Hasiči z Olomouckého kraje se musejí vypořádat s proškrtaným rozpočtem. Peníze nebudou ani na novou techniku. Ilustrační foto

Hasiči z Olomouckého kraje se musejí vypořádat s proškrtaným rozpočtem. Peníze nebudou ani na novou techniku. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

První hasiči v Olomouckém kraji podávají výpovědi kvůli nižší výplatě

  • 11
V rozpočtu krajských hasičů na příští rok se rýsuje několikamilionová "díra". Na záchranáře totiž také dopadnou plánované úspory. Už teď je jisté, že kvůli nim padá například plán na opravu stanic v Šumperku a Konici. A kvůli nižším výplatám už také první hasiči odcházejí.

Budoucnost krajských hasičů zamlžená plánovanými úsporami získává konkrétnější obrysy. Zastavené rekonstrukce hasičských stanic za desítky milionů korun a první lidé, kteří kvůli poklesu platů odcházejí.

A ostatní nervózně čekají, co bude dál. Minimálně 50 z nich proto také dnes vyrazilo do Prahy na demonstraci odborářů. (O protestech 40 tisíc odborářů čtěte zde)

Oprava 40 let staré stanice nebude, chybí 80 milionů

Ještě na začátku roku počítali šumperští hasiči, že se dočkají nových oken, rozvodů elektřiny či odsávání výfukových plynů z garáže. Omyl. Plány na opravu budovy z roku 1968 se odkládají na neurčito.

Potřebných asi 80 milionů na cestě do Šumperka zastavily úsporné plány ministerstva vnitra. "Šumperská stanice je konkrétní důsledek těchto opatření," potvrdil ředitel krajských hasičů Karel Kolářík.

"Děláme si teď analýzu toho, co všechno jsme schopni v příštím roce omezit. Už teď je jisté, že se to dotkne všech oblastí naší činnosti. Přibrzdí to například obnovu naší techniky. Na nákup něčeho většího mít určitě nebudeme," vypočítává šéf záchranářů.

Konečná verze rozpočtu sice ještě není potvrzená, přesto Kolářík tuší: "Předběžně to vypadá tak, že oproti letošním 51 milionům korun, které jsme měli na provoz, jich v roce 2011 bude o 9,5 méně. Na investice pak dostaneme necelé dva miliony, letos jich bylo 17. Ovšem u investic hraje roli více faktorů, nedá se to tak úplně srovnávat. Úspory se však také tady určitě podepsaly." (O plánech ministra vnitra Radka Johna, jak ušetřit miliardy, čtěte zde)

Šetření nepříjemně zasáhne také hasiče v Konici na Prostějovsku, kde se na neurčito odsouvá stavba nové hasičské stanice za odhadovaných 50 milionů. První terénní úpravy přitom měly začít ještě letos.

Hasičům se nelíbí nižší výplaty. Tak končí

Například šéf prostějovských hasičů Josef Novák poukazuje na první dva své muže, kteří od sboru odcházejí kvůli plánovanému snížení platů. "Už v lednu klesly naše mzdy o zhruba dva tisíce korun. Příští rok bychom tak měli přijít ještě o další peníze," podotkl Novák.

Dvě výpovědi už má na stole také velitel záchranářů na Přerovsku Miroslav Čoček. "Nevíme, jak se to bude dále vyvíjet. Všichni jsou tady nervózní," komentoval náladu mezi přerovskými hasiči.

"Problém je také v tom, že máme vyhlášený stopstav. Za toho, kdo mi odejde, nemohu teď nikoho jiného přijmout," upozornil Čoček na další stránku škrtů.

Hasičské odbory: Přijde nám to jako trest

O nervozitě mezi svými lidmi hovoří také Martin Žaitlik z územního odboru Sever, kam spadají hasiči ze Šumperka, Zábřehu a Jeseníku. "Celospolečenská nervozita se promítá i k nám. Stejně jako ostatní čekáme na výsledek demonstrace odborářů v Praze," poznamenal Žaitlik.

Pražských protestů se z Olomouckého kraje vedle několika desítek až stovek policistů zúčastnilo také minimálně pět desítek hasičů.

"Co se týče nálady mezi hasiči, vidíme to tak, že nám přibývají povinnosti, zatímco ohodnocení jde dolů. Hasiči jsou velice naštvaní, přijde nám to jako trest. Mám zprávy o tom, že se někteří z nich v Olomouckém kraji kvůli poklesu mezd chystají do konce roku odejít," řekl předseda krajské organizace Odborového svazu hasičů Lubomír Grézl.