Smrt mladíka někteří využívají k vyřizování účtů s policií, říká odborník

  • 4
Přerov podruhé zažil protest kvůli tragédii, při níž strážník zastřelil v lednu u baru Lumír třiadvacetiletého mladíka. Zněly emotivní výkřiky, akce se ale tentokrát obešla bez dalších incidentů. Informace MF DNES však ukazují, že část účastníků má sklony zneužít pietu pro vyřízení si účtů s policií.

Na protestní akci ve středu po páté hodině odpoledne dorazilo zhruba osmdesát lidí. Navzdory obvinění strážníka z usmrcení z nedbalosti, za které mu hrozí až šest let vězení, protestující vyšetřovatelům nevěří.

Akce byla tentokrát klidnější než první protest z konce ledna, při němž policisté řešili přestupky a výtržnictví. Teď se z davu ozývaly výkřiky o vraždě. Akcí se ovšem zúčastnili i lidé, kteří kvůli nevyřízeným účtům s policií představují bezpečnostní riziko.

„Byla to obyčejná sprostá vražda,“ křičel někdo z chumlu desítek lidí. Ostatní se přidávali. Argument o tom, že u vraždy je nutné prokázat úmysl zabít nezazněl. Podstatná část protestujících policii - státní či městské - nevěří.

A to navzdory tomu, že kriminalisté v pondělí po měsíci od tragédie při zdůraznění presumpce neviny oznámili, že střílejícího strážníka obvinili z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až šest let vězení.

Dál než za naštvané výkřiky se druhý přerovský protest nedostal. Část účastníků ať už první či druhé akce ovšem podle znalce přerovských poměrů představuje bezpečnostní riziko.

„Určitě se tady najde řada lidí, kterým je ta nešťastná a tragická událost upřímně líto. Ale bohužel tyto akce zneužívají ti, jež mají z minulosti s policií nevyřízené účty. Jde o jedince, kteří mají v záznamech nejrůznější přestupky, často patří i mezi uživatele drog. Snaží se na úkor piety zviditelnit a vše využít k osobním výpadům proti policii,“ popsal pro MF DNES odborník, jenž dlouhodobě situaci v Přerově sleduje.

Odborníkovo varování se potvrdilo už při prvním pochodu 21. ledna. I tady přerovská tragédie vzbouřila emoce, policie musela zasahovat. Řešila výtržnictví a přestupky proti veřejnému pořádku a občanskému soužití. Dle informací MF DNES šlo mimo jiné o poškození policejního auta. Mezi podezřelými jsou tady i opilí účastníci lednové akce. Jednomu z nich policisté v dechu naměřili více než dvě a půl promile alkoholu, druhému přes jedno promile.

Organizátor opilce a narkomany nezval

Ve středu byla situace klidnější. Jeden z organizátorů hned na začátku akce jednu ze skupinek účastníků polohlasně nabádal, aby nedělala „bordel.“ Poslechli.

Po zhruba půlhodinovém proslovu se protestující před šestou odpoledne přesunuli k pietnímu místu u baru Lumír. Venku na stěně visí věnce, fotky či vzkazy zastřelenému mladíkovi. Hoří tu svíčky, po pochodu lidé přidali další. Viditelně opilý byl jen jeden člověk.

Střelba v Přerově

Tragédie se stala v noci na sobotu 10. ledna před přerovským barem Lumír v Komenského ulici. Uvnitř se rozhořel spor, který pokračoval na ulici. Do potyčky se zapojilo zhruba dvacet většinou opilých lidí. Obyvatelé nedalekého domu zavolali městskou policii. U baru panoval chaos, byla tma a pršelo. Kolem skupiny pokřikujících lidí pobíhal rozdrážděný výmarský ohař. Hovoří se o něm jako o příčině výstřelu. Padl ze služební zbraně jednoho ze strážníků. Projektil ale zasáhl přímo do hlavy třiadvacetiletého mladíka, když se psa pokoušel chytit. Zemřel na místě.

Kolem šesté hodiny hlavní organizátor Roman Tomek protest rozpustil, účastníci se v klidu postupně rozcházeli.

Fakt, že se na minulé akci objevili opilí lidé či uživatelé drog, devětadvacetiletý Tomek, coby pořadatel obou pochodů, nijak nevyvrací. Nešlo však podle něj o osoby, které by sám na lednový pochod zval.

„Vůbec tam neměli co dělat. Doufejme, že tam tito lidé už nebudou. Jako organizátor je požádám, aby tam nebyli. Když to ale nepomůže, tak bohužel... Budu se prostě snažit, aby tam nebyli,“ uvedl pár hodin před začátkem středečního pochodu. Zda tito lidé pietu za zastřeleného mladíka zneužili, však Tomek neví. „Do hlavy jim nevidím. Možná to jen využili, když viděli, že se tam něco děje,“ míní.