Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo cestování láká olomoucké vysokoškoláky práce. Ale dobře placená

  14:00aktualizováno  14:00
Po škole raději hned pracovat než trávit čas cestováním. Ovšem když do práce, tak za pořádný plat. Plány i priority studentů se oproti dřívějšku mění, ukázal to rozsáhlý průzkum mezi studenty Univerzity Palackého, který uspořádal její Vědeckotechnický park.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Výsledky vznikly na základě odpovědí od více než dvou tisíc studentů, což je asi desetina ze všech osmi fakult. A odhalily například, že zhruba každý pátý student očekává, že jako čerstvý absolvent bude vydělávat přes 40 tisíc korun.

Do výsledků se podle autorů na rozdíl od podobného průzkumu v roce 2009 promítla hospodářská situace. Studenti jsou zodpovědnější, což je znát například právě v otázce cestování.

Vyrazit po škole poznávat svět totiž plánuje o celých 13 % studentů méně než v roce 2009. Stále víc se jich místo toho už poohlíží po práci. Současně však čekají, že je zaměstnavatel jako absolventy náležitě ocení.

"Očekávání platového rozmezí je velmi zajímavé. Osmdesát procent studentů se pohybuje v klasickém rozmezí od 15 do 30 tisíc korun, jsou tu ale i tací, kteří očekávají plat vyšší než 40 tisíc. Ti jsou většinou z lékařské fakulty a z fakulty tělesné výchovy," říká šéf Vědeckotechnického parku Jiří Herinek.

Odhodlání začít rychle pracovat souvisí podle autorů i s ekonomickou situací. "Přes 80 % studentů vůbec neplánuje přerušit studium. Je to o 7 % víc než v roce 2009," komentuje výsledky projektová manažerka Silvie Polánková.

Mohlo by to podle ní být jakýmsi ukazatelem, že máme víc cílevědomých a zodpovědných studentů. "Vliv má samozřejmě i ekonomická situace, kvůli níž nechtějí studia prodlužovat," dodává.

Podle ní si také stále více studentů hledá práci už během studia. "Přes 80 % studentů chodí na brigády. Část chodit musí, další nemusí, ale chtějí. Vzrostl však i počet těch, kteří nechtějí a nemusejí. Je více studentů s bohatšími rodiči," míní Polánková.

"Studium na vysoké škole stojí rodinu minimálně 8 000 korun měsíčně, což je pro rodiče s průměrným platem značná zátěž," dodává Herinek.

Každý desátý student má podnikatelské ambice

Výzkum se mimo jiné zaměřil i na podnikatelské plány studentů. "Strašně nás zajímalo, kolik z nich chce začít podnikat - 5 % jich má konkrétní nápad, další 2 % ještě nevědí v čem, ale chtějí. Dalších 5 % jich už dokonce podniká. To v součtu znamená 1 140 podnikatelů, kteří mohou Olomouci pomoci," říká Herinek.

Podle něj je číslo vysoké i vzhledem k tomu, že jen necelá polovina studentů hodlá zůstat po ukončení školy v regionu.

"Vědeckotechnický park se snaží podporovat podnikání, proto nás zajímalo, jaký vztah k němu mají sami studenti a co chtějí dělat po škole. Nakonec jsme se rozhodli udělat průzkum šířeji a pokládali jsme otázky obecnější než jen o podnikání," vysvětluje Herinek.

"Od průzkumů, které můžete občas vidět, se ten náš liší tím, že jsme neodchytili náhodně 500 studentů v menze, ale opravdu jsme je oslovili a podle početního zastoupení jsme udělali kvalitativní vzorek univerzity."

Autoři tak získali další zajímavé údaje. Třeba, že 57 % studentů hodlá po dokončení školy opustit region nebo že celých 13 % studentů se ani nehodlá pokoušet hledat práci v oboru, který nyní studuje.

"Nejméně počítají s uplatněním v oboru studenti pedagogické fakulty," upřesňuje Polánková.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz