Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Přerova po dvou letech opět zamíří radikálové, chtějí táhnout městem

  9:59aktualizováno  9:59
Do Přerova se 1. května po dvou letech opět chystají pravicoví radikálové. Chystají více než dvoukilometrový pochod městem a proslovy na náměstí T. G. Masaryka. Policie se o akci zajímá již nyní, podobné setkání v roce 2009 skončilo hromadnou bitkou extremistů s policií.

Pochod Přerovem, který do města svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Ohlášení dorazilo na magistrát začátkem listopadu, tedy v zákonné lhůtě šesti měsíců před shromážděním. Setkání členů a příznivců DSSS a Dělnické mládeže tedy nemůžeme nijak bránit," uvedl tajemník přerovské radnice Jiří Bakalík. Město se podle něj na akci dobře připraví a bude vycházet ze svých zkušeností z akcí obdobného typu a zaměření z předchozích let.

"Vyzveme občany, aby přeparkovali svá auta na trase pochodu a aby raději nevycházeli. Sami pak budeme muset projít trasu a zajistit, aby na ní nebyl žádný stavební materiál či kontejnery," nastiňuje další postup Bakalík.

Kvůli setkání příznivců strany se také v Přerově sejdou 21. března členové bezpečnostní rady. "Jako vždy prvotní a klíčová bude naše spolupráce s policií. Ta byla vždy na velmi vysoké úrovni a předpokládáme, že tomu tak bude i letos. K připravovanému shromáždění a pochodu jsme již svolali schůzku. Ta se uskuteční za účasti policie, technických služeb, hasičů a zástupců města," informuje Bakalík.

Policie už akci od jejího ohlášení sleduje, zatím však není jasné, jaká konkrétní opatření chystá. "Do shromáždění zbývá ještě dostatek času. Plánovat vše budeme podle toho, zda bude po celé republice víc takových shromáždění, či nikoliv. Od toho se pak bude odvíjet počet účastníků dohlížejících na akci," říká za přerovskou policii Michaela Sedláčková.

Do Přerova přijede asi 500 radikálů

Zároveň však potvrzuje, že jde zatím o první akci extremistů ohlášenou na tento termín. Pokud sami nejpozději v listopadu nepodali svá ohlášení i jinam, stane se zřejmě Přerov jejich jediným a hlavním cílem.

Radikálové si na Prvního máje zamluvili náměstí T. G. Masaryka, organizátorem akce je Dělnická mládež Praha. "Po projevech na náměstí se účastníci vydají na více než dvoukilometrový pochod městským centrem. Projít by přitom měli Kratochvílovou ulicí, ulicí Komenského, Havlíčkovou, Čechovou, Šířavou a přes Žerotínovo náměstí a Wilsonovu ulici zpět na náměstí T. G. Masaryka. Počet účastníků je odhadován na 500," informuje mluvčí radnice Bohuslav Přidal.

Přestože se tak radikálové vyhnou problémovým oblastem ve městě, hodlá radnice spolupracovat i s neziskovými organizacemi, které tu působí. "Jako vždy u obdobných akcí již několik týdnů před začátkem bude na místě operovat tým městských terénních pracovníků ve spolupráci s neziskovkami a domlouvat situaci s příslušníky menšin žijících v sociálně vyloučených lokalitách města," dodává Bakalík.

Extremisté prošli Přerovem naposledy v červnu 2011. Připravena na ně tehdy byla policie z šesti krajů, na pomoc jim přiletěl i vrtulník. Dvě stovky radikálů se s Romy nakonec nestřetly. Ještě o dva roky dříve však byla situace jiná, pochod 700 extremistů skončil hromadnou bitkou s policií.

"Pokud organizátoři akce dodrží svůj plán a nikde se nepokusí rozptýlit se mimo vyznačenou trasu pochodu, tak se snad tentokrát nic nestane. Člověk ale nikdy dopředu neví, co se může stát. Rozhodně ale v lidech nechceme vzbuzovat paniku," uzavírá Bakalík.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Najdete na iDNES.cz