Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotace mizí, tvrdí exčlenové sportovního oddílu. Město posílá auditory

  15:01aktualizováno  15:01
Finanční odbor prostějovské radnice zkontroluje, jak místní Dělnická tělocvičná jednota hospodařila s dotacemi od města. Bývalí členové jednoty totiž tvrdí, že část peněz z veřejné podpory mizí. Vedení DTJ, která je historicky spojená se sociální demokracií, jakékoliv zneužití dotací odmítá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dělnická tělocvičná jednota Prostějov musela již loni čelit policejnímu vyšetřování. V současné době má na krku kontrolu z radnice a u okresního soudu leží tři žaloby na neplatnost valných hromad a překotné přijímání a vylučování členů.

Jednota je historicky spjatá se sociální demokracií, v Prostějově vznikla již v roce 1900. Také v současnosti je v DTJ řada členů z ČSSD, například náměstek primátora Prostějova, bývalá radní a několik městských zastupitelů. Organizace každoročně dostává statisíce korun z veřejných peněz od města Prostějova a z Olomouckého kraje.

„V roce 2014 to bylo 700 tisíc korun jako přímá podpora vrcholového sportu,“ sdělila mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Město Prostějov jednotě kromě toho loni poslalo 200 tisíc na opravy sociálního zařízení a 400 tisíc na podporu extraligového oddílu boxu a juniorů. Za poslední tři roky tak jde o veřejné dotace v celkové výši přes pět milionů. A radnici teď zajímá, jak s penězi DTJ naložila.

„Dne 12. ledna kontrolní oddělení zahájilo kontrolu využití peněz, které město Prostějov v rámci veřejné finanční podpory poskytlo DTJ Prostějov v letech 2013 a 2014,“ potvrdil vedoucí finančního odboru radnice Radim Carda.

Boxeři si teď musí platit tréninky i výstroj, tvrdí bývalý trenér

Podobné prověřování není úplně výjimečné. Kontrolu město dělá zhruba v pěti případech ročně, přičemž například loni tímto způsobem rozdělilo přes 20 milionů desítkám organizací.

Jenže na hospodaření DTJ si stěžují především bývalý starosta jednoty Vojtěch Tesař a bývalý trenér juniorů a mládeže Karol Menyház. Ten byl českým reprezentantem v boxu a s mladými boxery z Prostějova pravidelně sahal na medaile na republikových mistrovstvích. S trénováním skončil loni.

„DTJ byla historicky postavená na myšlence, aby tam mohly chodit i děti ze sociálně slabších rodin a nemusely si nic platit. Tento trend se nyní opouští. Jde mi o jediné: aby peníze daňových poplatníků šly tam, kam opravdu mají jít,“ vysvětlil Menyház, který žádost o prověření hospodaření oddílu boxu podal.

Menyház například tvrdí, že oddíl mužského boxu v Prostějově fyzicky v podstatě neexistuje a jde jen o nakoupené hráče, kteří se scházejí pouze párkrát ročně. A přesto jsou podle něj vypláceny peníze na sparing, trenéry, cestovné, stravné nebo kalorné.

„Mladí boxeři mě zároveň informovali, že za tréninky si musí platit a noví zájemci o box si musí pořizovat výstroj. Oddíl juniorů přitom dostává dotace od města a kraje. Když jsem trénoval já, veškerá výstroj pro mladé se pořizovala z dotací,“ píše Menyház ve stížnosti.

Vedení jednoty: Všechno je v pořádku, kontrol se nebojíme

Současný starosta DTJ Petr Novotný jakékoliv tunelování veřejných peněz odmítl. „Všechno, co v DTJ děláme, je v pořádku. Nepřipouštím jakékoliv pochybení a nemám důvod mít z kontroly obavy,“ řekl.

Podobně reagovala bývalá radní Prostějova Milada Galářová z ČSSD, členka vedení jednoty a městská zastupitelka.

„Jsem v klidu, protože hospodaření DTJ prověřovala policie a nic nenašla,“ řekla.

Faktem ovšem je, že policie reagovala na podnět odstaveného starosty Tesaře z loňského jara a trenér Menyház sestavil svou stížnost až o pár měsíců později.

Do jednoty loni náhle vstoupilo 32 nových členů

Pochybnosti o (ne)zaujatosti kontroly na druhou stranu může vyvolávat fakt, že ČSSD, která je s DTJ spojená, současně ovládá i radnici. Galářová připustila, že ČSSD má k DTJ historicky blízko, odmítla však, že by to mohlo ovlivnit kontrolu.

„V jednotě jsou členové ČSSD, ale nemají většinu. Kontrolu provádí magistrát, jeho úředníci, kteří musí postupovat v rámci zákona.“

Spory uvnitř DTJ vypukly loni, kdy do ní naráz vstoupilo 32 nových členů, z nichž třetina byla z ČSSD. To vedlo k nucenému odchodu Tesaře, který to označil za puč a podal celkem tři žaloby na neplatnost příslušné valné hromady, svého odvolání i na masový příliv nových členů, který podle něj odporoval stanovám.

„Ani v jednom případě soud zatím nerozhodl,“ upozornil Tesař.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

VIDEO: Parkovištěm zněl při závodění v jízdách ve smyku pískot pneumatik

U olomouckého obchodního centra Olympia soupeřili závodníci v driftingu, kdy je...

Tři desítky mužů a žen z tuzemska i zahraničí brázdily o víkendu v závodních vozech parkoviště u obchodního centra...

Najdete na iDNES.cz