Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovu se nelíbí ani logo od oceněné grafičky, dál tak žádné nemá

  10:14aktualizováno  10:14
Prostějov i nadále zůstává jediným statutárním městem bez vlastního loga. Nezaměnitelnou značku, která by ho reprezentovala, město hledá marně už dlouho. Po neúspěšné veřejné soutěži teď odmítlo i návrh loga od grafičky oceněné Národní cenou za design.

Prostějovská radnice nakonec odmítla logo oceňované grafičky Věry Marešové. I nadále tak jako jediné statutární město žádné nemá. | foto: Luděk Peřina, MAFRA; město Prostějov; koláž: iDNES.cz

Vlastní logo radnice řeší od poloviny loňského roku. O pomoc nejprve požádala samotné obyvatele, když vypsala veřejnou soutěž. Ta však, přestože měla velký ohlas a návrhů se sešlo mnoho, skončila neúspěchem.

Na řadu proto přišlo zadání úkolu grafičce Věře Marešové, která již dříve úspěšně navrhla logo například pro Brno. Po negativní kritice však nyní radní odmítli i její řešení.

"Rozhodli jsme tak na základě rozporuplných názorů občanů a vedení města na navržené logo a logotyp," uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková s tím, že lidem se logo prostě nelíbilo. Úřad zatím bude i nadále na oficiálních i propagačních listech užívat znak města a stranou nezůstane ani dosud užívané "100 let radnice", které se objeví na materiálech k oslavám výročí.

Autorka dostane menší odměnu i za odmítnutý návrh

Návrh, který zvedl vlnu kritiky, měl čtyři jednoduché linky vyvedené ve žluté barvě a nápis Prostějov na modrém poli.

"Logo bylo složené z typografie, na kterou jsem použila nový český font Ladislav. Zdánlivě jednoduché linky představovaly čtyři příjezdové cesty do města a celý návrh vycházel z heraldického znaku. Barevnost pak ladila také s hanáckým krojem," popsala grafička Věra Marešová. Té za návrh, i když nakonec nerealizovaný, od města náleží odměna.

"Jde o takzvané skicovné. To se pohybuje do deseti tisíc korun a je to odměna za můj čas, i když kreativní práce se samozřejmě takto ohodnotit nedá," vysvětluje Marešová. Že její návrh část obyvatel Prostějova odmítla, ji nepřekvapuje.

"Negativní reakce jsou naprosto běžná věc, když se tvoří něco nového. Očekávání je u každého jiné a tomu pak odpovídají i reakce," vysvětlila grafička s tím, že se zřejmě netrefila do vkusu.

Kritika byla i na později oceněné logo Brna, říká grafička

Upozornila také, že podobná vlna kritiky se strhla i v Brně. "Když jsem představila návrh pro Brno, také se objevila kritika. Nakonec jsem za logo získala v roce 2005 Národní cenu za design," řekla s tím, že možná radním k prosazení nového loga chybělo více odvahy.

"Mrzí mě to a budu doufat, že Prostějov nezůstane jen u symbolu radnice a najde odvahu komunikovat se světem," dodala grafička.

To, že nové logo neprošlo, mrzí i Ivanu Hemerkovou. "Mluvím ale pouze za sebe, názory byly bohužel rozporuplné a v takovém případě samozřejmě nemůžeme nic prosazovat. Nejde jen o kritiku veřejnosti, i když i ta zřejmě měla na konečné hlasování vliv, neshodli jsme se ale ani my," uvedla.

Zda bude Prostějov svou značku hledat dál, zatím není jasné. "Domnívám se, že město by mělo mít své logo a ta idea by se měla znovu oprášit. Znak je příliš složitý. Jsem ale přesvědčená, že to čeká až na nové vedení radnice," uzavřela Hemerková.

Jaký je váš názor na logo grafičky Věry Marešové?

celkem hlasů: 290

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Nelíbí se mi 233
Líbí se mi 51
Nemám jasný názor 6

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Najdete na iDNES.cz