Vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) chystá velkou zakázku na komunální služby. Účastnit se jí bude i firma spoluvlastněná městem, v níž sedí několik politiků.

Vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) chystá velkou zakázku na komunální služby. Účastnit se jí bude i firma spoluvlastněná městem, v níž sedí několik politiků. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Město chystá půlmiliardový tendr, samo se ho přes soukromou firmu zúčastní

  • 0
Prostějovská radnice připravuje zakázku na komunální služby v hodnotě minimálně půl miliardy korun. Jedním z uchazečů budou i zdejší technické služby - soukromá firma, s níž je však město majetkově i personálně propojené. Opozice to kritizuje, provázanost dle ní vyvolává pochybnosti o tendru.

Až do konce příštího roku, kdy vyprší smlouva, se o veškeré komunální služby v Prostějově bude starat zdejší firma .A.S.A. TS Prostějov. Za svoz odpadů, čištění města, správu hřbitova a údržbu zeleně a veřejného osvětlení jí radnice každoročně zaplatí přes sto milionů korun, například loni to bylo 114 milionů.

Začátkem letošního roku proto město začalo připravovat veřejnou soutěž, jejíž vítěz se bude o komunální služby v Prostějově starat od ledna 2017. Společnost .A.S.A. TS Prostějov bude jedním z uchazečů. Radnice tak připravuje soutěž, která se bude týkat i firmy, v jejímž vedení sedí zástupci města.

Ve společnosti má totiž Prostějov čtvrtinový podíl, jednatelem je radní města Bedřich Grulich (ČSSD) a v dozorčí radě jsou městští zastupitelé Martin Balák (PéVéčko), Ivana Copková (KSČM) a Jaroslav Faltýnek (ANO).

„Těch propojení je tam víc i na pracovní skupinu, která celou zakázku na radnici připravuje. Podobné vazby nejsou správné. Kdyby město nemělo v této firmě majetkovou účast, veřejná soutěž by byla podstatně čistší. Je proto otázka, jestli má město podíly v soukromých firmách vůbec držet,“ ptá se prostějovský opoziční zastupitel Tomáš Blumenstein (ODS).

Jednatel vede i firmu, která darovala primátorovi čtvrt milionu

Nedávno také vyšla najevo další věc. Jednatel .A.S.A. TS Prostějov Grulich je zároveň šéfem představenstva firmy DT - Výhybkárna a strojírna, která loni poslala tehdejšímu primátorovi Prostějova Miroslavu Pišťákovi (ČSSD) čtvrt milionu korun na jeho soukromý účet. Pišťák kvůli tomu nedávno rezignoval (více čtěte zde).

V dubnu roku 2013 nicméně na zastupitelstvu hlasoval pro jmenování Grulicha do funkce jednatele .A.S.A TS Prostějov a od ledna je členem pracovní skupiny pro přípravu zakázky na komunální služby.

„Prostějovská radnice připravuje stamilionový tendr na dodavatele komunálních služeb, které nyní zajišťuje právě .A.S.A. TS Prostějov. Pan Grulich je nejenom radním města, ale současně i jednatelem této firmy,“ upozorňuje další prostějovská opoziční zastupitelka Hana Naiclerová (ANO).

„V městských firmách působím z titulu městského zastupitele a hájím zde zájmy města,“ tvrdí Bedřich Grulich.

Město: Zakázka je v pořádku, přihlásit se může kdokoliv

Náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil (PéVéčko) ubezpečuje, že stamilionová zakázka je v pořádku.

„Tuto zakázku vypisuje město a společnost .A.S.A. TS Prostějov s její přípravou nemá nic společného. Bude jedním z uchazečů, ale přihlásit se může kdokoliv. Kdybychom měli technické služby ve stoprocentním vlastnictví, vůbec bychom žádné výběrové řízení nemuseli vypisovat,“ argumentuje.

Zákon o veřejných zakázkách nařizuje, že na zabezpečení komunálních služeb ve městech je nutné vypsat takzvanou významnou nadlimitní veřejnou zakázku.

„Zadavatel by měl postupovat otevřeně, transparentně a rovným způsobem vůči všem uchazečům,“ připomněl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Původní podoba tendru ukazovala spíše na zakázku „na míru“

Právě to však podle opozice radnice v prvním kole absolutně nedodržela. Náměstek Pospíšil, který byl až do poloviny letoška členem dozorčí rady společnosti .A.S.A. TS Prostějov, totiž prosazoval, aby město všechny činnosti, jako je svoz odpadů, čištění města, správu hřbitova a údržbu zeleně a veřejného osvětlení, soutěžilo v jednom balíku.

„Když hledáte jednu firmu na všechny tyto činnosti, nenajdete jich mnoho. Takto vypsaná zakázka míří primárně na .A.S.A. TS Prostějov a v žádném případě nevysoutěžíte reálnou cenu. Pokud ale budete hledat firmy zvlášť na odpady, zeleň či veřejné osvětlení, je jasné, že se mohou přihlásit třeba prostějovští zahradníci, kteří naopak mohou dobrou cenu nabídnout,“ vysvětluje Blumenstein.

Po půl roce příprav nakonec rada města ustoupila a své původní rozhodnutí revokovala. Jinak by porušila zákon o veřejných zakázkách.

Například městu Nejdek totiž antimonopolní úřad udělil pokutu tři čtvrtě milionu právě za to, že tendr na komunální služby vypsal příliš široce, čímž porušil zásadu zákazu diskriminace a okruh uchazečů tak značně omezil. Nejdek do jedné zakázky shrnul svoz a likvidaci odpadu a údržbu silnic.

Zakázku na komunální služby proto prostějovská rada nedávno rozdělila na čtyři oblasti: správu a údržbu komunikací a čištění města, správu a údržbu zeleně a hřbitovů, správu a údržbu veřejného osvětlení a nakládání s odpady.

„Najatá advokátní kancelář nyní připravuje zadávací podmínky. Zatím není rozhodnuto, kolik let bude zakázka trvat. Může to být na dobu neurčitou zřejmě s dvouletou výpovědní lhůtou nebo na čtyři, šest, osm či deset let,“ řekl Pospíšil. V posledním případě by šlo o víc než miliardu korun.