Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotace mizí, tvrdí exčlenové sportovního oddílu. Město posílá auditory

  15:01aktualizováno  15:01
Finanční odbor prostějovské radnice zkontroluje, jak místní Dělnická tělocvičná jednota hospodařila s dotacemi od města. Bývalí členové jednoty totiž tvrdí, že část peněz z veřejné podpory mizí. Vedení DTJ, která je historicky spojená se sociální demokracií, jakékoliv zneužití dotací odmítá.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dělnická tělocvičná jednota Prostějov musela již loni čelit policejnímu vyšetřování. V současné době má na krku kontrolu z radnice a u okresního soudu leží tři žaloby na neplatnost valných hromad a překotné přijímání a vylučování členů.

Jednota je historicky spjatá se sociální demokracií, v Prostějově vznikla již v roce 1900. Také v současnosti je v DTJ řada členů z ČSSD, například náměstek primátora Prostějova, bývalá radní a několik městských zastupitelů. Organizace každoročně dostává statisíce korun z veřejných peněz od města Prostějova a z Olomouckého kraje.

„V roce 2014 to bylo 700 tisíc korun jako přímá podpora vrcholového sportu,“ sdělila mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Město Prostějov jednotě kromě toho loni poslalo 200 tisíc na opravy sociálního zařízení a 400 tisíc na podporu extraligového oddílu boxu a juniorů. Za poslední tři roky tak jde o veřejné dotace v celkové výši přes pět milionů. A radnici teď zajímá, jak s penězi DTJ naložila.

„Dne 12. ledna kontrolní oddělení zahájilo kontrolu využití peněz, které město Prostějov v rámci veřejné finanční podpory poskytlo DTJ Prostějov v letech 2013 a 2014,“ potvrdil vedoucí finančního odboru radnice Radim Carda.

Boxeři si teď musí platit tréninky i výstroj, tvrdí bývalý trenér

Podobné prověřování není úplně výjimečné. Kontrolu město dělá zhruba v pěti případech ročně, přičemž například loni tímto způsobem rozdělilo přes 20 milionů desítkám organizací.

Jenže na hospodaření DTJ si stěžují především bývalý starosta jednoty Vojtěch Tesař a bývalý trenér juniorů a mládeže Karol Menyház. Ten byl českým reprezentantem v boxu a s mladými boxery z Prostějova pravidelně sahal na medaile na republikových mistrovstvích. S trénováním skončil loni.

„DTJ byla historicky postavená na myšlence, aby tam mohly chodit i děti ze sociálně slabších rodin a nemusely si nic platit. Tento trend se nyní opouští. Jde mi o jediné: aby peníze daňových poplatníků šly tam, kam opravdu mají jít,“ vysvětlil Menyház, který žádost o prověření hospodaření oddílu boxu podal.

Menyház například tvrdí, že oddíl mužského boxu v Prostějově fyzicky v podstatě neexistuje a jde jen o nakoupené hráče, kteří se scházejí pouze párkrát ročně. A přesto jsou podle něj vypláceny peníze na sparing, trenéry, cestovné, stravné nebo kalorné.

„Mladí boxeři mě zároveň informovali, že za tréninky si musí platit a noví zájemci o box si musí pořizovat výstroj. Oddíl juniorů přitom dostává dotace od města a kraje. Když jsem trénoval já, veškerá výstroj pro mladé se pořizovala z dotací,“ píše Menyház ve stížnosti.

Vedení jednoty: Všechno je v pořádku, kontrol se nebojíme

Současný starosta DTJ Petr Novotný jakékoliv tunelování veřejných peněz odmítl. „Všechno, co v DTJ děláme, je v pořádku. Nepřipouštím jakékoliv pochybení a nemám důvod mít z kontroly obavy,“ řekl.

Podobně reagovala bývalá radní Prostějova Milada Galářová z ČSSD, členka vedení jednoty a městská zastupitelka.

„Jsem v klidu, protože hospodaření DTJ prověřovala policie a nic nenašla,“ řekla.

Faktem ovšem je, že policie reagovala na podnět odstaveného starosty Tesaře z loňského jara a trenér Menyház sestavil svou stížnost až o pár měsíců později.

Do jednoty loni náhle vstoupilo 32 nových členů

Pochybnosti o (ne)zaujatosti kontroly na druhou stranu může vyvolávat fakt, že ČSSD, která je s DTJ spojená, současně ovládá i radnici. Galářová připustila, že ČSSD má k DTJ historicky blízko, odmítla však, že by to mohlo ovlivnit kontrolu.

„V jednotě jsou členové ČSSD, ale nemají většinu. Kontrolu provádí magistrát, jeho úředníci, kteří musí postupovat v rámci zákona.“

Spory uvnitř DTJ vypukly loni, kdy do ní naráz vstoupilo 32 nových členů, z nichž třetina byla z ČSSD. To vedlo k nucenému odchodu Tesaře, který to označil za puč a podal celkem tři žaloby na neplatnost příslušné valné hromady, svého odvolání i na masový příliv nových členů, který podle něj odporoval stanovám.

„Ani v jednom případě soud zatím nerozhodl,“ upozornil Tesař.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Chartista Hradílek ukončil pod tlakem rodiny hladovku proti Zemanovi

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek (8. listopadu 2017).

Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil hladovku, kterou držel 17 dní na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše...Další z rubriky

Opilý řidič se řítil olomouckou ulicí rychlostí zakázanou i na dálnici

policie radar měření rychlost celostátní akce

Téměř trojnásobně překročil povolenou rychlost řidič, kterého přistihli policisté na olomoucké výpadovce. Vzápětí se...

Řidičku po vážné nehodě záchranáři oživili, později při převozu zemřela

Řidička sjela na Šumpersku do potoka a narazila do mostku, v nemocnici následně...

Tragická nehoda se stala ráno na Šumpersku. Řidička zde vyjela ze silnice, narazila do mostku a utrpěla velmi vážná...

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...Najdete na iDNES.cz