Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunistický radní se dál vytáčí. Kde opravdu bydlí, stále neprozradil

  4:54aktualizováno  4:54
Zamotaný příběh okolo bydliště radního města Prostějov za KSČM Jaroslava Šlambora pokračuje. Na posledním zastupitelstvu odmítl reagovat na přímý dotaz, kde bydlí, a slíbil vše vysvětlit písemně. Jenže v dopise se odpovědi na jednoduchou otázku ohledně svého bydlení opět vyhnul.

Nové vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) se i nadále potýká s potížemi jednoho radních za KSČM, který není schopen říci, kde vlastně bydlí a zda tedy neobešel volební zákon. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zatímco většina lidí umí odpovědět na základní otázku, kde bydlí, radní města Prostějova za KSČM Jaroslav Šlambor s tím má neskutečné problémy. O svém bydlišti opakovaně neříká pravdu, odpověď oddaluje, vykrucuje se a tvrdošíjně mlží.

„Proč prostě normálně neřekne, kde bydlí,“ kroutí hlavou lídr prostějovské opoziční ODS Tomáš Blumenstein. Právě on na celý problém okolo bydliště radního Šlambora upozornil. Vyšlo totiž najevo, že s manželkou a se psem žije ve Skalce na Prostějovsku a ve městě má pouze nahlášené trvalé bydliště, aby zde mohl kandidovat ve volbách.

Radní poté změnil taktiku a o svém bydlišti se zcela odmítl bavit. Na posledním jednání zastupitelstva v Prostějově se opoziční politik z hnutí ANO František Filouš na Šlamborovo bydliště přímo zeptal. Radní však dotaz odbyl s tím, že pošle písemnou odpověď do třiceti dní. To, že bydlí ve Skalce, nicméně nepopřel.

Nakonec ale ani ve slíbené odpovědi opět nic nesdělil. „Záležitostí předmětného rozestavěného rodinného domu ve Skalce se zabývá místně příslušný stavební úřad, proto se nebudu do vyřešení celé záležitosti k okolnostem svého pobytu vyjadřovat,“ napsal Šlambor.

„Mohu vás ujistit, že se rozhodnutím stavebního úřadu plně podřídím a v součinnosti s odborným poradcem budu případné zjištěné nesrovnalosti neprodleně řešit,“ dodal.

Radní úředně bydlí u syna, zastihnout se ho tam nepodařilo

Poté, co se otázka skutečného místa bydliště začala řešit, Šlambor na opakované dotazy nejprve reagoval tak, že rodinný dům v nedaleké obci Skalka je teprve rozestavěný a on tam jen přespává. Podobně například v létě na noc občas zajede do Mostkovic nebo na chatu do Ptenského Dvorku.

Ukázalo se ovšem, že to není pravda. MF DNES Šlambora před Vánocemi přímo ve Skalce navštívila. Dům má novou fasádu, byl vytopený, nazdobený a bylo jasně vidět, že uvnitř je zařízený. Na zvonění u domovních dveří kolem půl osmé večer otevřel radní v domácím oblečení a pantoflích.

To, že Šlamborovi ve Skalce už dva roky bydlí, potvrdil i starosta obce Antonín Frgal a jedna ze sousedek řekla, že zde Šlamborovi budou trávit už třetí vánoční svátky.

Trvalé bydliště má Jaroslav Šlambor napsané u syna na jednom prostějovském sídlišti. Když se ho tam figurant MF DNES, který se vydával za zásilkovou službu, snažil v uplynulých dnech zastihnout, radní tam nebyl.

„Není doma. Nevím, neporadím vám,“ odpověděl Šlamborův syn na otázku, kdy otec doma bude, a doporučil kontaktovat ho na mobil.

Radnímu hrozí i trest za bydlení v nezkolaudované stavbě

Podobné jednání, kdy má člověk někde adresu trvalého bydliště, ovšem ve skutečnosti bydlí zcela v jiné obci, přitom už dříve Ústavní soud označil za obcházení volebního zákona, což by v krajním případě mohlo vést až ke zrušení mandátu zastupitele.

Kromě toho navíc Šlambor čelí i problémům se stavebním úřadem. V rozestavěném a nezkolaudovaném domě, kterým dům ve Skalce úředně je, totiž nikdo bydlet nesmí. Podle zákona za to hrozí pokuta až do výše milion korun.

„Objekt ve Skalce není schopný užívání, není ani napojen na kanalizaci. Uděláme tam kontrolní prohlídku,“ potvrdil na jednání zastupitelstva šéf Stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál. Výsledky kontroly ale zatím nejsou k dispozici.

„Pokud by pan radní ve Skalce nebydlel, tak přece není problém říct, nebydlím tady, ale bydlím v Prostějově. Jinak je to podvod a není to fér. Měl by každopádně rezignovat,“ míní lídr opozice Blumenstein.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Sníh střídá déšť s oblevou, lyžování v nížině se kvůli počasí prodraží

Ilustrační snímek

Z udržování sněhových podmínek v lyžařských střediscích se s neustálými výkyvy počasí stal spíše boj, než rutinní...

Najdete na iDNES.cz