Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Přerova po dvou letech opět zamíří radikálové, chtějí táhnout městem

  9:59aktualizováno  9:59
Do Přerova se 1. května po dvou letech opět chystají pravicoví radikálové. Chystají více než dvoukilometrový pochod městem a proslovy na náměstí T. G. Masaryka. Policie se o akci zajímá již nyní, podobné setkání v roce 2009 skončilo hromadnou bitkou extremistů s policií.

Pochod Přerovem, který do města svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Ohlášení dorazilo na magistrát začátkem listopadu, tedy v zákonné lhůtě šesti měsíců před shromážděním. Setkání členů a příznivců DSSS a Dělnické mládeže tedy nemůžeme nijak bránit," uvedl tajemník přerovské radnice Jiří Bakalík. Město se podle něj na akci dobře připraví a bude vycházet ze svých zkušeností z akcí obdobného typu a zaměření z předchozích let.

"Vyzveme občany, aby přeparkovali svá auta na trase pochodu a aby raději nevycházeli. Sami pak budeme muset projít trasu a zajistit, aby na ní nebyl žádný stavební materiál či kontejnery," nastiňuje další postup Bakalík.

Kvůli setkání příznivců strany se také v Přerově sejdou 21. března členové bezpečnostní rady. "Jako vždy prvotní a klíčová bude naše spolupráce s policií. Ta byla vždy na velmi vysoké úrovni a předpokládáme, že tomu tak bude i letos. K připravovanému shromáždění a pochodu jsme již svolali schůzku. Ta se uskuteční za účasti policie, technických služeb, hasičů a zástupců města," informuje Bakalík.

Policie už akci od jejího ohlášení sleduje, zatím však není jasné, jaká konkrétní opatření chystá. "Do shromáždění zbývá ještě dostatek času. Plánovat vše budeme podle toho, zda bude po celé republice víc takových shromáždění, či nikoliv. Od toho se pak bude odvíjet počet účastníků dohlížejících na akci," říká za přerovskou policii Michaela Sedláčková.

Do Přerova přijede asi 500 radikálů

Zároveň však potvrzuje, že jde zatím o první akci extremistů ohlášenou na tento termín. Pokud sami nejpozději v listopadu nepodali svá ohlášení i jinam, stane se zřejmě Přerov jejich jediným a hlavním cílem.

Radikálové si na Prvního máje zamluvili náměstí T. G. Masaryka, organizátorem akce je Dělnická mládež Praha. "Po projevech na náměstí se účastníci vydají na více než dvoukilometrový pochod městským centrem. Projít by přitom měli Kratochvílovou ulicí, ulicí Komenského, Havlíčkovou, Čechovou, Šířavou a přes Žerotínovo náměstí a Wilsonovu ulici zpět na náměstí T. G. Masaryka. Počet účastníků je odhadován na 500," informuje mluvčí radnice Bohuslav Přidal.

Přestože se tak radikálové vyhnou problémovým oblastem ve městě, hodlá radnice spolupracovat i s neziskovými organizacemi, které tu působí. "Jako vždy u obdobných akcí již několik týdnů před začátkem bude na místě operovat tým městských terénních pracovníků ve spolupráci s neziskovkami a domlouvat situaci s příslušníky menšin žijících v sociálně vyloučených lokalitách města," dodává Bakalík.

Extremisté prošli Přerovem naposledy v červnu 2011. Připravena na ně tehdy byla policie z šesti krajů, na pomoc jim přiletěl i vrtulník. Dvě stovky radikálů se s Romy nakonec nestřetly. Ještě o dva roky dříve však byla situace jiná, pochod 700 extremistů skončil hromadnou bitkou s policií.

"Pokud organizátoři akce dodrží svůj plán a nikde se nepokusí rozptýlit se mimo vyznačenou trasu pochodu, tak se snad tentokrát nic nestane. Člověk ale nikdy dopředu neví, co se může stát. Rozhodně ale v lidech nechceme vzbuzovat paniku," uzavírá Bakalík.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz