Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc zlepší ochranu před povodněmi, koupí hlásiče srážek a sirény

  9:31aktualizováno  9:31
Olomouc rozšíří ochranu před velkou vodou. Až pět jejích městských částí získá hlásiče proti bleskovým povodním, město nakoupí záložní zdroj elektřiny a zmodernizuje sirény. Takzvaný Digitální povodňový plán přinese i jakýsi on-line systém s mapami, v nichž se při povodních budou objevovat aktuální informace.
Zaplavená ulice Novosadská v olomoucké čtvrti Nové Sady po bleskové povodni, ke které došlo 7. srpna 2010 ráno. Radnice chce nyní do několika čtvrtí dát hlásiče srážek, které na hrozící nebezpečí upozorní.

Zaplavená ulice Novosadská v olomoucké čtvrti Nové Sady po bleskové povodni, ke které došlo 7. srpna 2010 ráno. Radnice chce nyní do několika čtvrtí dát hlásiče srážek, které na hrozící nebezpečí upozorní. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Digitální povodňový plán je další součást našich opatření proti velké vodě, která nám pomohou snížit riziko případných škod," nastínil náměstek primátora Martin Major.

Plány, které rada města projednala na svém posledním zasedání, Olomouc vyjdou na bezmála dva miliony korun. Počítá se v nich mimo jiné s modernizací dvou sirén.

"Stávající dosluhující rotační sirény nahradí ty elektronické. K tomu pořídíme i nový záložní zdroj elektřiny o minimálním výkonu šesti kilowattů," řekla mluvčí radnice Jana Doleželová.

Pozor, hodně prší, hrozí bleskové záplavy, nahlásí srážkoměry

Nová protipovodňová výbava by pak Olomouci měla pomoci i v boji s bleskovými povodněmi, které přicházejí po náhlých a prudkých deštích. Radnice nechá do městských částí Lošov, Radíkov a Slavonín nainstalovat srážkoměrné stanice. Do budoucna se s nimi navíc počítá i v Droždíně a na Svatém Kopečku.

"Budou monitorovat území města v místech, kde už došlo k bleskovým povodním, anebo tam, kde toto nebezpečí hrozí," nastínila Doleželová.

Podobný hlásič, jehož úkolem bude krajské město pomocí dálkového přenosu dat varovat před velkou vodou, plánuje radnice umístit do Trusovického potoka v katastru obce Bohuňovice, která leží zhruba dvanáct kilometrů od Olomouce.

"Zajistíme si tak potřebné informace o důležitém přítoku Moravy. Zkvalitní to vyhodnocení a řešení povodňových situací," vysvětlila mluvčí magistrátu.

Další kapitolou Digitálního povodňového plánu, na který vedení města už získalo dotaci, je pak také zjednodušeně řečeno vytvoření databáze kontaktů důležitých pro protipovodňovou ochranu města a také map, v nichž bude povodňový plán zakreslený.

Povodí Moravy odsouvá začátek úprav koryta za stovky milionů

Zhruba 330 milionů korun se pak do cesty velké vodě chystá letos v Olomouci vložit také Povodí Moravy. Na jihu města by co nejdříve chtělo začít s úpravami a rozšířením koryta řeky, začátek prací však už muselo několikrát odložit. Původní termín byl loňský podzim, po něm letošní únor a nakonec ho správci Moravy přesunuli na březen či duben. Ani to však nevyšlo.

"Stále ještě nemám zprávy o tom, že by skončilo výběrové řízení. Musíme čekat, jak se zachovají někteří z jeho účastníků," uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. "Potřebujeme ale, aby se nejpozději v červenci začalo stavět," dodala.

Jih Olomouce by tak po odbagrování 130 tisíc kubíků zeminy a stavbě 1,5 kilometru hrází měl vydržet nápor více než dvousetleté vody. Díky rozšíření a rozdvojení koryta se pak u ulice U Dětského domova "vynoří" nový ostrov, časem se dočká zatravnění a zalesnění.

Pojistku proti povodním takto získají hlavně lidé z olomouckých částí Nový Svět a Nové Sady. Maximálně dvoumetrové zábrany se objeví v úseku mezi železniční tratí, jež vede přes Nemilany do Prostějova, a mostem ve Velkomoravské ulici.

Tím ale boj proti velké vodě nekončí. V roce 2014 plánuje Povodí spustit budování protipovodňových opatření přímo v centru Olomouce. Dělníci při nich na Masarykově třídě a v ulici Komenského přestaví i mosty, jež jsou pro město z hlediska dopravy klíčové (více čtěte zde). Poté se dočká i sever Olomouce, Černovír a Hejčín přijdou na řadu v roce 2017 či 2018.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz