Prostějov jako první v Olomouckém kraji překročil prachové limity.

Prostějov jako první v Olomouckém kraji překročil prachové limity. | foto: AP

V Prostějově je prašno, město prolomilo limity v kraji jako první

  • 1
Prostějov jako první město Olomouckého kraje už v půlce června překročil hranici udávající počet dní, kdy smí být koncentrace prachu v ovzduší větší, než stanovují limity. Na celý rok je to 35 dní, Prostějov už před polovinou roku překročil denní limit 36krát. V patách mu je Bělotín a Přerov.

"Ač si to možná obyvatelé Prostějova neuvědomují, dýchají ovzduší, jehož znečištění překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale dokonce i platné limity," poznamenal Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Upozornil, že zákon a evropská směrnice o ovzduší oficiálně povolují překročit denní limit pro znečištění prachem po 35 dnů během kalendářního roku.

"Ale monitorovací stanice v Prostějově podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu překročila denní limit šestatřicetkrát už před polovinou roku, konkrétně 19. června," upřesnil Šuta.

To potvrzuje i Libor Černikovský z oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ. "Prostějov se skutečně letos stal prvním městem v kraji, které překročilo limity. Těsně pod hranicí je Bělotín na Přerovsku a sám Přerov s pětatřiceti dny. Jsme ale v polovině roku a dá se předpokládat, že mnohá města Prostějov doženou," konstatoval.

Problémy s prachem má Prostějov od roku 1999. "Město je zařazeno do oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší z hlediska navýšení prachových částic," potvrdila mluvčí Prostějova Jana Gáborová.

Město podle ní nemůže produkci prachu zásadně ovlivnit, může pouze přispět ke snížení prašnosti na svém území. "Snažíme se prašnost zmírnit častějším úklidem komunikací, výsadbou záchytné zeleně či úpravami zpevněných ploch vyhovujícími technologiemi," poznamenala mluvčí. Zároveň má však podle ní Prostějov v mnohém svázané ruce.

"Město nemůže zakázat v době zhoršených rozptylových podmínek provoz větších zdrojů znečištění ovzduší, nemůže ani nařídit zákaz vjezdu vozidel do centra města, neboť nemá vybudovány adekvátní obchvaty pro odklonění dopravy," vysvětlila Gáborová.

Prachu se lidé mohou bránit sami

Právě prach, který způsobují auta, patří podle odborníků k velkým problémům. Za nejnebezpečnější jsou podle Miroslava Šuty považované jemné prachové částice, které unikají z výfuků dieselových aut.

"Tyto jemné prachové částice mají schopnosti vnikat až do plicních sklípků. Jsou příčinou vážných srdečně-cévních onemocnění a způsobují i předčasná úmrtí," poznamenal Šuta.

Podle Hany Holinkové, vedoucí oddělení ochrany životního prostředí prostějovské radnice, se mohou lidé prachu bránit také sami. "V případě vysoké koncentrace prachu v době smogové situace občany upozorňujeme na tento stav a doporučujeme jim omezit pobyt venku, zvláště v době ranních a večerních hodin," informovala.

Dále je podle ní vhodné omezit větší fyzickou aktivitu venku a větrání a naopak posílit imunitu organismu. Lidé by také měli dát přednost hromadné veřejné dopravě před auty a neměli by ani spalovat odpady a nekvalitní paliva.