Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový přístroj prostějovské nemocnice odhalí infekce nejrychleji v Česku

  15:11aktualizováno  15:11
Prostějovští lékaři dostali novou zbraň pro boj se zákeřnými infekčními onemocněními . Diagnózu klostridiové infekce, chřipky typu A, B nebo H1N1mohou nyní znát za necelou hodinu. Výsledky jim tak rychle zajistí nový unikátní přístroj GeneXpert Dx IV, který nemocnice získala jako jediná v Česku.

Lékaři z prostějovské nemocnice dostali nový přístroj, díky kterému mohou znát diagnózy některých infekcí už za necelou hodinu po vložení vzorku. | foto: Nemocnice Prostějov

Správná a především včasná diagnóza je pro úspěšný boj s infekcemi základem. Systém, který nyní lékaři z prostějovské nemocnice získali, zpracuje vzorek do pětačtyřiceti minut a navíc s vysokou přesností, které v současné době nedosahuje žádný jiný přístroj na světě.

"Přístroj je vůbec prvním na světě, který automatizuje a spojuje čištění vzorku, nukleové kyseliny a detekci cílové sekvence za použití analýzy ve skutečném čase, díky čemuž poskytne lékařům výsledky vzorků v ultrarychlém čase," řekla Hana Szotkowská, tisková mluvčí holdingu Agel, který nemocnici v Prostějově provozuje.

Výskyt klostridiových infekcí, které mohou být velmi nebezpečné, v Česku podle odborníků každoročně stoupá. Zákeřná bakterie, která způsobuje těžký průjem, se objevuje například po léčbě antibiotiky, u starých lidí nebo pacientů s oslabenou imunitou.

V případě agresivního typu přitom podle lékařů vede k zánětu střev a někdy dokonce až k jejich proděravění, které může končit smrtí pacienta.

"U zdravého dospělého člověka je vyvinutá mikroflóra tlustého střeva obyčejně rezistentní vůči kolonizaci Clostridium difficile. Avšak tato rezistence se ztrácí, jestliže je normální mikroflóra střeva pozměněná. Nejběžnějším rizikovým faktorem je užívání antibiotik," vysvětlil přednosta Oddělení laboratorní medicíny David Stejskal.

Přístroj poslouží při podezření na kmeny chřipky i papilomavir

Nové vybavení lékaři využijí také k vyšetření vzorků při podezření na chřipku typu A, B a H1N1. Také chřipkové onemocnění, které se vyskytuje především v zimě, může být nebezpečné. Včasné odhalení virové infekce respiračního traktu usnadním doktorům léčbu.

"Viry chřipky se dělí na tři typy - A, B a C, z nichž dvě vedou k infekci u lidí. Převažující typ je chřipka A, která odpovídá za většinu sezonních chřipek a může vést i k pandemiím. Infekce typu B je u lidí méně častá. U typu A rozeznáváme ještě dále subtypy H a N a není tomu tak dávno, kdy byl v Mexiku identifikován typ chřipky H1N1, který vedl k vysoké morbiditě i mortalitě," upozornil Stejskal.

Kromě těchto infekcí však pracovníci oddělení laboratorní medicíny chtějí přístroj používat také pro diagnostiku infekce lidským papilomavirem a pro vyšetření dalších parametrů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Najdete na iDNES.cz