Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Psí hotely mají v létě plno. Nabízí procházky, kotec s výběhem i lenošky

  • 5
Ubytování v „jednolůžkovém“ kotci s vlastním výběhem, společné prostory s lenoškami pro společenské typy, pravidelné zdravotní procházky, ale i zasílání fotografií z prázdninového pobytu psů. To vše nabízejí zvířecí hotely v Olomouckém kraji, po jejichž službách je obrovská poptávka.

Lidé, kteří nemohou vzít svého psa na dovolenou a nechali domlouvání ubytování v psím hotelu na poslední chvíli, letos mohou zažít krušné chvíle s hledáním místa.

„Jsme absolutně plní, nové klienty už nepřijímáme,“ potvrdila Hana Kobylková, která nabízí hlídání psů v rodinném domě se zahradou v olomoucké městské části Slavonín. Kapacitu mívá o letních prázdninách vyprodanou dlouho dopředu díky stálé klientele.

„Naši zákazníci to už vědí, pobyt pro psa si u nás domlouvají i několik měsíců před dovolenou,“ vysvětlila Kobylková.

Na nezájem klientů si nemůže stěžovat ani psí hotýlek Pif v Babicích na Olomoucku. „V tuto chvíli máme doslova narváno a totéž více méně platí o celých prázdninách. Jen na období od 2. do 15. srpna je ještě několik míst volných,“ popsala majitelka zařízení Jitka Bezděková s tím, že první objednávky do hotelu chodí již od dubna.

Chovatelé mají šanci v psí školce

Otálet s rezervací pobytu se nevyplácí ani v hotelu Týna v Dětřichově u Uničova. Ani tam už objednávky na nejbližší týdny nepřijímají. „Kompletně plno máme až do 14. srpna. Většina chovatelů nás totiž kontaktuje několik měsíců dopředu, první objednávky chodí už na jaře,“ vysvětlila provozovatelka dětřichovského hotelu Jana Hornová.

Úplně bez šance ale chovatelé, kteří chtějí vyrazit na dovolenou ještě tento měsíc, nejsou. Na hlídání psa se mohou zkusit domluvit například ve psí školce v olomoucké Brněnské ulici.

„Určitě má smysl si zavolat. Stává se totiž, že klient musí domluvený pobyt psa zrušit třeba kvůli nemoci. I tento a příští týden se mi díky tomu nějaká místa uvolnila,“ uvedla provozovatelka školky Libuše Špručková.

Uspět lidé mohou i ve psí školce v Daskabátu na Olomoucku. „Naplněnost ubytovací kapacity se mění tak říkajíc za pochodu. Každopádně platí, že čím dřív člověk zavolá, tím větší šanci na úspěch má,“ podotkla provozovatelka školky Jana Mičková.

Vlastní pelíšky včetně postelí jsou vítány

Chovatelé se mohou obracet také na hotel Hugo v Čechách pod Kosířem. „Jsme zaplnění ze zhruba 80 procent, takže nějaká volná kapacita tu je,“ upřesnil majitel hotelu Leopold Dostál.

Ceny ubytování v zařízeních, které MF DNES oslovila v anketě, se pohybují v rozmezí od 180 do 300 korun za den. Ve všech případech v těchto částkách není započítána strava, přičemž cena „plné penze“ startuje u nejmenších plemen na desetikoruně a zvyšuje se v závislosti na velikosti psa, respektive jeho žaludku a apetitu.

Služeb „hotelových“ kuchyní však využívá jen minimum klientů. Většina chovatelů totiž dopřává psům domácí stravu – její zásobu do hotelů vozí na začátku pobytu společně se svým domácím mazlíčkem. Majitelé a provozovatelé hotelů se tomu nebrání.

„Určitě je lepší, když pes dostává to, na co je zvyklý. Vlastní žrádlo pro psa preferuje asi 99 procent našich zákazníků,“ nastínil Dostál. Problémy ubytovací zařízení nemají asi s vlastní výbavou psů v podobě hraček, pelíšků, matrací či dek.

„Někteří chovatelé vozí psům také jejich postele. I to podporujeme, protože jde o komfort psa tak, aby se u nás cítil co nejlépe. Veškeré vybavení ale samozřejmě máme k dispozici,“ dodal majitel hotelu Hugo.

Jeho ubytovací zařízení, jehož klientu tvoří z valné většiny velká či bojová plemena, nabízí z bezpečnostních důvodů výhradně „jednolůžkové“ kotce s vlastním výběhem a singl venčení tak, aby mezi psy nemohlo dojít k šarvátce a zranění.

Jinde mají ubytovaní k dispozici společné venkovní i vnitřní prostory. Například ve školce v Brněnské ulici mají psi v herně na lenošení gauč a křeslo.

Majitelům se často po psech stýská víc než samotným zvířatům

Hotely se snaží všemožně vycházet vstříc i majitelům psů. Většina z nich jim na požádání elektronicky posílá fotky domácích mazlíčků společně se vzkazy, jak se jim daří.

„Často se také stává, že k nám chovatelé volají a ptají se, jak se jejich pes má, co dělá. Ohledně stýskání jsou na tom lidé obvykle hůř než psi,“ usmála se provozovatelka dětřichovského psího hotelu.

Ostatní kolegové z branže jí dávají za pravdu. „Pes teskní maximálně den či dva. Někteří chovatelé i celou dovolenou,“ shodují se.