Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Chceme Prostějov bez heren, žádá iniciativa i církve. Radnice odmítá

  • 9
Prostějovská radnice nedávno zpřísnila vyhlášku vymezující místa, kde smí být herny s automaty. Občanská iniciativa a část opozice v zastupitelstvu ovšem žádají úplný zákaz hazardu. Ve městě stále funguje přes šest stovek hracích automatů, do rozpočtu každoročně přinesou téměř padesát milionů korun.

Magistrát aktualizací seznamu míst, v nichž se může provozovat hazard, vymazal téměř dvě desítky provozoven.

„Naše filozofie je v tuto chvíli taková, že se v žádném případě nebudou navyšovat místa, kde by se mohly hrát hazardní hry a používat výherní automaty,“ prohlásil náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil.

V Prostějově jsou tak v současné době zhruba čtyři stovky míst, kde se mohou provozovat hrací automaty. Město má vliv asi na třicítku z nich, zbytek povoluje ministerstvo financí.

„Některé z nich už zřejmě nejsou ziskové. Majitelé musí denně odvádět poplatky z automatu, musí platit zákonné částky a příslušná procenta, která jsou dána. Asi se jim to přestává vyplácet,“ vysvětluje Pospíšil pokles počtu heren.

S novými restrikcemi hazardu, jako je například evidence hráčů, jež platí od začátku letošního roku, to navíc podle něj bude pro provozovatele heren ještě těžší.

„Pokud by majitelé chtěli na některých místech automaty provozovat, musí požádat město. V tuto chvíli není politická vůle k tomu, aby se místa s hazardem rozšiřovala,“ doplnil náměstek. Úplný zákaz hazardu nicméně radnice ani zastupitelstvo nepodporují.

Iniciativa: Město se dokáže se ztrátou příjmů z hazardu vyrovnat

Právě s návrhem na zákaz hazardních her na území města Prostějova přišla na sklonku loňského roku iniciativa Občané proti hazardu. Příslušnou vyhlášku předložili zastupitelé za KDU-ČSL. Podle odhadu iniciativy jsou v Prostějově v současné době zhruba tři stovky patologických hráčů, přičemž celková prohraná částka se pohybuje od 30 do 60 milionů korun ročně.

V posledních letech z toho město mělo od 44 do 48 milionů korun každý rok a iniciativa je přesvědčena, že tato částka v žádném případě nestojí za rozpadlé a zadlužené rodiny, zničené životy a prohrané úspory nebo nemovitosti.

Podle mluvčího iniciativy Daniela Marka je přitom počet problémových hráčů přímo úměrný dostupnosti hazardu.

„K úplnému zákazu nás vede zájem o naše město, jeho vzhled a také o jeho občany, na které má hazard pouze negativní vliv. Víme, že příjmy z hazardu do městské pokladny jsou poměrně vysoké, ale věříme, že se naše bohaté město s touto ztrátou dokáže vyrovnat,“ uvedl Marek. Letos je rozpočet Prostějova ve výši 814 milionů korun.

Příjmy z heren jsou podobné jako peníze z drog, míní církve

K iniciativě se přidalo i sedm křesťanských církví působících ve městě. „Dnes se všude zdůrazňuje ekonomická stránka věci. Příjem do státních a obecních pokladen jako by omlouval téměř vše. Příjmy z heren jsou ovšem podobně sporné jako příjmy z drog,“ stojí ve společném prohlášení zástupců církví. Připojila se i katolická, českobratrská nebo husitská církev.

Městské zastupitelstvo však úplný zákaz hazardu zamítlo. „O úplném uzavření provozoven s výherními automaty či sázkových kanceláří neuvažujeme. Od 1. ledna vše upravuje zákon, na který odkazuje naše městská vyhláška. Herny nesmí být příliš výstředně označeny a nesmí nikoho lákat ke hře prostřednictvím reklamních bonusů,“ vysvětlila primátorka Alena Rašková.

„Vzhled heren, jako je omezení reklamy a zneprůhlednění výlohy, reguluje město již od roku 2013. Zpětně se dá vyhláška hodnotit jako velmi problematická. Na počet heren neměla žádný vliv,“ oponuje však mluvčí iniciativy Marek.

Lidoveckým zastupitelům se alespoň podařilo prosadit vznik pracovní skupiny, jež by se řešením hazardu ve městě zabývala komplexně.

„Nešlo by jen o zákaz či regulaci hazardu, ale i o prevenci a dopady. V pracovní komisi by byli nejen zástupci politických stran, ale hlavně odborníci,“ vysvětlil zastupitel Petr Kousal.

Členem bude například zástupce organizace Podané ruce, která s problematickou hráčskou skupinou přímo pracuje, nebo sdružení Člověk v tísni, jež řeší dopady hazardu, především dluhy, a dále zástupce sociálně právní ochrany dětí, školství, městské a státní policie a nezávislí odborníci. Poprvé by se komise měla sejít už v nejbližší době.