Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zbroj armády z filmové Narnie i lodě vikingů vyrábí dílna na Přerovsku

  12:53
Lodě z jeho dílny vozí na plátně oscarové hvězdy i divoké Vikingy, vyráběl zbroj pro třísetčlennou armádu ve filmové Narnii. Za rekvizitami, které znají až v Hollywoodu, stojí Radim Zapletal z Lázníček na Přerovsku ze společnosti Kolumbus 92.

Radim Zapletal z Lázníček na Přerovsku, výrobce filmových rekvizit. V jeho dílně vznikla například zbroj pro třísetčlennou armádu v Narnii. Vyráběl také lodě pro oscarové hvězdy i divoké Vikingy. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Největší loď, kterou kdy se svými spolupracovníky vyráběl, byl drakkar pro Tristana a Isoldu. „Teď už jsme se dostali do postavení, že se na nás pravidelně obracejí zahraniční filmové produkce,“ říká Zapletal. Naposledy jeho firma tvořila pro další sérii populárního fantasy seriálu Hra o trůny.

V minulých letech se o vás psalo v souvislosti s výrobou zbroje pro filmovou Narnii. Čím se zabýváte nyní?
V poslední době se soustřeďujeme na výrobu filmových a divadelních rekvizit, především replik historických lodí. Teď už jsme se dostali do postavení, že se na nás pravidelně obracejí zahraniční filmové produkce, pokud pro natáčení nějakou loď potřebují.

Radim Zapletal z Lázníček na Přerovsku, výrobce filmových rekvizit.

Jaká byla vlastně vaše první práce pro film?
Začínali jsme v druhé půlce 80. let pro televizi, kde se měl točit seriál Hejtman Jiřík z Poděbrad v hlavních rolích s mladým Markem Vašutem a mladým Jiřím Pomejem. Z televize nás oslovili, ať jim vyrobíme zbroj. Protože seriál měl být asi ideologicky laděný a doba se změnila, projekt padl a ty zbroje skončily v jiných projektech. A když se v roce 1989 točil televizní silvestr, měl v něm Zdeněk Podskalský scénu, kde se utkají dva rytíři, přičemž jednomu měla postupně odpadávat zbroj, až se z rytíře vyklubala nahá dívka. Nakonec jej ale nevysílali. Až teď nedávno v rámci vzpomínání Zdeňka Podskalského to bylo jako ukázka. Ale práce pro televizi není zase až tak častá.

A u filmu jste tedy začali kdy?
Kdysi jsme jako šermíři plánovali, že si postavíme loď a že v roce 1992, kdy bylo výročí cesty Kryštofa Kolumba, pojedeme do Ameriky. Měla tam jet i skupina replik lodí z filmu Ztracený rok. Bohužel se nám to vzhledem k různým okolnostem nepodařilo, ale protože se to medializovalo, dozvěděli se o nás filmaři, kteří v té době točili na Barrandově. Byly to filmy Mlhy Avalonu a Aféra s náhrdelníkem. Kdosi si vzpomněl, že na Moravě někdo dělá lodě, tak nás oslovili.

Pomohla vám éra, kdy se v Česku natáčely zahraniční filmy jako na běžícím pásu?
To byla zlatá éra po roce 2000, která trvala asi šest nebo sedm let. Bohužel pak Barrandov nedostal finanční podmínky a zahraniční filmaři začali jezdit jinam. Postavily se ateliéry v Bulharsku, Maďarsku nebo Rumunsku. Produkce šly prostě za levnější výrobou. Přitom u nás byly nasmlouvané velké filmy, například poslední díl Harryho Pottera nebo James Bond či Narnie, a nakonec z toho sešlo. My sami už jsme dělali návrhy pro další díl Hellboye. Postihlo to celou řadu lidí včetně nás. Ale nakonec nás oslovili lidé přímo ze zahraničí, nešlo to už přes Barrandov jako předtím, takže jsme se na něm stali nezávislými. Zatím to funguje velmi dobře. Lidé, kteří pro filmové produkce zajišťují rekvizity, jsou mezi sebou v kontaktu. Třeba lidé ze seriálu Vikingové o nás řekli produkci Hry o trůny a ti nás pak oslovili. Takže si nás teď většinou vyhledávají sami.

Čím jste si filmové producenty tak získali?
Přišli jsme na způsob výroby, který je jednoduchý, rychlý a levný. A pro ty filmové produkce je to zásadní. Většinou se na nás obracejí ve chvíli, kdy už skoro na tu výrobu není čas. Praxe bývala vždy taková, že se sháněly a přestavovaly lodě, které se vozily z přímořských států. My jsme ale přišli s tím, že dokážeme vyrobit novou loď přesně podle představ výtvarníka v krátkém čase a za velmi rozumné peníze.

Kolik lodí jste už vyrobili?
Už asi přes třicet.

Jen pro filmové produkce nebo i pro soukromníky?
To hlavní přináší film, ale máme i jiné zájemce. Před lety to byla skupina Rytieri z Trenčína, která chtěla starořeckou diéru. Měli pro to dokonce vlastní příběh, aby měla taková loď pod Trenčínem opodstatnění. Tak už kvůli tomu jsme jim tu loď udělali, jinak takové věci běžně nevyrábíme. Naše technologie je totiž víceméně filmová.

Filmová loď je zřejmě především o exteriéru. Nepotřebuje mít do detailu vyrobené kajuty, to už se dělá ve studiu, ne?
Zatím jsme nedělali žádné kajutové lodě. V současné době je třeba hodně módní vlna filmů o vikinzích, teď například běží stejnojmenný irský seriál, předtím se točily filmy Tristan a Isolda nebo Král Artuš, kde se lodě vikingského typu používaly. A to je naše parketa. Všechny lodě vyrábíme s tím, že se budou pohybovat na vodě, často i na moři, takže splňují požadavky pro plavbu samotnou. Největší loď, kterou jsme dělali, byl drakkar pro Tristana a Isoldu, který byl šestnáct metrů dlouhý a čtyři metry široký a byl schopen uvézt stovku lidí.

Vycházíte při stavbě ze skutečných historických lodí?
Samozřejmě, dnes už si všechno najdete na internetu nebo pomocí jiných zdrojů, ale tyhle věci používáme hlavně kvůli funkční stránce našich lodí. Jak to má nakonec vypadat, rozhoduje produkce, většinou výtvarník. Někdy chtějí i návrhy od nás, z těch si pak vybírají. Do legend a fantasy věcí, jako je Hra o trůny, už se nedělají konkrétní repliky historických lodí, ale takové fantasy, které pouze vycházejí z konstrukce drakkarů. Tam se hodně používá ne dřevo, ale překližka.

Jak vaše lodě končí? Víte to?
Pochopitelně, že jsme zvědaví, co se s nimi děje, protože naše lodě mají určitou životnost. Máme vyzkoušené, že vydrží deset let intenzivního provozu. Jeden z našich drakkarů totiž jezdil deset roků po Vltavě a vozil turisty. Natáčení přitom trvá jenom krátkou dobu. Většinou ale nezjistíme, co s nimi pak je. Ale třeba u Tristana máme hned dvě historky. Podle jedné loď zanikla v bouři, která přišla nečekaně a zničila ji, protože byla špatně ukotvená. Podle druhé prý stejná loď skončila v Irsku jako předzahrádka u nějaké hospody.

Plavil jste se i na některé z vašich lodí?
Prakticky ne, protože jakmile je doděláme, hned si je odvezou. Ale jednou, před několika lety, když se připravoval seriál Vikingové, tak jsme lodě předávali v Irsku. Vyložili nám je na břehu jezera, mimochodem stejného, u kterého se točil legendární Excalibur, a tam jsme mohli lodě na vodě vyzkoušet a zacvičit posádku, která se s nimi pak plavila.

Díváte se na filmy, pro které lodě a zbroj vyrábíte?
Osobně se na filmy dívám rád, takže ano, navíc je sleduji i ze studijních důvodů. Zajímá mne, do jaké míry tam ty věci, které jsme pro film vyráběli, hrají. Někdy se stává, že vůbec, že po finálním sestřihu vypadá snímek úplně jinak, než si to tvůrci představovali na začátku. Víme, že třeba ze Síně smrti, pro kterou jsme pro film Vetřelec versus predátor dělali některé věci, je teď hospoda, a ve filmu jsme ji prakticky moc neviděli. To se stává. Ale je dobré sledovat, jak se filmařina vyvíjí, abychom dopředu věděli, co po nás mohou chtít.

Který z filmů, pro které jste tvořil, máte nejraději?
Osobně mám velmi rád Van Helsinga, pro který jsme dělali člun. Je natočený velmi dynamicky se skvělou výpravou. Jsou i filmy, které se mi moc nelíbí, ale ty nebudu pomlouvat.

A jsou některé snímky, kde je vašich rekvizit opravdu hodně?
Nejsme tak veliká společnost, abychom vystrojili celý film. Ale třeba v Aféře s náhrdelníkem, která se točila přímo ve Versailles, jsme měli asi šest lodí. Hrála tam Hillary Swanková, pozdější držitelka Oscara. Nebo seriál Vikingové, ten se bez lodí neobejde, takže pořád se tam naše lodě vrací. A pro Narnii jsme zase vyráběli zbroj pro asi třísetčlennou armádu.

  • Nejčtenější

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

Policie dopadla cizince, který před Andrův stadion nastražil prasečí hlavy

13. dubna 2024  18:01,  aktualizováno  15.4 11:10

Vandala, který v sobotu 13. dubna ráno polepil Andrův stadion v Olomouci plakáty proti vedení a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ten váš krokodýl je jako živý.“ Dundee se stal celebritou, krmí ho celá vesnice

15. dubna 2024  5:45

Nový seriál iDNES Můj mazel představuje netradiční chovatele a jejich miláčky v Olomouckém kraji....

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé dojíždějící do Olomouce ušetří, už si nemusí automaticky platit MHD

14. dubna 2024  7:57

Do systému integrované dopravy Olomouckého kraje přibyla nedávno technická zóna s číslem 710....

Nymburk se s Olomouckem natrápil. Opavští obhájci udolali Ostravu

18. dubna 2024  21:17,  aktualizováno  21:36

Obhájci titulu basketbalisté Opavy vstoupili do čtvrtfinále ligového play off s Ostravou vítězstvím...

Byznys a nostalgie spolu mohou fungovat, říká šéf Kofoly ke koupi pivovarů

18. dubna 2024  15:21

Společnost Kofola ČeskoSlovensko se nedávno stala většinovým majitelem tradičních pivovarských...

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

Policisté dostali nové váhy kamionů. Do akce je jako první vezmou na Jesenicko

18. dubna 2024  11:17

Krajští policisté mají nové vybavení. Dostali nové nízkorychlostní váhy, které vyzkoušejí poprvé na...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...