Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice v Přerově je podezřelá, že manipulovala zakázku za 100 milionů

  9:10aktualizováno  9:10
Přerovská radnice čelí podezření, že manipulovala zakázku za více než 100 milionů korun. Okolnostmi, za jakých magistrát před dvěma roky přidělil zakázku na opravy cest ve městě společnosti Eurovia CS, už se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zástupci magistrátu i firma chybu odmítají.
Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Když Přerov před dvěma lety vypsal veřejnou soutěž na opravy a rekonstrukci cest ve městě, rozdělil ji na deset nenavazujících částí, takže teoreticky v ní mohlo uspět deset různých firem. Zadávací dokumentace však kupodivu obsahovala opačnou informaci, tedy že takové rozdělení je nepřípustné.

Během výběrového řízení navíc magistrát zakázku rozšířil o provádění stavební údržby. Když pak 25. srpna 2008 uzavřel smlouvu s vítěznou firmou Stavby silnic a železnic (dnes Eurovia CS), ještě téhož dne s ní podepsal nový dodatek smlouvy, který zúžil zakázku zpět do původní podoby, tedy bez údržby.

Přitom rozšířené zadání mohlo některé firmy odradit nebo vyřadit ze soutěže.

Přerovská opozice radnici viní, že tím umožnila vyhrát zakázku jediné společnosti. To zástupci magistrátu odmítají a tvrdí, že zákon o veřejných zakázkách porušen nebyl.

Případem se už zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Ve věci probíhá správní řízení. V tuto chvíli bohužel nelze sdělit více informací," říká mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

V oznámení o zahájení správního řízení, které se podařilo MF DNES získat, se kontroloři úřadu věnují oběma pochybením. Jako první uvádějí, že v oznámení o zakázce byly práce rozdělené na deset částí, ovšem zadávací dokumentace takové členění už nepřipouští.

"Na základě výše uvedeného získal úřad pochybnosti, zda zadavatel postupoval v souladu se zákonem," popisují kontroloři. Navíc připomínají, že právě magistrát zodpovídá za to, že oznámení a zadávací dokumentace neobsahují protichůdné informace.

Rozšíření zakázky mohlo vyřadit jiné uchazeče

Další pochybnosti mají kontroloři i v druhém případě, kdy Přerov rozšířil zakázku o údržbu silnic.

S vítěznou firmou pak sice takovou smlouvu sepsal, ale ve stejný den s ním sepsal i dodatek smlouvy. "Přičemž předmět díla byl znovu zúžen o následnou údržbu. Úřad tak získal pochybnost, zda magistrát postupoval v souladu se zákonem, když uzavřením dodatku změnil předmět původní smlouvy a uzavřel smlouvu novou v rozporu s návrhem smlouvy obsaženým v nabídce," dodávají kontroloři.

Taková praxe je nestandardní i podle osloveného právníka Vladana Rámiše. "To může poukazovat na určitou manipulaci se zakázkou. Mohlo se totiž stát, že rozšíření zakázky některé společnosti znevýhodnilo či vyřadilo ze soutěže," míní právník.

Na konkrétní otázku, zda kvůli rozšíření zakázky magistrát někoho opravdu vyškrtl ze soutěže, nedostala MF DNES odpověď. Přerovská radnice pouze prostřednictvím svého mluvčího Bohuslava Přidala vzkázala, že vzhledem k tomu, že kontroloři zakázku stále prověřují, nebude magistrát na dotazy odpovídat.

"Nelze odpovědět na dílčí otázky vyčleněné z kontextu," odpověděl Přidal. "Dle našeho názoru jsme postupovali v intencích zákona a jsme názoru, že zákon o veřejných zakázkách porušen nebyl," doplnil.

Opozice: Působí to jako zakázka na míru

S tím nesouhlasí přerovská opozice. "Celé jednání je pro nás naprosto nepochopitelné a nelogické. Navíc působí tak, že se vše upravovalo, aby celá zakázka seděla na míru jedinému uchazeči," říká Richard Šlechta z koalice Společně pro Přerov.

Mluvčí vítězné firmy Iveta Štočková však takovou možnost odmítá. "V průběhu řízení veřejné zakázky na opravy a rekonstrukce cest ve městě Přerov postupovala naše společnost Eurovia CS, tehdy Stavby silnic a železnic, plně v souladu se zadávací dokumentací a s podmínkami stanovenými platnou legislativou. Celé dílo bylo řádně realizováno dle daných podmínek ve znění dodatků. Práce proběhly ve stanovených termínech a v požadované kvalitě," uvedla Štočková.

Zda přerovský magistrát pochybil, rozhodnou nakonec kontroloři z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Správní řízení v této věci stále probíhá, rozhodnutí dosud nebylo vydáno," říká mluvčí Chalupa.

Prověřování stavební zakázky, která se týkala například úpravy cest v Borošíně či Nerudově ulici nebo úpravy přechodů pro chodce v Lýskách či Lověšicích, není jediným současným problémem přerovské radnice. Minulý týden totiž do kanceláří magistrátu vtrhli detektivové protikorupční policie a zabavili dokumenty týkající se stavby zdejšího domova pro seniory.

Autor:


Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Další z rubriky

Architektonická soutěž na podobu SEFO je uzavřená věc, říká ředitel muzea

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup

Už deset let života věnoval Michal Soukup z Muzea umění Olomouc Středoevropskému fóru (SEFO), z toho pět let jako...

Muž chtěl mladé lupiče uchlácholit cigaretou, popálili ho a zbili

Ilustrační snímek

Dva mladé lupiče-recidivisty se podařilo v uplynulých dnech dopadnout policistům z Přerova. Dva mladíci, z nichž jeden...

Hnutí při kampani zalévalo stromy. Akátům to mohlo uškodit, říká radnice

Akáty na Dolním náměstí v Olomouci

Zavlažovací vaky u akátů na Dolním náměstí v Olomouci a nově vysazené stromy mezi paneláky na Nových Sadech jsou...

Najdete na iDNES.cz