Města a vesnice bojují se stále vyšší počtem podvodníků, kteří si nechávají své úřední bydliště účelově napsat na radnici (na snímku budova olomoucké radnice).

Města a vesnice bojují se stále vyšší počtem podvodníků, kteří si nechávají své úřední bydliště účelově napsat na radnici (na snímku budova olomoucké radnice). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Radnice marně bojují s podvodníky, kteří na nich mají úřední bydliště

  • 1
Města a obce musí řešit stále více problémů s lidmi, kteří mají úřední adresu na radnici. Nejsou to přitom jen bezdomovci, ale i lidé, kteří bydlí na stále stejně adrese, kterou různých důvodů chtějí před úřady utajit. Odhalování je navíc komplikované.

Například v Sudkově na Šumpersku, který má necelých dvanáct stovek obyvatel, má adresu na obecním úřadě už čtyřicet lidí. A vedení obce se obává, že bude hůř.

"Kdyby šlo jen o lidi bez přístřeší nebo ty, kteří stavějí domek a bydlí přechodně třeba u známých, tak je to zlomek. Většina z těchto lidí ale získá trvalý pobyt na radnici podvodem a pořád bydlí v původním bydlišti, například u rodičů," je přesvědčena starostka Sudkova Milena Sobotková.

Majitel bytu podle ní v takovém případě požádá o zrušení trvalého pobytu přihlášenému člověku a tím mu vlastně odejme právo užívat byt. Radnice poté prověřuje, zda má takový člověk právo získat azyl na radnici.

Sousedé raději dělají, že o ničem nevědí. Bojí se odvety

Problémem ale je, že sousedé většinou s úředníky nespolupracují a raději dělají, že o ničem neví.

"Prokazatelně víme, že řada těchto lidí bydlí pořád ve svém původním bydlišti. Když ale chceme po sousedech, aby to potvrdili, tak to neudělají," řekla sudkovská starostka.

Podle ní totiž mají strach z případné odvety. "Ti, kteří podvádějí, mohou nahlížet do spisu a hned by tam viděli, kdo proti nim svědčil. Takže sousedé radši řeknou, že tam už nebydlí, aby neměli problémy. Na druhou stranu nikdo z úřadu svědčit nemůže, což mi připadá absurdní," popsala Sobotková.

Radnice má s lidmi přihlášenými u ní spoustu práce. Většina z nich třeba neplatí za odpady, byť tuto povinnost stále mají. Úřad kromě toho ale také musí za tyto lidi platit poštovné při správním řízení, uschovávat a předávat každému jeho poštu a řešit obsílky.

Ve velkých městech na radnicích úředně "bydlí" tisíce lidí

Ve velkých městech regionu je problém s přihlašováním na radnici obdobný, jen čísla jsou řádově vyšší.

"Na magistrátu je v současnosti evidováno 3 239 lidí. Je těžké rozlišit, kolik je skutečně lidí, kteří jsou v současné době bez přístřeší. Odhadujeme, že zhruba osmdesát procent lidí s trvalým bydlištěm na magistrátu získalo tuto adresu podvodem," uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová.

Například Přerov má na adrese magistrátu evidováno 1 963 obyvatel. Podobná procenta potvrzuje také Olga Breitzetlová ze šumperské radnice, kde je nyní hlášeno devět stovek lidí.

"Jedním z důvodů, proč se tyto případy stávají, je hrozba exekuce kvůli dluhům rodinného příslušníka," uvedla Breitzetlová. Téměř dva tisíce obyvatel je na adrese magistrátu evidováno také v Přerově.