I přes snahu opozice nebyl nakonec bod z jednání stažen. Naopak, vládnoucí koalice s podporou SPD a komunistů si jej prohlasovala.

„Předpokládal jsem výsledek. Považuji to za chybné rozhodnutí. O takovém bodu se hlasovat nedá, je v rozporu s chováním řádného hospodáře, když nevím, jak bude vypadat hospodaření toho spolku“ komentoval to pro MF DNES Slavotínek.

Hejtman Okleštěk uvedl, že kritiku opozice vnímá. Zároveň však trvá na tom, že bylo třeba příspěvek schválit teď kvůli plánovanému zářijovému otevření haly a tedy nutnému přísunu peněz na provoz.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Další z rubriky

Řidič náhle kýchl, přejel do protisměru a narazil do protijedoucího auta

Řidič na Šumpersku za jízdy kýchl, což jej rozhodilo natolik, že se srazil s...

Vážné následky mělo kýchnutí, které náhle přišlo na jednoho z řidičů na Šumpersku. Rozhodilo jej natolik, že způsobil...

Mladík si přivydělal šířením kopií filmů, viní ho z třímilionové škody

Ilustrační foto

Kriminalisté ze Šumperska obvinili teprve devatenáctiletého mladíka z toho, že nahrál na internetové úložiště několik...

Mládě mravenečníka v olomoucké zoo málem nepřežilo, už váží trojnásobek

V olomoucké zoo na Svatém Kopečku se konalo vážení jubilejního desátého mláděte...

Na začátku se ošetřovatelé báli, jestli vůbec přežije, teď už je jasné, že se mládě mravenečníka čtyřprstého v...

Najdete na iDNES.cz