Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějov nemusí vracet dotaci, do opravené budovy míří oděvní škola

  8:46aktualizováno  8:46
Prostějovu se podařilo odvrátit hrozbu, že bude muset vracet dotace na opravy budovy, ve které ve městě sídlila pobočka zlínské univerzity. Moderně opravená budova na Husově náměstí totiž nezůstane podle všeho po letošním létě prázdná, ale zřejmě se tam nastěhuje prostějovská oděvní průmyslovka.
Budova, ve které sídlila prostějovská pobočka Univerzity Tomáše Bati, bez studentů nezůstane. Už v létě se do ní zřejmě přestěhuje prostějovská oděvní průmyslovka. (Ilustrační snímek)

Budova, ve které sídlila prostějovská pobočka Univerzity Tomáše Bati, bez studentů nezůstane. Už v létě se do ní zřejmě přestěhuje prostějovská oděvní průmyslovka. (Ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Pobočka zlínské univerzity nedokázala napravit nedostatky, které jí vytýkala Akreditační komise, a dvě stě studentů druhého a třetího ročníku zde proto bude moci dokončit už jen jarní semestr. Výuka se pak přestěhuje do sídla fakulty do Uherského Hradiště.

Prostějovské radnici tím pádem ovšem vyvstal velký problém. Na opravy zanedbané budovy po bývalé základní škole totiž dostala patnáctimilionovou dotaci od ministerstva financí, která byla vázaná výhradně na pobočku univerzity.

"Jakékoliv další řešení, kdo by se sem mohl po zlínské univerzitě nastěhovat, bylo kvůli této dotaci velmi komplikované. Hrozilo, že ji budeme muset vracet. Až nyní jsme dostali souhlasné stanovisko od ministerstva, že budovu můžeme využít pro vysokou nebo maximálně nějakou střední školu," uvedla místostarostka Prostějova Ivana Hemerková, která má celou věc na starosti.

Kromě patnácti milionů korun od ministerstva financí šlo na opravy budovy dalších zhruba dvacet milionů z městského rozpočtu.

Škola nyní sídlí kvůli krachu OP Prostějov v budově na prodej

Zájemce o pronájem by byl. "Část objektu by od září využila střední škola Art Econ, zbytek by nadále využívala zlínská univerzita pro celoživotní vzdělávání. Kromě toho jsem začala jednat s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, která uvažuje rovněž o nějaké formě celoživotního vzdělávání. Celá budova bude plně obsazená," nastínila Hemerková.

Prostějovská oděvní průmyslovka se přesunu nebrání. Art Econ - Střední škola Prostějov je stoprocentní dcerou krachujícího oděvního gigantu OP Prostějov a v současné době sídlí v areálu podniku.

Škola je zapsaná v takzvané majetkové podstatě konkurzního řízení. Insolvenční správkyně Miloslava Horská již dala najevo, že by jí stěhování nevadilo. Naopak. Uvolnily by se prostory, které by mohla začít prodávat.

Pokud vše půjde dobře, došlo by na stěhování už o prázdninách

Vznik oděvního učiliště a později i průmyslovky, která vychovávala švadleny a odborné pracovníky zejména pro OP Prostějov, sahá do období těsně po druhé světové válce. "Pokud vezmu i všechny dálkové studenty, máme dnes kolem dvou stovek žáků," podotkla ředitelka Ilona Raková.

Podle výkonného ředitele Rudolfa Frantise však zatím konkrétní dohoda o stěhování na stole není. "My jsme město o prostory požádali již dříve, ale všemu bránila komplikovaná situace okolo dotace. Nyní, když je využití budovy ministerstvem schváleno, můžeme zahájit konkrétní jednání. Jsme rádi, že to má tento vývoj," sdělil Frantis.

Pokud vše půjde dobře, škola by se mohla na Husovo náměstí přestěhovat během prázdnin a již v září zahájit další školní rok v nových prostorách. V minulých letech zde radnice nechala například vyměnit okna, funguje nový výtah, upravily se učebny, vznikla větší posluchárna a opravilo se i zázemí, sítě a rozvody.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Na Jesenicku se převrátil traktor převážející býčky, řidič utrpěl zranění

U Uhelné na Jesenicku havaroval řidič s traktorem, který se převrátil na bok....

Traktorista, který vezl čtyři mladé býčky, havaroval dopoledne na Jesenicku. Muž se při nehodě zranil a záchranáři ho...

Najdete na iDNES.cz