Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historická kasárna v Prostějově chátrají, brzy půjdou k zemi

  13:52aktualizováno  13:52
Osud historických Jezdeckých kasáren v Prostějově je zpečetěný. Půjdou k zemi, radnice jen ještě neví, kdy. Opuštěné budovy poblíž centra města zatím chátrají, útočiště v nich našli bezdomovci.
Osud jezdeckých kasáren úzce souvisí s přestavbou centra Prostějova. Na jejich místě možná vznikne multifunkční centrum. (ilustrační snímek)

Osud jezdeckých kasáren úzce souvisí s přestavbou centra Prostějova. Na jejich místě možná vznikne multifunkční centrum. (ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

O budoucnosti kasáren starých víc než sto dvacet let je rozhodnuto. Půjdou k zemi, město proto nehodlá do zabezpečení areálu nějak zásadně investovat. Háček je v tom, že radnice přesně neví, kdy demolici zahájí. Po internetu už nicméně koluje video, které zkázu kasáren podrobně dokumentuje.

Historie sahá do roku 1891

Budovy Jezdeckých kasáren vznikly v roce 1891 jako náhrada za staré kasárny, které stály na náměstí TGM. Za první republiky zde sídlila část 6. jezdeckého pluku, od roku 1969 zde byl vojenský útvar specializovaný na radiolokaci. Ten armáda po 27 letech přesunula do Přerova. V areálu kasáren je celkem třináct budov, součástí byla jídelna, sklad a autopark.

„V současné době připravujeme demoliční výměr na objekt kasáren. Demolice každopádně bude, otázka je kdy a jakým způsobem. O tom jsme zatím nerozhodli,“ sdělil náměstek primátora Prostějova Zdeněk Fišer.

Stavební úřad již povolil demolici přístaveb a nástupní plochy v západní části areálu.

„V současné době připravujeme projekt pro demolici i hlavních budov. Musíme být připraveni začít bourat, až padne příslušné politické rozhodnutí,“ vysvětlil šéf odboru rozvoje na radnici v Prostějově Antonín Zajíček.

V architektonické soutěži na využití areálu se objevil pouze jeden návrh, který počítal se zachováním hlavních budov, a ten neuspěl. Předložil ho architekt František Fröml z Prostějova.

„Několik let řádně zabezpečený objekt kasáren je dnes drancován. Tento stav začal před rokem poté, co statický posudek vyhodnotil, že objekt je vhodný pro rekonstrukci. Stavební lobby má ale záměr objekt zbourat a připravit si lukrativní investici,“ reagoval Fröml.

V kasárnách může vzniknout multifunkční centrum

Celá věc navíc souvisí s přestavbou centra Prostějova, která se posledních pět let nijak nepohnula kupředu. Má zde vzniknout obchodní galerie, ale není jisté, zda zůstane zachován Společenský dům, kde je sál pro pořádání plesů, společenských akcí a větších koncertů. V opačném případě by nové multifunkční centrum mohlo vzniknout právě v areálu Jezdeckých kasáren.

„Tato věc je nyní na mrtvém bodě, investor možná čeká na nové zastupitelstvo, které vznikne po volbách,“ řekl náměstek primátora Fišer.

Společnost Manthellan, která vyhrála výběrové řízení a přestavbu připravuje, však odmítá, že by celou věc jakkoliv zdržovala.

„Naše záměry zůstávají nezměněny. Čekáme na rozhodnutí příslušných úřadů ohledně regulačního plánu,“ řekl mluvčí projektu obchodní galerie Juraj Aláč.

Kvůli možné podjatosti úředníků prostějovské radnice má nový regulační plán Prostějova na starosti magistrát v Olomouci. Výsledek ovšem k dispozici hned tak nebude.

„Teď musíme posoudit, zda změna regulačního plánu není v rozporu s novým územním plánem, který nedávno schválilo prostějovské zastupitelstvo. Teprve pak můžeme v celém řízení pokračovat,“ vysvětlil šéf odboru koncepce a rozvoje na olomoucké radnici Marek Černý.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Nová trasa by oddálila stavbu o čtyři roky, říká vyjednavač dokončení D1

Ředitel ŘSD David Čermák.

Je to muž, jemuž se v roce 2011 podařilo ukončit letitý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou blokující dostavbu...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz