Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protikorupční policie vyšetřuje radnici v Přerově kvůli stavbě domu seniorů

  9:37aktualizováno  9:37
Kriminalisté z protikorupční policie vtrhli na začátku minulého týdne na radnici v Přerově a zabavili materiály, které se týkají stavby zdejšího domova pro seniory. Ty si zapečetěné odvezli k prozkoumání. Co přesně hledali, ale zatím nechtějí prozradit.
Protikorupční policie si z přerovské radnice (na snímku) odvezla dokumenty týkající se stavby domova pro seniory, který opozice označuje za předražený.

Protikorupční policie si z přerovské radnice (na snímku) odvezla dokumenty týkající se stavby domova pro seniory, který opozice označuje za předražený. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zakázka na stavbu Domova pro seniory za 167,2 milionu korun, který je podle opozice nejdražším domovem důchodců v zemi, přitom prošla nedávno dvěma kontrolami. Ty ale žádné větší pochybení neodhalily.

"Mohu potvrdit, že v úterý za mnou přišli policisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Požádali mě, abych je dovedl ke kontaktní osobě z odboru rozvoje. Zavedl jsem je proto k vedoucímu odboru Jiřímu Rabovi," řekl tajemník magistrátu Jiří Bakalík.

Kriminalisté se podle něj zajímali o materiály, které se týkaly stavby přerovského Domova pro seniory. "Vypsali protokol o převzetí a všechny dokumenty nakonec zapečetili a odvezli," popsal tajemník, který důvod návštěvy kriminalistů netuší.

"Policisté odešli s tím, že se dozvíme víc, až skončí jejich šetření," doplnil. Sdílnější nebyl ani tiskový mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek. "Pokud něco prošetřujeme, nezveřejňujeme to ani nekomentujeme," uvedl.

Domov seniorů prošetřovaly už dva kontrolní úřady

Podle Bakalíka přitom zakázka na stavbu domova pro seniory prošla nedávno dvěma kontrolami. "Nejvyšší kontrolní úřad například vše podrobně prověřoval mezi dubnem a červencem loňského roku. Žádné pochybení na této investiční akci nenalezl. To lze ověřit i na našem odboru rozvoje," vysvětlil Bakalík.

Okolnosti stavby už v minulosti prošetřoval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V roce 2002 řešil stížnost brněnského architektonického studia Hrůša & Pelčák, které se ucházelo o zakázku na projektovou dokumentaci domova. Žádné větší pochybení ani v tomto případě neodhalil.

"Komise pro otevírání obálek nás tehdy ze soutěže vyřadila. Podle našeho názoru neoprávněně. Odvolali jsme se proto k přerovskému magistrátu a potom k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Přestože s námi úřad částečně souhlasil, nic se nezměnilo," říká architekt Petr Hrůša.

O samotné stavbě domova důchodců se v Přerově hovořilo od roku 1998. Slavnostně se otevíral až o deset let později. Oproti odhadům se jeho cena zvedla o téměř třicet milionů korun, takže se náklady musely uhradit z obecního rozpočtu.

Opozice: Je to nejdražší domov seniorů v zemi

Právě to kritizovala opozice, podle níž má Přerov nejdražší domov důchodců v zemi. "Původní odhad ceny stavby byl 138 milionů, nakonec se částka zastavila až na 167,2 milionu korun. To znamená, že jedno lůžko vyšlo na 2 miliony. Cena je nepřijatelná a v budoucnu by se v něčem takovém nemělo pokračovat," míní opoziční zastupitel Richard Šlechta.

Zástupci radnice kritiku odmítají. "Výše stavebních nákladů vycházela i z toho, že se jednalo o rekonstrukci původního objektu školy, který se upravoval na stavbu pavilonového typu, vycházejícího z trendů 21. století," říká mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

To, že se objevily v průběhu výstavby další nepředvídatelné práce, nebylo podle něj radnici příjemné. "Celý průběh stavebních prací byl pečlivě sledovaný, projednávaný, dokumentovaný a průběžně kontrolovaný a veškeré finanční toky schvalovaly orgány města. Kromě čtyřiadvacetihodinového dozoru stavbu dozorovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, které poskytlo městu dotaci, a v průběhu i po skončení stavby neshledalo žádné nedostatky," dodal.

Budova Domova pro seniory stojí v sousedství areálu bývalé Meopty, v někdejším areálu Základní školy Optická nedaleko nemocnice. Do tří traktů pavilonů se vejde až 81 klientů. Bydlí v sedmnácti jednolůžkových a dvaatřiceti dvoulůžkových pokojích.

Město uvažuje o dalším rozšíření budovy

Areál, který nakonec postavilo sdružení firem Přerovská stavební a Tchas, by se měl v budoucnu rozrůst o další pokoje. "Výhledově už uvažujeme o rozšíření. Na jižním okraji stavby je totiž ještě volná plocha. Kdy se stavbou začneme, bude záležet na postupné změně věkové struktury obyvatel Přerova," nastínil Přidal.

V Přerově do roku 2008 fungovaly jen domy s pečovatelskou službou. Část čekatelů na takzvané domovy důchodců proto často končila v léčebnách dlouhodobě nemocných. Velmi malému procentu z nich se pak podařilo získat místo v hranickém domově pro seniory.

Podle tajemníka magistrátu Jiřího Bakalíka nebyla návštěva kriminalistů z protikorupční policie v poslední době na radnici první. "Například před čtyřmi lety přišli na udání kvůli zakázce na notebooky. Na nic však nakonec nepřišli a případ odložili," doplnil tajemník.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Najdete na iDNES.cz