Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soused boural i stavěl načerno, rodiny se zastal až úřad ombudsmanky

  4:54aktualizováno  4:54
Až u veřejné ochránkyně práv našli zastání manželé z prostějovské místní části Žešov, kteří si opravili dům a nyní se obávají o jeho statiku. Soused totiž začal načerno stavět, navíc poté, co provedl nepovolenou demolici. Podle úřadu ombudsmanky stavební úřad nezasáhl a pochybil.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Manželé Zelení si v Žešově postavili nový rodinný řadový dům poté, co museli původní objekt zbourat kvůli nevyhovujícímu stavu. Stálo to dost peněz, ale Zelení investovali, protože v důchodu nechtěli mít moc starostí.

Veškerou radost z nového bydlení jim teď však berou nepovolené stavební práce, které se odehrávají v sousedství.

„Samozřejmě, že se vedle nás bude stavět, protože je to stavební místo, ale ať se to, prosím, dělá podle práva a ať to nepoškozuje sousedy,“ žádá opakovaně Zdeňka Zelená.

Vše začalo před lety, když soused požádal o stavební povolení na rekonstrukci svého chátrajícího domu. Problém byl v tom, že už neexistovala společná štítová zeď.

„V projektové dokumentaci ji však dům určený k rekonstrukci měl. Ve skutečnosti žádná zeď nebyla a za naší štítovou zdí se nacházel jen průjezd bez základů,“ popisuje Zelená. Podala proto námitku, ale stavební úřad ji smetl ze stolu.

„Podle výkresu je na hranici pozemku zeď tloušťky 300 milimetrů. Ať už se jedná o zeď ve vlastnictví stavebníka, nebo zeď společnou pro oba sousední objekty, tak tato část stavby nebude rekonstrukcí dotčena,“ tvrdil ve stavebním povolení vedoucí stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál.

Po nepovolené demolici začal soused načerno stavět nový dům

Nebyla to však pravda. Vlastní úplně novou štítovou zeď si totiž Zelení postavili už na svém pozemku.

„Tady jsou fotografie,“ ukazuje Zelená, která se proti rozhodnutí úřadu odvolala. Neuspěla, a tak podala žalobu. Než ji však soud stihl projednat, soused bez povolení svůj dům úplně zboural. 

Poté, opět bez povolení, začal stavět nový dům. Už stihl vybudovat základovou desku. Manželé Zelení se nyní strachují, že beton zasáhl do jejich domu a poničil izolace.

„Soused základy asi o metr zvedl a podle znalce hrozí, že budou neúměrně tlačit na naši zeď. Už nám začíná praskat dlažba. Není přece možné, aby si někdo bez demoličního výměru a bez stavebního povolení dělal, co chce,“ rozčiluje se Zelená.

Když stavební úřad její námitky ignoroval, obrátila se na úřad ombdusmanky. A ten jí dal za pravdu.

„Po nepovolené demolici došlo k nepovolené výstavbě, neboť stavba základů nového domu od počátku postrádala územní rozhodnutí a stavební povolení. V současnosti se tak na pozemku nachází nepovolená stavba. Očekával bych, že stavební úřad uzná pochybení a v nejbližší době zahájí řízení o jejím odstranění,“ vyzval zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Stavební úřad jakékoliv pochybení odmítá

Stavební úřad to vidí jinak, podle něj povolení na rekonstrukci nabylo právní moci.

„Na jeho základě pak stavebník vybudoval podél štítové zdi sousedního domu část základové konstrukce tak, aby zeď zároveň staticky zajistil,“ tvrdí Košťál. Podle něj majitel až při rekonstrukci zjistil, že jeho dům je ve špatném stavu, a proto ho zboural. Udělal tak přestupek, za který dostal pokutu. Úřad nyní vede řízení o dodatečném povolení betonového základu.

„Stavební úřad při svém postupu nepochybil, jelikož je toho názoru, že stavba byla zahájena za platnosti stavebního povolení. Majitel v dohledné době žádnou další výstavbu neplánuje,“ dodal Košťál.

Pozemek je psaný na Martinu Frelichovou, jejím manželem je Petr Frelich, který má v Prostějově stavební firmu.

„Celá věc se táhne už pět let, je v řešení a na všechno jsem měl povolení. Dům byl původně určený k rekonstrukci, ale než se vyřídilo stavební povolení, začal chátrat a musel se zbourat. Sousedé jsou věční stěžovatelé. Všechno jsou to pomluvy,“ tvrdí Frelich.

„Vše nasvědčuje tomu, že se tak stavebník snaží obejít zákon“

Zástupce ombudsmanky má však odlišný názor. „Jsem přesvědčen, že stavební úřad nereagoval na nepovolenou demolici tak, jak požaduje stavební zákon,“ sdělil Křeček.

Celou situaci měl podle něho řešit neprodleně, a ne až poté, co zasáhl jeho úřad. Rovněž tvrzení o vybudování „části základové konstrukce“ podle Křečka není pravda.

„Je to v zřejmém rozporu s tím, co stěžovatelka doložila na fotografiích. Je z nich patrné, že uvnitř prostoru lze pozorovat vybetonované základy nového domu, základovou desku s otvorem pro budoucí odvádění odpadu,“ konstatuje Křeček.

Betonové základy považuje za nepovolené a rozhodně podle něj nespadají pod stavební povolení k rekonstrukci domu.

„Vše nasvědčuje tomu, že se tak stavebník snaží obejít zákon,“ uzavírá Křeček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Nová trasa by oddálila stavbu o čtyři roky, říká vyjednavač dokončení D1

Ředitel ŘSD David Čermák.

Je to muž, jemuž se v roce 2011 podařilo ukončit letitý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou blokující dostavbu...

Najdete na iDNES.cz