Jeden ze stálých radarů, které používal Prostějov k hlídání rychlé jízdy v

Jeden ze stálých radarů, které používal Prostějov k hlídání rychlé jízdy v ulicích. Kvůli chybám celého systému ale už od poloviny roku 2010 město pomocí nich trestat řidiče nesmí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prostějovské radary už přes rok neměří, město je možná zruší

  • 0
Radary na jedenácti rušných místech Prostějova, které mají hlídat rychlost aut nebo jízdu na červenou, už řadu měsíců sledují dopravu jen pro statistiku. Pokuty kvůli nim ale nikdo dostat nemůže. Město je sice nemůže používat kvůli vlastním chybám, nyní ale stále marně čeká dočkat klíčového stanoviska ministerstva dopravy.

Jasno o tom, zda a jakým způsobem se v Prostějově bude měřit, mělo být do konce září. Jenže ministerstvo se k případu stále nevyjádřilo, město už proto začíná být netrpělivé a zvažuje, že měření rychlosti pomocí radarů ukončí. Vynutit si stanovisko ministerských úředníků ale nemůže.

"Ministerstvo neporušuje předpisy nebo lhůty. Nejde o správní řízení, protože jsme o posouzení celého systému sami požádali. Jde o to, aby nám řekli, v jakém režimu má měření probíhat," řekl starosta Miroslav Pišťák.

Tomu zvolna dochází trpělivost. "Pokud se to v nějaké dohledné době nevyjasní, pak je otázka, jestli máme nadále být ve smluvním vztahu s firmou Czech Radar, která nám radary pronajímá. Sice nás provoz zařízení nic nestojí, ale neplní svou funkci. Pak bych se ptal po smyslu smlouvy," dodal. O případném vypovězení by rozhodlo zastupitelstvo.

Kontroly našly v systému udělování pokut řadu chyb

Pravda ovšem je, že za potíže si město může samo. Krajský úřad i ministerstvo dopravy v rámci takzvaného vrchního státního dozoru zjistili, že systém měření nebyl v pořádku. Například v něm někteří lidé měli paušální pardon. Šlo třeba o řidiče policie či záchranky, u kterých nikdo nezkoumal, zda bylo překročení rychlosti oprávněné, či nikoliv.

"Zjevně dochází k paušalizaci přestupkového řízení. Je zřejmé, že fakticky vykonává dohled nad bezpečností provozu a obstarává důkazy nikoliv policie, ale soukromý subjekt," uvádí záznam o vrchním státním dozoru.

"Pořizování záznamů o přestupcích a řešení přestupků je prováděno za přímé účasti, nebo dokonce samostatně osobami, které nejsou zaměstnanci města. Lze nepochybně konstatovat, že důkazy o přestupcích byly získány v rozporu s platnou právní úpravou," stojí pak v dokumentu dále.

Kdy ministerstvo městu klíčové stanovisko pošle se neví

Radnice proto celý systém upravila a dala ho ministerstvu k posouzení. A nyní již několik měsíců čeká na odpověď.

"Metodika ještě bohužel není hotová. Existují totiž dva různé názory, o kterých odbor legislativy a příslušný odborný odbor vedou diskusi. Debata stále probíhá," přiznal Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Časový odhad, kdy bude závěrečné stanovisko na světě, nedokázal sdělit.

Jedenáctka radarů na frekventovaných místech v Prostějově nyní již několik měsíců pouze statisticky zaznamenává rychlost aut. Počet havárií, lehkých a těžkých zranění však v ulicích města klesá, a to bez ohledu na to, zda radary měří, či ne.

Radary koupila společnost Czech Radar, která je městu naoko pronajala, a inkasovala většinu peněz z vybraných pokut.