Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějov odblokoval hektar pozemků, o který se dekádu přel s firmou

  4:54aktualizováno  4:54
Po téměř deseti letech se prostějovské radnici podařilo odblokovat více než hektar pozemků u nové nemocnice, kde měla soukromá firma postavit lázeňské centrum. Předcházely tomu ostré spory, pět soudních žalob a desítky hodin vyjednávání. Na uvolněných parcelách by nyní mělo vzniknout bydlení pro seniory.

Prostějovské radnici (na snímku její budova) se podařilo po téměř deseti letech dosáhnout dohody ohledně zablokovaného hektaru pozemků u nové nemocnice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Příběh „mrtvého hektaru“ začal v roce 2007, kdy město Prostějov prodalo za 3,8 milionu korun téměř 11 tisíc metrů čtverečních pozemků u nové nemocnice společnosti Remostav. Firma slíbila, že zde do pěti let vybuduje lázeňský areál s hotelem a kongresovým centrem.

Plán však nesplnila a město požadovalo pozemky, na které mělo předkupní právo, zpět. Ve hře byla také několikamilionová smluvní pokuta. Společnost Remostav se ale bránila tím, že na parcelách byly nájemní smlouvy, o kterých se nevědělo, což výstavbu zablokovalo. Vypukl komplikovaný spor s několika žalobami, který se táhl řadu let.

„Moje obecné stanovisko je takové, že firma měla poté, co se jí nepodařilo realizovat její původní záměr, pozemky městu bez podmínek prodat zpět. Kupovala to za cenu, která byla nižší než tržní, a proto neměla devět let vyčkávat. Ke smíru pak mohlo dojít daleko dřív a daleko snáz,“ odtušil jeden z opozičních prostějovských zastupitelů Tomáš Blumenstein.

Jakoukoli dohodu ovšem znemožňovaly soudní spory. Pozemky poblíž nemocnice tak ležely ladem. Řešení se nakonec ujal mediátor, který dosáhl smíru. Ten spočívá v tom, že na parcelách další firma postaví bydlení pro seniory a město Remostavu odpustí část pokuty, která se včetně penále vyšplhala na víc než devět milionů korun. Dohodu už těsnou většinou schválilo městské zastupitelstvo.

Spor o prostředníka. Nesměl být z Prostějova ani z Brna

Její osud však několikrát visel na vlásku. „Už jen dohodnout se na osobě mediátora byl problém. Klient nechtěl nikoho z Prostějova, město odmítalo člověka z Brna, kde je zase moje působiště. Nakonec nám soud vybral mediátora ze Zlína, kterého nikdo nezná,“ popsal právní zástupce Remostavu, advokát Zdeněk Joukl.

Opoziční zastupitele, kteří dohodu kritizovali a vadilo jim například, že město dostane jen zlomek pokuty, dokonce Remostav svolal k jednání, na kterém se snažil celou věc opět podrobně vysvětlit.

„Na závěr jsme se ptali, zda zůstává nějaký důvod, proč nepodepisovat, a nikdo se nepřihlásil,“ oddechl si Joukl. V opačném případě nevyloučil, že by firmě doporučil žádnou dohodu neuzavírat.

Podle náměstka primátorky Prostějova Jiřího Pospíšila je současný výsledek řešením, jak zablokované a z pohledu města „mrtvé“ pozemky u nemocnice uvolnit a využít. Soudní spory o navrácení pozemků a zaplacení penále by se jinak mohly táhnout řadu dalších let bez definitivního výsledku.

„Dohoda, tak jak ji schválilo zastupitelstvo, je maximum možného,“ tvrdí Pospíšil.

Dohoda se týká i firmy, která bude stavět bydlení pro seniory

Advokát Remostavu Joukl dodal, že pojistky pro město jsou v rámci možností nastaveny tak, že víc to ani nejde.

„Dva a půl milionu korun dostane město bez soudního sporu hned při podpisu smlouvy. To je slušný výsledek odpovídající žalobám a praxi. Předkupní právo na pozemky přitom městu i nadále zůstává a navíc bude mít uzavřenou novou smlouvu o sankcích, kdyby firma bydlení pro seniory z nějakého důvodu nepostavila,“ řekl Joukl.

Celý spor komplikovala také skutečnost, že v roce 2008 Remostav se souhlasem města převedl pozemky na další spřízněnou firmu a že společnost PE MEDIKA, která u nemocnice hodlá stavět bydlení pro seniory, potřebovala pro svůj plán celkem dva hektary půdy, jinak by do ničeho nešla.

„Jedná se vlastně o dohodu tří stran, proto to bylo ještě složitější,“ podotkl advokát Joukl.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Zakázané fotky ukazují na olomouckém náměstí srpnovou okupaci den po dni

Na olomouckém Horním náměstí je nyní k vidění výstava fotografií zachycujících...

Dvanáct panelů s velkoformátovými fotografiemi připomíná nyní na olomouckém Horním náměstí při příležitosti padesátého...

Vědci rozluštili genom pšenice, vylepší výnosy i odolnost proti suchu

Ukázka optického mapování genomu pšenice. Modrá vlákna představují dlouhé úseky...

Po více než dekádě bádání se skupině vědců z dvaceti zemí světa podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Na...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...

Najdete na iDNES.cz