Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protikorupční policie vyšetřuje radnici v Přerově kvůli stavbě domu seniorů

  9:37aktualizováno  9:37
Kriminalisté z protikorupční policie vtrhli na začátku minulého týdne na radnici v Přerově a zabavili materiály, které se týkají stavby zdejšího domova pro seniory. Ty si zapečetěné odvezli k prozkoumání. Co přesně hledali, ale zatím nechtějí prozradit.
Protikorupční policie si z přerovské radnice (na snímku) odvezla dokumenty týkající se stavby domova pro seniory, který opozice označuje za předražený.

Protikorupční policie si z přerovské radnice (na snímku) odvezla dokumenty týkající se stavby domova pro seniory, který opozice označuje za předražený. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zakázka na stavbu Domova pro seniory za 167,2 milionu korun, který je podle opozice nejdražším domovem důchodců v zemi, přitom prošla nedávno dvěma kontrolami. Ty ale žádné větší pochybení neodhalily.

"Mohu potvrdit, že v úterý za mnou přišli policisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Požádali mě, abych je dovedl ke kontaktní osobě z odboru rozvoje. Zavedl jsem je proto k vedoucímu odboru Jiřímu Rabovi," řekl tajemník magistrátu Jiří Bakalík.

Kriminalisté se podle něj zajímali o materiály, které se týkaly stavby přerovského Domova pro seniory. "Vypsali protokol o převzetí a všechny dokumenty nakonec zapečetili a odvezli," popsal tajemník, který důvod návštěvy kriminalistů netuší.

"Policisté odešli s tím, že se dozvíme víc, až skončí jejich šetření," doplnil. Sdílnější nebyl ani tiskový mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek. "Pokud něco prošetřujeme, nezveřejňujeme to ani nekomentujeme," uvedl.

Domov seniorů prošetřovaly už dva kontrolní úřady

Podle Bakalíka přitom zakázka na stavbu domova pro seniory prošla nedávno dvěma kontrolami. "Nejvyšší kontrolní úřad například vše podrobně prověřoval mezi dubnem a červencem loňského roku. Žádné pochybení na této investiční akci nenalezl. To lze ověřit i na našem odboru rozvoje," vysvětlil Bakalík.

Okolnosti stavby už v minulosti prošetřoval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V roce 2002 řešil stížnost brněnského architektonického studia Hrůša & Pelčák, které se ucházelo o zakázku na projektovou dokumentaci domova. Žádné větší pochybení ani v tomto případě neodhalil.

"Komise pro otevírání obálek nás tehdy ze soutěže vyřadila. Podle našeho názoru neoprávněně. Odvolali jsme se proto k přerovskému magistrátu a potom k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Přestože s námi úřad částečně souhlasil, nic se nezměnilo," říká architekt Petr Hrůša.

O samotné stavbě domova důchodců se v Přerově hovořilo od roku 1998. Slavnostně se otevíral až o deset let později. Oproti odhadům se jeho cena zvedla o téměř třicet milionů korun, takže se náklady musely uhradit z obecního rozpočtu.

Opozice: Je to nejdražší domov seniorů v zemi

Právě to kritizovala opozice, podle níž má Přerov nejdražší domov důchodců v zemi. "Původní odhad ceny stavby byl 138 milionů, nakonec se částka zastavila až na 167,2 milionu korun. To znamená, že jedno lůžko vyšlo na 2 miliony. Cena je nepřijatelná a v budoucnu by se v něčem takovém nemělo pokračovat," míní opoziční zastupitel Richard Šlechta.

Zástupci radnice kritiku odmítají. "Výše stavebních nákladů vycházela i z toho, že se jednalo o rekonstrukci původního objektu školy, který se upravoval na stavbu pavilonového typu, vycházejícího z trendů 21. století," říká mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

To, že se objevily v průběhu výstavby další nepředvídatelné práce, nebylo podle něj radnici příjemné. "Celý průběh stavebních prací byl pečlivě sledovaný, projednávaný, dokumentovaný a průběžně kontrolovaný a veškeré finanční toky schvalovaly orgány města. Kromě čtyřiadvacetihodinového dozoru stavbu dozorovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, které poskytlo městu dotaci, a v průběhu i po skončení stavby neshledalo žádné nedostatky," dodal.

Budova Domova pro seniory stojí v sousedství areálu bývalé Meopty, v někdejším areálu Základní školy Optická nedaleko nemocnice. Do tří traktů pavilonů se vejde až 81 klientů. Bydlí v sedmnácti jednolůžkových a dvaatřiceti dvoulůžkových pokojích.

Město uvažuje o dalším rozšíření budovy

Areál, který nakonec postavilo sdružení firem Přerovská stavební a Tchas, by se měl v budoucnu rozrůst o další pokoje. "Výhledově už uvažujeme o rozšíření. Na jižním okraji stavby je totiž ještě volná plocha. Kdy se stavbou začneme, bude záležet na postupné změně věkové struktury obyvatel Přerova," nastínil Přidal.

V Přerově do roku 2008 fungovaly jen domy s pečovatelskou službou. Část čekatelů na takzvané domovy důchodců proto často končila v léčebnách dlouhodobě nemocných. Velmi malému procentu z nich se pak podařilo získat místo v hranickém domově pro seniory.

Podle tajemníka magistrátu Jiřího Bakalíka nebyla návštěva kriminalistů z protikorupční policie v poslední době na radnici první. "Například před čtyřmi lety přišli na udání kvůli zakázce na notebooky. Na nic však nakonec nepřišli a případ odložili," doplnil tajemník.

Autor:


Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Policie stíhá exšéfa hokejového klubu za podvod, městu půlmilion nechybí

Prostějovská radnice.

Případ problematických mnohamilionových dotací do mládežnického hokeje v Prostějově dostává pozoruhodné rysy. Radnice...

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Najdete na iDNES.cz