Radnice mohou díky rozsudku Ústavního soudu vyhnat automaty okamžitě. S využitím této možnosti ale řada velkých měst váhá, do rozpočtů jim jdou totiž z hazardu miliony korun. (Ilustrační snímek)

Radnice mohou díky rozsudku Ústavního soudu vyhnat automaty okamžitě. S využitím této možnosti ale řada velkých měst váhá, do rozpočtů jim jdou totiž z hazardu miliony korun. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Radnice v Olomouckém kraji s vyhnáním hazardu váhají. Přináší miliony

  • 1
Obce a města Olomouckého kraje mají díky Ústavnímu soudu od čtvrtka v rukou zbraň, která jim umožní vykázat videoloterijní terminály z města a nemusí přitom dodržovat takzvanou přechodnou dobu. Ta umožňovala obcím terminály povolené ministerstvem financí rušit až od roku 2015. Radnice velkých měst toho ale zřejmě příliš nevyužijí. Jde o nemalé peníze.

Ústavní soud sporný paragraf o přechodné době zrušil poté, co se na něj obrátily Klatovy a další obce, podle kterých taková úprava zákona bránila městům v účinnější regulaci hazardu. Trochu překvapivě jsou teď ale šéfové samospráv v regionu zdrženliví, i když se města v minulých letech proti hazardu postavila.

"Nález Ústavního soudu otevírá další možnosti redukce, které s ohledem na současný vývoj již nemá smysl přeceňovat," uvedl například náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach.

Podle něj počet přístrojů ve městě stejně klesá, protože ministerstvo financí už neobnovuje povolení na jednotlivé přístroje bez souhlasu měst a Olomouc povolení striktně odmítá. Nedávno tak byla uzavřena třeba velká herna "Pivovar" v Riegrově ulici. Další postup města zatím nechce Vlach předjímat.

Do rozpočtů jdou z hazardu miliony korun a radnice o ně stojí

Další z větších měst Uničov dal už v roce 2011 jasně najevo, že od roku 2015 chce mít město bez hazardu a z restaurací a heren tak zmizí všechny výherní hrací automaty a videoloterijní terminály. Zda využije možnosti a zasáhne rychleji není jasné.

"V současné době se nedá říct, jak budeme postupovat. Při rozhodování v zastupitelstvu bude určitě velmi podstatná částka, kterou z hazardu město získává," uvedl starosta Uničova Dalibor Horák. Podle něj šlo loni o deset milionů korun.

"Tuto věc je třeba řešit s rozvahou. Přijít najednou o tolik peněz do rozpočtu by bylo nepříjemné," vysvětlil Horák.

A nevyloučil dokonce, že kvůli vysoké sumě město nejenže neurychlí konec hazardu, ale změní vyhlášku o regulaci hazardu tak, aby umožnila provoz heren i po roce 2014.

"Když jsme schvalovali vyhlášku, nebylo dostatek informací a taky jsme nevěděli, kolik peněz z hazardu bude," vysvětlil Horák.

Zákazem hazard nevymýtíme, míní primátor Prostějova

V případě Prostějova jdou z hazardu do městské pokladny dokonce desítky milionů.

"Hazard je obrovský problém. Tím, že bychom ho ve městě zakázali, ho ale rozhodně nevymýtíme," říká prostějovský primátor Miroslav Pišťák. Podle něj by se rozpočet města s propadem vyrovnal, i když těžko.

"Do problémů bychom ale dostali organizace z oblasti sportu, kultury a sociální sféry, kterým jdou z výtěžků z loterií nemalé peníze," míní. Starostové a primátoři navíc upozorňují, že peníze by v hazardu zůstaly, jen by se přesunuly jinam.

"Pokud půjdeme tvrdě a budeme požadovat zákaz hazardu ve městě, vytvoříme šedou zónu. Bude se hrát dál, ale nelegálně, takže samosprávy z těchto peněz neuvidí ani korunu," upozornil starosta Šumperka a senátor Zdeněk Brož.

Starosta Uničova Dalibor Horák navíc zdůraznil, že na loterijní byznys jsou navázána pracovní místa. "Jen u nás v Uničově je to zhruba padesát míst. Nevím, kde by v současné době tito lidé našli práci," řekl Horák.