Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějov nemusí vracet dotaci, do opravené budovy míří oděvní škola

  8:46aktualizováno  8:46
Prostějovu se podařilo odvrátit hrozbu, že bude muset vracet dotace na opravy budovy, ve které ve městě sídlila pobočka zlínské univerzity. Moderně opravená budova na Husově náměstí totiž nezůstane podle všeho po letošním létě prázdná, ale zřejmě se tam nastěhuje prostějovská oděvní průmyslovka.
Budova, ve které sídlila prostějovská pobočka Univerzity Tomáše Bati, bez studentů nezůstane. Už v létě se do ní zřejmě přestěhuje prostějovská oděvní průmyslovka. (Ilustrační snímek)

Budova, ve které sídlila prostějovská pobočka Univerzity Tomáše Bati, bez studentů nezůstane. Už v létě se do ní zřejmě přestěhuje prostějovská oděvní průmyslovka. (Ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Pobočka zlínské univerzity nedokázala napravit nedostatky, které jí vytýkala Akreditační komise, a dvě stě studentů druhého a třetího ročníku zde proto bude moci dokončit už jen jarní semestr. Výuka se pak přestěhuje do sídla fakulty do Uherského Hradiště.

Prostějovské radnici tím pádem ovšem vyvstal velký problém. Na opravy zanedbané budovy po bývalé základní škole totiž dostala patnáctimilionovou dotaci od ministerstva financí, která byla vázaná výhradně na pobočku univerzity.

"Jakékoliv další řešení, kdo by se sem mohl po zlínské univerzitě nastěhovat, bylo kvůli této dotaci velmi komplikované. Hrozilo, že ji budeme muset vracet. Až nyní jsme dostali souhlasné stanovisko od ministerstva, že budovu můžeme využít pro vysokou nebo maximálně nějakou střední školu," uvedla místostarostka Prostějova Ivana Hemerková, která má celou věc na starosti.

Kromě patnácti milionů korun od ministerstva financí šlo na opravy budovy dalších zhruba dvacet milionů z městského rozpočtu.

Škola nyní sídlí kvůli krachu OP Prostějov v budově na prodej

Zájemce o pronájem by byl. "Část objektu by od září využila střední škola Art Econ, zbytek by nadále využívala zlínská univerzita pro celoživotní vzdělávání. Kromě toho jsem začala jednat s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, která uvažuje rovněž o nějaké formě celoživotního vzdělávání. Celá budova bude plně obsazená," nastínila Hemerková.

Prostějovská oděvní průmyslovka se přesunu nebrání. Art Econ - Střední škola Prostějov je stoprocentní dcerou krachujícího oděvního gigantu OP Prostějov a v současné době sídlí v areálu podniku.

Škola je zapsaná v takzvané majetkové podstatě konkurzního řízení. Insolvenční správkyně Miloslava Horská již dala najevo, že by jí stěhování nevadilo. Naopak. Uvolnily by se prostory, které by mohla začít prodávat.

Pokud vše půjde dobře, došlo by na stěhování už o prázdninách

Vznik oděvního učiliště a později i průmyslovky, která vychovávala švadleny a odborné pracovníky zejména pro OP Prostějov, sahá do období těsně po druhé světové válce. "Pokud vezmu i všechny dálkové studenty, máme dnes kolem dvou stovek žáků," podotkla ředitelka Ilona Raková.

Podle výkonného ředitele Rudolfa Frantise však zatím konkrétní dohoda o stěhování na stole není. "My jsme město o prostory požádali již dříve, ale všemu bránila komplikovaná situace okolo dotace. Nyní, když je využití budovy ministerstvem schváleno, můžeme zahájit konkrétní jednání. Jsme rádi, že to má tento vývoj," sdělil Frantis.

Pokud vše půjde dobře, škola by se mohla na Husovo náměstí přestěhovat během prázdnin a již v září zahájit další školní rok v nových prostorách. V minulých letech zde radnice nechala například vyměnit okna, funguje nový výtah, upravily se učebny, vznikla větší posluchárna a opravilo se i zázemí, sítě a rozvody.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Arsenal ho vyfoukl Barceloně, teď „Šavu“ sfoukl olomoucký bek Sladký

Andrej Aršavin

Španělský trenér fotbalistů kazašského týmu Kajrat Almaty Carlos Alós Ferrer už čeká, kdy ta otázka padne. Dostává ji...

Z klubového vedení se mnou nikdo nemluvil, říká Polák o konci v Brně

Brněnský fotbalista Jan Polák je zklamaný z porážky se Zlínem.

Když v květnu 2016 fotbalová Zbrojovka ohlašovala jeho příchod, byla to velká událost. K odchodu Jana Poláka naopak...

Další z rubriky

Ženě došla trpělivost s dlužníkem, s přáteli mu vykradla dům

Ilustrační snímek

Rázné řešení zvolila mladá žena z Olomoucka, které její známý delší dobu dlužil peníze. Protože se neměl k placení,...

Cizinec byl při pádu do Hranické propasti opilý, policie případ odkládá

Pohled na suchou část Hranické propast na Přerovsku.

Bez cizího zavinění se koncem dubna zřítil jednatřicetiletý muž do propasti u Hranic na Přerovsku. Ukázalo to policejní...

Architektonická soutěž na podobu SEFO je uzavřená věc, říká ředitel muzea

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup

Už deset let života věnoval Michal Soukup z Muzea umění Olomouc Středoevropskému fóru (SEFO), z toho pět let jako...

Najdete na iDNES.cz