Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunistický radní se dál vytáčí. Kde opravdu bydlí, stále neprozradil

  4:54aktualizováno  4:54
Zamotaný příběh okolo bydliště radního města Prostějov za KSČM Jaroslava Šlambora pokračuje. Na posledním zastupitelstvu odmítl reagovat na přímý dotaz, kde bydlí, a slíbil vše vysvětlit písemně. Jenže v dopise se odpovědi na jednoduchou otázku ohledně svého bydlení opět vyhnul.

Nové vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) se i nadále potýká s potížemi jednoho radních za KSČM, který není schopen říci, kde vlastně bydlí a zda tedy neobešel volební zákon. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zatímco většina lidí umí odpovědět na základní otázku, kde bydlí, radní města Prostějova za KSČM Jaroslav Šlambor s tím má neskutečné problémy. O svém bydlišti opakovaně neříká pravdu, odpověď oddaluje, vykrucuje se a tvrdošíjně mlží.

„Proč prostě normálně neřekne, kde bydlí,“ kroutí hlavou lídr prostějovské opoziční ODS Tomáš Blumenstein. Právě on na celý problém okolo bydliště radního Šlambora upozornil. Vyšlo totiž najevo, že s manželkou a se psem žije ve Skalce na Prostějovsku a ve městě má pouze nahlášené trvalé bydliště, aby zde mohl kandidovat ve volbách.

Radní poté změnil taktiku a o svém bydlišti se zcela odmítl bavit. Na posledním jednání zastupitelstva v Prostějově se opoziční politik z hnutí ANO František Filouš na Šlamborovo bydliště přímo zeptal. Radní však dotaz odbyl s tím, že pošle písemnou odpověď do třiceti dní. To, že bydlí ve Skalce, nicméně nepopřel.

Nakonec ale ani ve slíbené odpovědi opět nic nesdělil. „Záležitostí předmětného rozestavěného rodinného domu ve Skalce se zabývá místně příslušný stavební úřad, proto se nebudu do vyřešení celé záležitosti k okolnostem svého pobytu vyjadřovat,“ napsal Šlambor.

„Mohu vás ujistit, že se rozhodnutím stavebního úřadu plně podřídím a v součinnosti s odborným poradcem budu případné zjištěné nesrovnalosti neprodleně řešit,“ dodal.

Radní úředně bydlí u syna, zastihnout se ho tam nepodařilo

Poté, co se otázka skutečného místa bydliště začala řešit, Šlambor na opakované dotazy nejprve reagoval tak, že rodinný dům v nedaleké obci Skalka je teprve rozestavěný a on tam jen přespává. Podobně například v létě na noc občas zajede do Mostkovic nebo na chatu do Ptenského Dvorku.

Ukázalo se ovšem, že to není pravda. MF DNES Šlambora před Vánocemi přímo ve Skalce navštívila. Dům má novou fasádu, byl vytopený, nazdobený a bylo jasně vidět, že uvnitř je zařízený. Na zvonění u domovních dveří kolem půl osmé večer otevřel radní v domácím oblečení a pantoflích.

To, že Šlamborovi ve Skalce už dva roky bydlí, potvrdil i starosta obce Antonín Frgal a jedna ze sousedek řekla, že zde Šlamborovi budou trávit už třetí vánoční svátky.

Trvalé bydliště má Jaroslav Šlambor napsané u syna na jednom prostějovském sídlišti. Když se ho tam figurant MF DNES, který se vydával za zásilkovou službu, snažil v uplynulých dnech zastihnout, radní tam nebyl.

„Není doma. Nevím, neporadím vám,“ odpověděl Šlamborův syn na otázku, kdy otec doma bude, a doporučil kontaktovat ho na mobil.

Radnímu hrozí i trest za bydlení v nezkolaudované stavbě

Podobné jednání, kdy má člověk někde adresu trvalého bydliště, ovšem ve skutečnosti bydlí zcela v jiné obci, přitom už dříve Ústavní soud označil za obcházení volebního zákona, což by v krajním případě mohlo vést až ke zrušení mandátu zastupitele.

Kromě toho navíc Šlambor čelí i problémům se stavebním úřadem. V rozestavěném a nezkolaudovaném domě, kterým dům ve Skalce úředně je, totiž nikdo bydlet nesmí. Podle zákona za to hrozí pokuta až do výše milion korun.

„Objekt ve Skalce není schopný užívání, není ani napojen na kanalizaci. Uděláme tam kontrolní prohlídku,“ potvrdil na jednání zastupitelstva šéf Stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál. Výsledky kontroly ale zatím nejsou k dispozici.

„Pokud by pan radní ve Skalce nebydlel, tak přece není problém říct, nebydlím tady, ale bydlím v Prostějově. Jinak je to podvod a není to fér. Měl by každopádně rezignovat,“ míní lídr opozice Blumenstein.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Recidivista obviněný z útoku na Kvitovou dostal dva roky za tip pro lupiče

Radim Žondra, který čelí obvinění z útoku na tenistku Petru Kvitovou, byl...

Třiatřicetiletého Radima Žondru, který je podezřelý, že předloni v prosinci přepadl tenistku Petru Kvitovou v jejím...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

V jesenické rezervaci ničí kůrovce pesticidy. Nepřípustné, říkají ochránci

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k...

V jesenické národní přírodní rezervaci Rejvíz se dle ochránců přírody a Hnutí Duha v rozporu se zákonem kácí stromy a...

VIDEO: Zemana čekala v Přerově skupina protestujících včetně Hučína

Prezident Miloš Zeman se během své návštěvy Olomouckého kraje setkal s lidmi v...

Miloš Zeman druhý den své návštěvy Olomouckého kraje zakončil setkáním s občany Přerova. Na náměstí jej čekala i...

Recidivista obviněný z útoku na Kvitovou dostal dva roky za tip pro lupiče

Radim Žondra, který čelí obvinění z útoku na tenistku Petru Kvitovou, byl...

Třiatřicetiletého Radima Žondru, který je podezřelý, že předloni v prosinci přepadl tenistku Petru Kvitovou v jejím...

Najdete na iDNES.cz