Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadace ve sporu o židovský hřbitov obvinila město ze zničení staré zdi

  17:34aktualizováno  17:34
Nadace, jež usiluje o rehabilitaci bývalého židovského hřbitova v Prostějově, obvinila tamní radnici ze zbourání posledního kusu původní historické zdi pohřebiště. Město je ale přesvědčeno, že to byla jen betonová zídka z osmdesátých let minulého století.

Z původních staveb v areálu židovského hřbitova v Prostějově, který se nachází před zdejším reálným gymnáziem a základní školou, se do dnešní doby zachoval pouze fragment ohradní zdi v západní části lokality.

Obrubník se táhl téměř podél celé historické části hřbitova v dnešní Tylově ulici. Menší část stavbaři odstranili před pár měsíci při rozšiřování chodníku, zbytek před pár dny při úpravě křižovatky.

Spor o židovský hřbitov

Proti tomu protestuje americká dobročinná nadace Kolel Damesek Eliezer, která usiluje o rehabilitaci posvátného místa.

Problém je v tom, že ministerstvo kultury na podnět nadace prohlásilo židovský hřbitov v Prostějově v první polovině července za kulturní památku.

„Přestože dosud probíhá řízení o prohlášení hřbitova kulturní památkou, proti němuž město podalo v zákonné lhůtě rozklad, nechal Prostějov součást dotčeného hřbitova bezohledně srovnat se zemí. Postup města nelze hodnotit jinak než jako přímý akt zvůle, kterým město torpeduje jakékoliv snahy o zmírnění historického bezpráví. V tomto ohledu žádné zástupné argumenty města prostě neobstojí,“ je přesvědčen Tomáš Jelínek, zástupce nadace Kolel Damesek Eliezer, která o rehabilitaci hřbitova usiluje od roku 2013.

Není to poprvé, co nadace postoj prostějovské radnice kritizuje. V polovině července ji obvinila z toho, že rehabilitaci hřbitova záměrně brzdí. Do Prostějova tehdy přijela dvacítka rabínů z celého světa, aby nadaci podpořila (psali jsme o tom zde). Město to odmítlo a tvrdí, že chce s židovskou obcí najít kompromis.

Ministerstvo: Práce poškodily fragment ohradní zdi hřbitova

Nyní ovšem ministerstvo kultury vydalo podnět k zahájení přestupkového řízení.

„Práce závažným způsobem poškodily fragment ohradní zdi hřbitova. Dá se hovořit o zničení. Až do ukončení řízení má vlastník povinnost podle zákona o památkové péči chránit věc před zničením, poškozením nebo odcizením a oznámit ministerstvu každou zamýšlenou i uskutečněnou změnu vlastnictví, správy nebo užívání. Žádáme neprodleně o zahájení přestupkového řízení,“ uvedla Eva Trejbalová, vedoucí oddělení ochrany památek na ministerstvu.

Město: Zmizel jen nepůvodní betonový obrubník z 80. let

Prostějovská radnice tvrdí, že zmizel akorát betonový obrubník, který kopíroval základy bývalé hřbitovní zdi.

„Odstranili jsme zvýšený obrubník vybudovaný někdy v osmdesátých letech. Pozůstatek původní zdi má kamenný základ na hlíně a není tam ani žádná malta. Chodník je navíc mimo zapsanou plochu kulturní památky,“ ohradil se náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Betonový obrubník vznikl proto, že vedle cesty byl svah, který se na chodník sypal. „Hřbitov byl funkční v době, kdy se beton na tyto věci vůbec nepoužíval. Ten obrubník byl normálně vyšalovaný. Není původní,“ tvrdí náměstek.

Podle zástupce nadace Tomáše Jelínka bylo ovšem na místě vyčkat. „Nejde o to, zda to byla zídka nová nebo přelitá betonem. I když město mělo na fragment hřbitovní zdi jiný názor než památkáři, mělo vyčkat na konečné posouzení celé věci odvolací komisí ministerstva kultury. Z mého pohledu se jedná o trapný naschvál, který nelze odůvodnit tvrzením o jakémsi betonovém obrubníku,“ prohlásil Jelínek.

Podle radnice vše podcenila stavební firma

Město se brání tím, že celou věc podcenila stavební firma. „Firma, která regeneraci křižovatky provádí a fragment odhalila, nás bohužel na místo nálezu nezavolala a ani nás o ničem neinformovala. To považujeme za pochybení a je mi to velice líto,“ uvedla primátorka Prostějova Alena Rašková.

Pokud by se prokázalo, že pochybil také někdo z odboru rozvoje a investic na prostějovské radnici, hrozí mu podle primátorky sankce.

Náměstek Fišer dodal, že při rekonstrukci křižovatky a Tylovy ulice město naopak vyšlo židovské obci vstříc.

„Proti stavbě kruhového objezdu se postavili jak tamní obyvatelé, tak Federace židovských obcí v České republice. Lidé jednoznačně upřednostnili maximálně možné zachování stávajících zelených ploch před zlepšením průjezdnosti motorových vozidel. Ke zvážení byl i podnět Federace židovských obcí v České republice, že navrhovaná okružní křižovatka zasahuje do prostoru bývalého židovského hřbitova,“ vysvětlil náměstek Fišer, proč město nakonec od kruhového objezdu ustoupilo.

Starý židovský hřbitov zničila městská okupační správa v roce 1943. Pohřbeny jsou zde téměř dva tisíce židovských obyvatel Prostějova. Náhrobky okupační správa rozprodala a rozdala na stavební účely obyvatelům města a okolních obcí.

V průběhu uplynulého roku se nadaci Kolel Damesek Eliezer podařilo řadu náhrobků znovu objevit. Hlavním záměrem nadace je „vrátit celé lokalitě s lidskými ostatky potřebnou důstojnost ve smyslu židovské tradice a současně umožnit fungování navazující obytné čtvrti včetně sousední školy.“ Nadace uvedla, že veškeré náklady by platila z vlastních zdrojů.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Ústecký šéf k aféře „filmujícího“ Kučery: Aroganci sudích pěstují kluby

Radim Klečka (ve žlutém) z Opavy přihrává kolem J. C. Fullera z Olomoucka. V...

Nedotknutelnost a aroganci rozhodčích si pěstujeme sami, reaguje generální manažer ústeckého klubu Tomáš Hrubý na...

Další z rubriky

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Třída pro předškoláky nesehnala děti, nahradí ji školka pro znevýhodněné

(Ilustrační snímek)

Jediná přípravná třída pro předškoláky v jesenickém okrese končí, v září už znovu neotevře. Rozhodlo o tom vedení...

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz