Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psí hotely jsou hitem, nabízí jídelníček na přání i fotky na Facebooku

  4:54aktualizováno  4:54
Na dovolenou se svými pány z nejrůznějších důvodů nemohou a v rodině není nikdo, kdo by je pohlídal. Řešení nabízejí psí hotely, kterých je v Olomouckém kraji hned několik. Jejich majitelé a provozovatelé si na nezájem rozhodně nemohou stěžovat, některé z nich jsou už nyní na léto plně rezervované.

Psí hotely a školky jsou přes léto plné. V olomoucké psí školce mají domácí mazlíčci k dispozici i hernu či gauč, na kterém mohou lenošit. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Naši kapacitu plní již několik let po sobě stálá klientela, pobyty o prázdninách si pro své pejsky rezervuje měsíce dopředu. Nové psy tedy nepřijímáme, protože pro ně prostě nemáme místo,“ uvedla například Hana Kobylková, která se hlídání psů věnuje již osmým rokem v rodinném domě se zahradou v olomoucké městské části Slavonín.

První prázdninové týdny už chovatelé neumístí své domácí mazlíčky ani do hotelu Týna v Dětřichově u Uničova.

„Na období do 25. července už nepřijímáme ani náhradníky, protože i jejich seznam máme plný. Zbytek léta však ještě volný je,“ podotkla provozovatelka dětřichovského hotelu Jana Hornová s tím, že první objednávky letních pobytů jí každoročně chodí už od jara.

Na některé hotely v regionu se obrací lidé z celé republiky

Psí školka v Daskabátu na Olomoucku, která disponuje i ubytovací kapacitou, je více méně obsazená do poloviny července. „Úplně bez šance ale lidé nejsou. V případě nutnosti bychom to nějak udělali, záleželo by ale na tom, o jakého psa by šlo, zda je zvyklý být venku, či v domě. Další prázdninové termíny jsou zatím bez problémů,“ řekla provozovatelka školky Jana Mičková.

Chovatelé, kteří dosud nemají vyřešené hlídání psů o dovolené, se ještě mohou obracet na olomouckou psí školku v Brněnské ulici. „S výjimkou prvního prázdninového týdne ještě máme volná místa,“ upřesnila provozovatelka Libuše Špručková.

Objednávky přijímá i chovatelská stanice v Hlásnici u Šternberka a hotely Hupsík v Liboši na Olomoucku a Hugo v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. „Určitě je ale dobré zavolat si včas. Obracejí se na nás totiž lidé z celé republiky, protože nemáme problém postarat se o velká plemena, respektive tato plemena u nás obvykle tvoří většinu,“ podotkl majitel hotelu Hugo Leopold Dostál.

Pelíšky a hračky s sebou, aby se pes cítil co nejlépe

Za ubytování psů jejich majitelé ve většině hotelů a školek, které MF DNES oslovila v anketě, zaplatí 200 korun za noc. Sehnat ovšem mohou i nocleh za 150 korun, ale také za tři sta.

Ve všech případech se jedná o cenu bez stravy. „Plná penze“ je za příplatek, který se obvykle pohybuje v řádu desetikorun denně v závislosti na velikosti a apetitu zvířete. Většina lidí však do hotelů vozí psy se zásobou „domácí“ stravy.

„Majitelům to doporučujeme. Je lepší, když pes dostává to, na co je zvyklý. Zákazník nám může přivést kromě granulí i žrádlo předvařené nebo se s námi dohodnout na tom, že jeho pejskovi uvaříme. Zákazníkům se přizpůsobíme i co týče frekvence a doby krmení,“ řekl Dostál z hotelu Hugo.

Co je dobré vědět o psích hotelech a školkách

Ne všechny psí hotely a školky přijímají bojová plemena. Některé poskytují ubytování jen psům přátelským vůči ostatním klientům i cizím lidem a psům, kteří nejsou přehnaně fixovaní na chovatele.

Majitel musí při nástupu předložit očkovací průkaz psa, někde vyžadují i doklad o odčervení a potvrzení veterináře o vyšetření psa proti infekčním chorobám, které zvíře musí absolvovat nanejvýš tři dny před nástupem.

Mnohá zařízení vybírají nevratný rezervační poplatek ve výši poloviny předpokládané ceny.

Psí hotely a školky zajišťují zvířatům v případě nemoci či poranění veterinární péči, náklady však připočítávají k celkové ceně pobytu.

Ubytovací zařízení pro domácí mazlíčky akceptují i další výbavu psů, jako jsou pelíšky, matrace, deky či hračky. „Jde o to, aby se pejsci cítili co nejlépe. Možnosti vybavit psa vlastním pelíškem využívá tak polovina zákazníků,“ popsala Mičková ze psí školky v Daskabátu.

Fotky z pobytu do e-mailu i společný gauč

Mnohé hotely nabízejí svým klientům ubytování v „jednolůžkovém“ kotci s vlastním výběhem a singl venčení tak, aby mezi nimi nemohlo dojít k potyčce a zranění.

Jinde se psi pohybují ve společných venkovních, ale i vnitřních prostorách. Příkladem je třeba olomoucká školka v Brněnské ulici, kde psi mají v herně k dispozici gauč a křeslo, na kterých mohou podle libosti lenošit.

Jak vůbec podle provozovatelů hotelů psi snášejí odloučení od majitelů? „Je to případ od případu. Někdy se stává, že si víc stýskají majitelé, volají k nám a ptají se, jak se jejich pejsek má,“ usmál se Dostál.

Právě chovatelům, kteří nesou odloučení obtížněji nebo je prostě zajímá, co jejich pes právě dělá, vychází olomoucká školka vstříc. Posílá jim fotky domácích mazlíčků e-mailem nebo je po dohodě zveřejňuje na Facebooku.

Mnozí chovatelé si léto bez pomoci psích hotelů neumějí dost dobře představit. „Psa se vždycky snažíme brát na dovolenou s sebou, někde vás s ním ale prostě neubytují. Hlídání nemáme, takže musí do hotelu. Jemu to ale nevadí, neteskní. Naopak bývá tak spokojený, že se s hotelem jen těžko loučí,“ usmála se majitelka pětiletého bígla Pavla Jasná z Olomouce.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Další z rubriky

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň, místy jsou až dva metry sněhu

(Ilustrační snímek).

Ze druhého na třetí stupeň z pěti zvýšila ve čtvrtek jesenická horská služba hodnocení lavinového nebezpečí v horách....

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Najdete na iDNES.cz