Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady kvůli obchvatu vyvlastňují první parcely, nenašly jejich majitele

  16:08aktualizováno  16:08
Úřady na střední Moravě začaly kvůli severnímu obchvatu Prostějova vyvlastňovat půdu. Kritici upozorňují, že jde o akci na poslední chvíli, ke které nemuselo dojít, protože stavbu obchvatu úřady v minulosti zanedbaly.

Olomoucká ulice v Prostějově, která slouží mimo jiné jako výpadovka na Olomouc, bývá hlavně ve špičce přeplněna auty. Podle sčítání dopravy tu denně projede 15 tisíc aut. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Výpadovka z Prostějova na Olomouc je jedna z nejzatíženějších komunikací ve městě. Podle posledního sčítání dopravy tudy denně projede 15 tisíc aut.

Plánovaný severní obchvat by část dopravy odvedl, a ulehčilo by se tak lidem v okolí, ale zejména věčně ucpanému centru Prostějova. Kvůli dotacím se s přípravou této veledůležité stavby muselo spěchat.

S drtivou většinou z více než stovky majitelů půdy pod plánovaným obchvatem se úřady dokázaly domluvit na výkupu pozemků. Několik vlastníků se však nepodařilo najít, a tak jim úřady potřebné pozemky seberou bez jejich souhlasu.

„Magistrát města Prostějova jako příslušný vyvlastňovací úřad oznamuje zahájení řízení o vyvlastnění a podle zákona o vyvlastnění nařizuje k projednání žádosti jednání,“ potvrdil vedoucí Stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál.

V tomto případu jde o stometrový pozemek, který vlastní Markéta Vávrová z Brna. Žádost o vyvlastnění podal kraj, který bude obchvat stavět. Opoziční prostějovský zastupitel František Filouš, který se severnímu obchvatu dlouhodobě věnuje, upozorňuje na to, že se zbytečně ztratilo mnoho času.

Úřady totiž přípravu stavby a především výkupy pozemků v minulých letech podcenily.

Opozice: příprava se zanedbala

Věci se daly do pohybu až po vzniku speciální kanceláře, která výkupy rozjela. „Mělo se však začít přesně naopak. Nejprve vytipovat pozemky, u kterých je předpoklad, že bude největší problém s vlastníky, a ty řešit. To se mělo udělat už dávno a dlouho jsme na to upozorňovali,“ je přesvědčen Filouš. Podle něho se tak mohlo alespoň zčásti předejít současným problémům.

Podobný názor má i další prostějovský zastupitel Tomáš Blumenstein. „Vyvlastnění považuji za naprosto krajní věc. Přivítal bych, kdyby se s přípravou obchvatu začalo dřív. Je pravda, že příprava byla zanedbána,“ řekl.

Vyvlastní se pozemky zemřelých

Olomoucký kraj v minulých týdnech podal celkem pět žádostí o vyvlastnění pozemků pod severním obchvatem Prostějova.

„Ve všech případech se jedná o pozemky ve vlastnictví zemřelých osob s nedohledatelnými dědici, takže situaci nešlo řešit jinak než vyvlastněním. U tří vyvlastňovacích řízení nám již byla doručena rozhodnutí, která by měla nabýt právní moci do konce srpna. V případě dvou zbývajících řízení je nařízeno ústní jednání,“ potvrdila Eva Knajblová z kanceláře hejtmana.

V historii Olomouckého kraje je to poprvé, co se někomu úředně zabavuje půda.

Na stavbu obchvatu města Prostějova je v Bruselu připraveno 300 milionů korun dotací, stavět by se mohlo už letos nebo příští rok. Pokud by se tento termín například kvůli výkupům pozemků nestihl, peníze by propadly a nic by se nestavělo.

„Ze sčítání dopravy jednoznačně vyplynulo, že severní obchvat je naší prioritou. Prostějov je dopravou zahlcený,“ potvrdil náměstek primátorky Prostějova Pavel Smetana, který je odpovědný za dopravu.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jan Zahradníček přiznal, že vyvlastňování je krajní, ale v tomto případě jedinou možností. „Nejde o to, že bychom někomu brali pozemky, my jsme chtěli se všemi jednat o výkupu, ale bohužel někteří vlastníci jsou nedohledatelní,“ tvrdí náměstek.

Pracovníci speciálně zřízené kanceláře po majitelích marně pátrali například v centrálních evidencích obyvatel, na matrikách nebo na soudech, které vedly dědická řízení. Stopy po jednom z vlastníků Josefu Šnoblovi se ztrácejí například už na konci 19. století.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Najdete na iDNES.cz