Prostějovská radniční věž se po opravách otevírá lidem. Podle očekávání je přitom o vyhlídku z ní velký zájem, takže prohlídky jsou o tomto víkendu již dopředu obsazené.

Prostějovská radniční věž se po opravách otevírá lidem. Podle očekávání je přitom o vyhlídku z ní velký zájem, takže prohlídky jsou o tomto víkendu již dopředu obsazené. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prostějov otevřel vyhlídku z věže, místa ale byla už dopředu obsazená

  • 0
Prostějov od jara opravoval svou secesní radniční věž z roku 1914, a ta se teď poprvé otevírá lidem. Nabízí vyhlídku se čtyřmi dalekohledy, pohled na unikátní věžní hodinový stroj či několik expozic. Místa na první prohlídky o tomto víkendu jsou již všechna dopředu obsazená.

Opravy secesní věže zahájilo město Prostějov v letošním roce na jaře a náklady byly přes šest milionů korun. Rekonstrukce zahrnula vybudování nového schodiště a posílení stropů.

"Oprav se dočkal i hodinový stroj, pohon a rozvod pohybu orloje ve spodní části pod číselníky a dále také cimbály bití a propojení bicího mechanismu," uvedl místostarosta Prostějova Jiří Pospíšil. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu v zemi.

Do sedmi pater radniční věže se šplhá po točitých schodech. Dole jsou výstavy z historie města, a jak návštěvník postupuje nahoru, může si zblízka prohlédnout hodinový stroj a slyšet pohyb celého mechanismu.

Technici demontují hodinový stroj prostějovské radniční věže. Zařízení budou
Technik demontuje hodinový stroj prostějovské radniční věže. Zařízení se teď

Takto technici demontovávali hodinový stroj prostějovských radničních hodin, aby ho mohli odvézt na opravu. Renovovaný stroj teď může na prohlídkách vidět i veřejnost.

"Nechtěli jsme příchozí zbytečně zatěžovat. Nejtěžší bylo skloubit galerijní část s výstavní expozicí. Smyslem je lidi nejen pobavit, ale také informovat," řekl jeden z autorů celé expozice, výtvarník Tomáš Vincenec, který na úpravě vnitřních prostor spolupracoval s architektem Zdeňkem Beranem a ředitelem Muzea Prostějovska Miroslavem Chytilem.

"Stávající železobetonové trámové stropy byly zcela poddimenzované. Rozhodli jsme se je však jako charakteristický prvek zachovat a nad ně zakotvit nové nezávislé ocelové konstrukce podlah. Dopravu veškerého materiálu do věže zajišťovali stavbaři většinou pěšky po schodech," vysvětlil Beran.

V nejvyšším patře věže čeká čtveřice dalekohledů

Podlaha ve věži tak získala překvapivou syrovou kovovou patinu stejně jako například původní omítky. V horních patrech jsou pak výstavy Prostějov očima fotografů a očima dětí.

"Počítáme s tím, že kresby a fotografie se budou čas od času obměňovat. Výstava dětských kreseb byla od počátku plánovaná tak, že několik z nich se objeví na příjezdových cestách do Prostějova," vysvětlil Vincenec.

Prohlídka radniční věže je na závěr korunovaná vyhlídkou z ochozů na čtyři světové strany a v nejvyšším patře rozhledem ze čtyř dalekohledů. "Když je dobrá viditelnost, dají se spatřit třeba Hostýnské vrchy nebo Jeseníky," dodal Vincenec. Součástí prohlídky je i krátký videodokument.

Secesní prostějovská radnice byla dokončena v květnu roku 1914, projektoval ji známý architekt Karel Hugo Kepka a stavěli ji Rudolf Konečný a Josef Nedělník. Hlavní vnitřní vyhlídka je v devátém nadzemí ve výšce šestačtyřicet metrů. První prohlídky pro veřejnost začnou o tomto víkendu na prostějovské hody, místa jsou však již obsazená.