Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průjezd Prostějovem zlepší přestavba další křižovatky za 30 milionů

  9:55aktualizováno  9:55
Každý, kdo projíždí ve všední den centrem Prostějova, musí ztrácet nervy kvůli kolonám a ucpaným silnicím. Zdaleka nejhorší situace je na křižovatce u hlavní pošty u odbočky na výpadovku na Brno, kde motoristé občas musí čekat i desítky minut. To se má již v příštím roce změnit.
Prostějov plánuje přestavět další křižovatku na kruhovou, aby se v centru přestaly tvořit dlouhé kolony. (Ilustrační snímek)

Prostějov plánuje přestavět další křižovatku na kruhovou, aby se v centru přestaly tvořit dlouhé kolony. (Ilustrační snímek) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Město se totiž domluvilo s Olomouckým krajem, kterému silnice patří, že zde vznikne kruhová křižovatka ve tvaru elipsy. "Dohoda skutečně existuje. Původně jsme měli čtyři varianty, nakonec jsme se rozhodli pro kruhovou elipsovitou křižovatku," potvrdila náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková.

Jde o stejný model jako na nedalekém Svatopetrském náměstí. Magistrát zaplatí projekt a všechny další potřebné zkoušky, kraj dá peníze na stavbu. Celkem jde asi o třicet milionů korun.

Stěžejní však budou protihlukové zkoušky. Vzhledem k tomu, že místa je zde naštěstí dost a v okolí jsou hlavně kanceláře, náměstkyně Rašková je přesvědčená, že normy budou v pořádku.

"Je to lokalita, kde se pravidelně stojí v kolonách a není to jen v době dopravní špičky, ale v podstatě celý den. Navíc se zvýšila hustota dopravy i z příjezdových směrů. Kolony automobilů se proto často táhnou až od vzdálené křižovatky u lázní," podotkla náměstkyně.

Světla, která zde dopravu nyní řídí, nemají šanci plynulý průjezd automobilů zajistit. Podobně kritická byla v minulosti situace také na Svatopetrském náměstí. Když zde město společně s hejtmanstvím vybudovalo kruhovou křižovatku, kolony aut v podstatě zmizely.

Průjezd zlepší nové odbočovací pruhy a další křižovatka

Na městském okruhu a jeho ramenech kromě toho magistrát plánuje další zlepšováky. Na výpadovce z centra v Olomoucké ulici vzniknou na dvou křižovatkách odbočovací pruhy, které by měly rovněž přispět k plynulejší dopravě.

Do budoucna se také zlepší cesta přes Prostějov ve směru od Boskovic a Plumlova na Vyškov a Brno. Městu se po letech podařilo dotáhnout do konce jednání o výkupu pozemků, a tak může postavit kruhovou křižovatku, která plumlovskou výpadovku pohodlně propojí s takzvanou jižní spojkou Prostějova.

"Bylo to další bolavé místo prostějovské dopravy. Dohody s majiteli příslušných nemovitostí jsou však již uzavřeny," potvrdil náměstek primátora Prostějova Zdeněk Fišer.

V první polovině letošního roku chce město připravit projekt, v rozpočtu na něj má milion korun. Kdyby našlo nějaké další volné peníze, mohla by se stavba podle náměstka již na podzim zahájit. Celkem jde o investici kolem patnácti milionů korun.

Problémem jižní spojky je však zákaz vjezdu pro nákladní auta. Hlukové zkoušky v tomto případě totiž dodneška nejsou hotové. Město ale věří, že se to brzy změní.

"Zatím tam zákaz platí. Stále čekáme na výsledky zkoušek, které probíhají po etapách," připustila náměstkyně Rašková. Spojce navíc jeden čas hrozilo úplné uzavření kvůli jednomu nevykoupenému pozemku. Ten město získalo až nedávno.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce vyrůst do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz