Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek ve Ptení má poslední šanci, záchrana před prodejem závisí na dotaci

  12:54aktualizováno  12:54
Zámek ve Ptení by se mohl proměnit například v kulturní a společenské centrum regionu. Nevyužitý objekt chce Prostějov prodat, městské zastupitelstvo však nyní rozhodlo, že by se ve spolupráci s krajem a obcí měl začít opravovat. Pokud na to bude dotace.

Zámek ve Ptení na Prostějovsku | foto: MAFRA

Zámek se město Prostějov snaží už několik let prodat. Opravy památkově chráněného objektu ale přijdou na desítky milionů korun, a proto se zatím neobjevil žádný vážný zájemce.

„Nabídku na převod zámku jsme dali i obci Ptení. Ta ji ale neakceptovala z důvodu nedostatečných finančních prostředků na rekonstrukci, provoz a údržbu objektu,“ popsal náměstek prostějovské primátorky Zdeněk Fišer.

Město si v současné době neumí představit, jak by zámek využilo. „Máme stavět bazén a sportovní halu, což jsou velké investice, a v tuto chvíli nevidím reálnou možnost, jak bychom zámek využívali,“ potvrdil zastupitel a náměstek hejtmana František Jura.

Opoziční zastupitelka Zuzana Bartošová však argumentuje tím, že v současné době zámek nevyžaduje žádné investice.

„Proto stojí za to ho neprodávat. Neteče do něho a nic ‚nejí‘,“ přesvědčovala Bartošová ostatní zastupitele.

Hlavní je, aby zámek žil, říká bojovnice za jeho budoucnost

Požádala už dvě studentky brněnské fakulty architektury, aby zpracovaly studie na využití zámku. Podle obou by ve Ptení mohlo vzniknout jakési společenské a kulturní centrum s ubytováním. V dokumentech se objevuje například restaurace, knihovna, promítací sál, ubytování studentského typu, vzdělávací středisko nebo kuchyně s možností vaření pro lidi z okolí.

Na zámku by se mohly pořádat také hudební produkce, a to jak uvnitř v sále, tak na nádvoří, nebo by tam mohlo vzniknout například muzeum oděvnictví, které v Prostějově dodnes chybí.

„Mělo by to mít ráz něčeho nového, co v regionu zatím není. Hlavní myšlenkou je, aby zámek žil. Jsem přesvědčena, že dotace na opravy by se sehnat daly. Jde jen o to, aby byla politická vůle,“ tvrdí Bartošová. V narážce na její politickou příslušnost ji někteří zastupitelé v žertu posílali pro peníze do Vatikánu, členka lidové strany si to však nenechala líbit.

„Když měly zámek řádové sestry, vlastnily i okolní lesy a provoz zámku z těchto lesů financovaly,“ odpověděla. Výtěžek z lesů v okolí, které patří Prostějovu, dnes plyne městu.

Jednoznačnou podporu Bartošová našla u dalšího opozičního zastupitele Aleše Matyáška.

„Přál bych si, aby se město svého majetku nezbavovalo, postaralo se o něj, aby sloužil jeho obyvatelům i obyvatelům okolních obcí,“ řekl.

Obec je připravena s opravou pomoci, sama si na ni ale netroufá

Zastupitelstvo nakonec drtivou většinou hlasů vzalo obě studie studentek architektury na vědomí a zavázalo vedení radnice, aby pro zámek hledalo využití, pokud se najde vhodný dotační program. I nadále však zůstala otevřená také možnost prodeje. Musel by se však objevit vážný zájemce.

Historie zámku ve Ptení na Prostějovsku sahá na počátek 17. století, kdy rozlehlý pozdně renesanční patrový objekt s okrouhlými věžemi v nárožích postavil Hynek Šarovec.

Zámek pak měnil majitele, v roce 1938 zde vzniklo šest bytových jednotek, bylo zde kino a ještě na začátku 90. let na zámku bydleli lidé. Byl zde i sklad civilní ochrany nebo konírna. Město Prostějov nechalo vyměnit střechu, opravilo část konstrukcí a zámek zakonzervovalo.

Starosta Ptení Jiří Porteš by byl rád, kdyby se zámku konečně někdo ujal. Obec by si totiž na nákladné opravy sama netroufla.

„Zámek je dominantou obce a my bychom každopádně podle svých možností byli s opravami nápomocní,“ slíbil starosta.

Na zámku by podle něho mohl být například i penzion nebo bydlení pro seniory. Otázkou je, zda by kopec, na kterém objekt stojí, pro důchodce nebyl moc velkou překážkou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz