Obec bojuje s kamiony, šoféři si v ní udělali i nelegální překladiště

  5:21aktualizováno  5:21
Hluk, otřesy a mračna prachu. Tak to nyní vypadá v okolí železničního překladiště ve Ptení na Prostějovsku. Mohou za to nejen nákladní automobily, které zásobují nákladní vlaky, ale i nelegální skladiště, které zde vzniklo. Obec se proto rozhodla zasáhnout. Žádá o omezení, která by situaci zklidnila.

Obyvatele Ptení trápí nadměrná těžká doprava mířící do pily, některým jezdí až dvě stovky nákladních vozů přímo před okny. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ve Ptení je jedno ze tří nákladových míst pro nákladní vlaky na páteřní trase z Prostějova do Konice a do Dzbele. Podle starosty Ptení Jiřího Porteše se zde každý den nakládá deset až patnáct vagonů.

Situaci zhoršila i skutečnost, že řada řidičů si přímo ve Ptení zřídila také jakési nelegální překladiště. Desítky obyvatel, kteří bydlí přímo u vlakového nádraží, tak trpí hlukem, otřesy, ale zejména v létě především všudypřítomným prachem.

V minulosti jezdily kamiony na nádraží do Ptení jinudy. Pozemky však patří soukromé firmě, která si je nyní oplotila. Jakmile těžká nákladní auta začala jezdit okolo rodinných domů, okamžitě přišly stížnosti. Zdejší obyvatelé sepsali petici a obec začala jednat.

„Odbor dopravy vydává na základě podnětu obce Ptení na snížení rychlosti a tonáže na místní komunikaci k nádraží návrh na stanovení místní úpravy provozu,“ potvrdil zahájení řízení vedoucí odboru dopravy na prostějovském magistrátu Miroslav Nakládal.

„Vyzýváme dotčené osoby, aby podávaly připomínky nebo námitky,“ doplnil.

Snížení rychlosti je pouze první krok

Rychlost chce obec na cestě k nádraží snížit minimálně na třicet kilometrů v hodině. Starosta Porteš však přiznává, že snížení rychlosti je pouze první krok.

„Ta silnice není vůbec dělaná na těžký provoz, a když jsme ji od kraje přebírali, nikdo s takovým provozem nepočítal. I když auto jede krokem a je sucho, stejně se práší. Když naprší, všude je zase bahno. V současné době je tam snad třicet centimetrů nánosu kůry, jak se sváží dřevo z kůrovcové kalamity, a nikdo to moc neuklízí,“ zlobí se Porteš.

U nádraží si navíc řidiči podle jeho slov udělali i jakési nelegální překladiště, aby ušetřili čas a nemuseli jezdit jinam. „Jednáme se správou železnic, která musí zasáhnout, a chceme zatlačit i na kraj,“ kroutí hlavou starosta.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) slíbila, že celou situaci bude řešit. Mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová sdělila, že už na jaře železničáři opravili, vyčistili a uklidili části kanalizace a zpevněné plochy a na příjezdové komunikaci zřídili malý vsakovací příkop.

Dopravci si zde udělali dočasnou skládku

„Většina plochy nákladiště je zpevněná a pro běžný provoz stačí, není důvod provádět její rozšíření. Problémem je, že nákladiště není využíváno pouze pro nakládku a vykládku z vagonů, ale mnozí dopravci ho zneužívají jako prostor pro zřízení dočasné skládky a dochází k překládání dřeva z nákladních vozů nikoli na vagony, ale na kamiony,“ přiznala Pistoriusová.

Cesta je tak zatěžována dvojnásobně. Správci železnice už podle ní připravují opatření, které by nelegálnímu překládání zamezilo.

Ptení kromě silnice k nádraží navíc už dlouhé roky zatěžuje těžká kamionová doprava, která vozí dřevo na místní pilu.

Těsně před posledními krajskými volbami olomoucké hejtmanství slibovalo, že urychlí stavbu obchvatu. Po volbách se vyměnila politická reprezentace a vše je jinak. Obchvat už není prioritou.

Starosta Ptení je z toho už otrávený. „Před volbami se projekt obchvatu rozjel, byly tři schůzky za sebou po měsíci, tak jsem tomu začal věřit. Byl jsem první naivní a přesvědčoval lidi, že se obchvat stavět bude. Přitom situace je pořád horší,“ zlobí se starosta.

Ptenská pila se snaží pomoci. Kromě toho, že před lety zaplatila projekt, nabízí pomoc třeba s výkupy pozemků.

Ptení není jediná obec v Olomouckém kraji, která se rozhodla bojovat proti těžkým nákladním autům sužujícím obyvatele. Zákaz průjezdu vozidel nad 12 tun začne brzy platit například na silnici v úseku od Olšan po Třebčín na hranici Prostějovska a Olomoucka.

Zákaz pro těžká nákladní auta si nedávno vymohly také Výkleky na Přerovsku a o stejný krok usilují i nedaleké Veselíčko a Dolní Újezd. Pro kamiony se kromě toho zavřela silnice z Olšan do Studence.

Nejčtenější

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Dívce se ve škole smáli kvůli pupíku, po unikátní operaci se těší do plavek

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci....

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci. Devítiletou dívku operovali šetrně...

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace. Špitál šokoval i soudního znalce

Okresní soud v Přerově začal projednávat případ, ve kterém jsou dva přerovští...

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové...

Majitel domu odmítá v chodníku památku oběti holokaustu, chce město žalovat

Takto vypadá jeden ze Stolpersteinů, který je umístěn v Olomouci.

Většinový vlastník jednoho z prostějovských domů nesouhlasí s tím, aby se na chodníku před jeho dveřmi objevil kámen...

Je strach žít, napsal truhlář do dveří o kolektivizaci v roce 1957

Výplň starých dveří z domu na Prostějovsku ukrývala svědectví truhláře o...

Československo je v ruském poddanství, bolševická bestie řádí jak nejhroznější tyfus a komunisti berou násilím všem...

Další z rubriky

Do prostějovského muzea se vrátí kavárníci, Wolkerovu výstavu čeká oživení

Oblíbená stylová prostějovská Kavárna ve Špalíčku zanedlouho skončí. Podle...

Prostějovské muzeum se poté, co kraj na jaře odvolal ředitele Daniela Zádrapu, vrací do původního stavu. Obnoví některé...

Zničení lesa při stavbě policistovy střelnice prověřuje po GIBS ombudsmanka

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde...

Majitelé zplundrovaného pozemku u Kobeřic, kde policista Tomáš Fiala buduje střelnici, se nedočkali omluvy ani náhrady...

Falešní vojáci na sítích vylákali z osamělých žen statisíce korun

Ilustrační snímek

Olomoučtí kriminalisté se tento týden začali intenzivně zabývat dvěma podobnými případy. Osamělé ženy se na sociálních...

Najdete na iDNES.cz