Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z Loštic jsou proti firemnímu parkovišti, radnice obavy mírní

  10:21aktualizováno  10:21
Obyvatelé sídliště Sokolská v Lošticích protestují proti plánované stavbě parkoviště pro strojírenskou firmu ZLKL. Přestože by jeho část mohli také využívat, převládají u nich obavy ze zhoršení životního prostředí i bezpečnosti u domů a dětského hřiště. Radnice občany uklidňuje, že nic takového nehrozí.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lidem se nelíbí nejen stavba parkoviště, ale také přístupové cesty, která má protnout celé sídliště. Zaslali kvůli tomu protest na stavební úřad i na radnici. Podpis připojilo přes třicet rodin, tedy zhruba 80 procent obyvatel sídliště.

„Nesouhlasíme s vydáním územního souhlasu na stavbu parkoviště a příjezdové komunikace. Projekt je v rozporu s územním plánem města. Z tohoto důvodu zde není možné budovat parkoviště a přístupové komunikace pro průmyslový podnik,“ argumentují lidé v dopise. Jednotlivě se nechtějí k celé věci vyjadřovat.

Za pravdu jim dává i opoziční zastupitel Ctirad Lolek (Starostové a nezávislí), který rozhodnutí radních rovněž kritizuje.

„Podnikatelskou aktivitu soukromé firmy bych chápal, má snahu zlepšit podmínky pro svoje podnikání. Ale jsem rozhořčen, jak arogantně se vůči svým občanům chová současné vedení města,“ uvedl Lolek.

Podle něj radní svým souhlasem s výstavbou parkoviště a přístupové komunikace rozhodli proti již schválenému územnímu plánu, který je závazným dokumentem pro každou obec a město.

„Tady je možné budovat jen infrastrukturu potřebnou pro život obyvatel. Takže by tu mohlo být veřejné parkoviště, nikoli firemní,“ podotkl Lolek.

Vedení města: Místní si polepší

Starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová (SNK Občané pro Loštice) však protesty mírní, podle ní se občané nemají čeho obávat.

„Naopak. Firma garantuje, že deset míst z padesáti, která mají na parkovišti vzniknout, bude pro místní. Navíc i ta ostatní budou moci lidé využívat mimo pracovní dobu a o víkendech. Teď na Sokolské parkovací plochy chybí, lidé parkují na trávě, a pokud je mokro, terén je rozježděný a všude bláto,“ uvedla starostka.

Vysvětlení nabízí i co se týče vzniku nové přístupové cesty. Tu stávající, která vede po okraji sídliště, město původně zavrhlo, protože ústí poblíž dětského hřiště a její prodloužení k chystanému parkovišti a provoz na ní by ohrožoval děti.

„Nechtěli jsme, aby auta jezdila kolem hřiště, proto jsme zvolili variantu úplně nové komunikace vedoucí sídlištěm,“ uvedla starostka.

Obyvatelé sídliště nechtějí parkoviště ani novou cestu

Lidem se však nelíbí ani jedno. Jsou proti stavbě nové cesty i proti tomu, aby auta jezdící do firmy využívala tu původní.

Radnice proto nyní přišla ještě s jedním návrhem - hřiště by se přesunulo dál do zeleně a stávající cestu vedoucí po okraji sídliště by tak bylo možné využít.

„Navíc místo hřiště by vznikla parkovací plocha pro dalších osm až deset aut. Tato varianta se nám jeví jako schůdná,“ říká Seifertová.

Loštická firma ZLKL parkoviště podle svého jednatele Ladislava Brázdila potřebuje.

„Pomohlo by řešit situaci na Sokolské i na nedaleké Moravičanské ulici, kde nyní parkují naši zaměstnanci a situace s parkováním je tam neúnosná. Myslím, že uvolnit deset stání z padesáti pro místní a další místa nabídnout k využití mimo pracovní dobu je dobrá nabídka,“ je přesvědčený Brázdil.

Firemní parkoviště lidem pomůže, říká starostka

Podle něj v současné době řada obyvatel sídliště stejně odstavuje svá auta na firemním pozemku. Firma souhlasí i s využitím stávající komunikace.

„Plánujeme rovněž oddělení parkoviště od zástavby zelení. Chceme zkrátka udělat maximum pro to, abychom lidi ze Sokolské nijak neobtěžovali,“ dodal Brázdil.

Podle stávajícího územního plánu by muselo být parkoviště celé veřejné bez omezení. Pak by ale pro firmu, která je chce vybudovat na svém pozemku, ztrácelo význam.

„Tato věc je řešitelná například zpoplatněním pro auta těch, kteří ve firmě nepracují nebo tam nepřijíždějí obchodně. Teď je ale hlavní přesvědčit místní, že parkoviště pro ZLKL jim nijak neublíží, ale naopak pomůže,“ uzavřela loštická starostka.
Nejčtenější

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Zmizet chtěl sám, myslí si manželka pohřešovaného olomouckého radního

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Policisté už třetí týden pátrají po vlivném politikovi ČSSD z Olomouce Miroslavu Petříkovi. Ve středu 9. května ho...Přepadení Kvitové vyřešil tým na odložené případy. Pomohl anonymní tip

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Příběh, který 20. prosince 2016 vyvrcholil vážným zraněním české tenistky Petry Kvitové, loni v listopadu už málem...

Češi do Evropy: Plzeň a Slavia mají pohárový podzim, Jablonec je blízko

GÓL, část druhá. Míč už je v síti a fotbalisté Slavie slaví úvodní branku duelu...

Mistr ve skupinové fázi Ligy mistrů, stříbrný tým nejvyšší domácí soutěže v 3. předkole Champions League s případnou...

Muže obviněného z pořezání tenistky Kvitové poslal soud do vazby

Policie zveřejnila identikit muže, který napadl tenistku Petru Kvitovou.

Muže obviněného z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově poslal soud do vazby. Za...

Další z rubriky

Lidé demonstrovali za reliéf z bouraného sanatoria. Nahradí ho kopie

Reliéf od Julia Pelikána - symbol upomínající na slavnou éru sanatoria zmizí,...

Zahájení demolice šumperského sanatoria, někdejšího významného centra v boji proti dětské tuberkulóze, vyvolalo mezi...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

V Jeseníkách začala záchranářská rallye, soutěží i Kanaďané či Japonci

Mezinárodní soutěž záchranářů Rallye Rejvíz se konala v Koutech nad Desnou....

Přes osm desítek týmů profesionálních zdravotnických záchranářů ze všech koutů světa si měří své odborné znalosti a...

Najdete na iDNES.cz