Prostějovská radnice (na snímku její budova) vedená sociálními demokraty zarazila dotace místní tělocvičné jednotě. Ta je přitom právě s ČSSD úzce spojena.

Prostějovská radnice (na snímku její budova) vedená sociálními demokraty zarazila dotace místní tělocvičné jednotě. Ta je přitom právě s ČSSD úzce spojena. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prostějov zarazil dotace tělocvičné jednotě spojené s místní ČSSD

  • 0
Prostějovský boxerský klub má potíže. Místní radnice mu totiž zastavila dotace po kontrole hospodaření. Klub přitom spadá pod Dělnickou tělocvičnou jednotu (DTJ) Prostějov úzce spojenou se zdejší ČSSD, která vládne radnici. Jednota už navíc čelí několika žalobám, které podal její bývalý starosta.

Za poslední tři roky jednota dostala od města a od kraje dotace ve výši pěti milionů korun. Kvůli otazníkům okolo hospodaření ovšem radnice poslala začátkem roku kontrolu a dotace jednotě zastavila.

„Jednota neměla vyúčtovanou část dotací z minulého roku, kterou bude muset vrátit. Ve vztahu k městu je v současné době v podstatě dlužníkem. Chyběly tam nějaké účetní doklady,“ vysvětlil rozhodnutí rady města náměstek primátora Prostějova a sociální demokrat Zdeněk Fišer. Nad dotazem, jak se to mohlo jednotě stát, krčí rameny.

„Taková je situace. Vyúčtování dělá hospodářka, doklady shromažďují jednotliví vedoucí boxerů a sekcí,“ podotkl Fišer, který je od května roku 2013 sám členem DTJ.

Zdaleka však není jediný sociální demokrat z Prostějova, který v DTJ působí. Vše začalo v květnu před dvěma roky, kdy do jednoty naráz vstoupilo dvaatřicet nových členů. Z ČSSD byla minimálně třetina z nich. Kromě Fišera šlo o řadové členy strany, ale i členy komisí města, jejich příbuzné a městské zastupitele.

Vstup nových členů posvětil správní výbor, ve kterém byla tehdejší radní Prostějova z ČSSD Milada Galářová a městský zastupitel z ČSSD Petr Sedláček.

„Museli jsme proti své vůli doporučit nábor nových členů“

 Tehdejší starosta DTJ Vojtěch Tesař však překotný nábor nových členů označil za puč, který odporuje stanovám. Kvůli novému vedení musel z jednoty odejít. Proti tomu se začal bránit několika žalobami. Na jeho podporu poslal soudu své stanovisko například bývalý trenér juniorů a mládeže v DTJ Karol Menyház.

„V dubnu roku 2013 přišli na trénink juniorů pan Jaroslav Kořínek a Petr Sedláček. Přinesli 32 přihlášek nových členů. Josefa Vlacha a mě si zavolali do místnosti trenérů a oznámili nám, pokud chceme, aby byl nadále v DTJ oddíl boxu, že musíme doporučit svým podpisem přihlášky nových členů,“ nastínil.

„Já a pan Vlach jsme pod nátlakem a proti své vůli doporučili podpisem 17 přihlášek osob, které jsme v převážné míře neznali a nikdy neviděli. Přijetí těchto členů považujeme jednoznačně za účelové,“ dodal.

Žalobu má na stole prostějovský soud, projednávání se však nyní zastavilo. Vojtěch Tesař se totiž loni v září se zástupci DTJ dohodl na smírčím řízení a soudkyně proces přerušila.

Spor bude zřejmě pokračovat u soudu kvůli sporům o rozhodce

Tesař nominoval dva rozhodce, a když se ukázalo, že by mohli být podjatí, navrhl Jiřího Kračmara z Transparency International a reportéra Marka Wollnera. DTJ vybrala za smírčí soudce tajemníka Svazu dělnických tělocvičných jednot československých Michala Škerleho a členku DTJ Zuzanu Bratterovou.

„Zuzana Bratterová je osoba, která má na výsledku sporu osobní zájem a nemůže být nezávislým rozhodcem. Působí jako předsedkyně okresního výboru ČSSD. Její životní partner Pavel Smetana byl v inkriminované době předsedou sportovní komise, radním Prostějova a členem DTJ, čímž je zvýrazněna její podjatost,“ napsal Tesař před časem soudu a požádal o pokračování procesu. S tím soud souhlasil, ale DTJ se proti tomu odvolala

 „Je otázka, co si žalovaná strana vlastně přeje. Smírčí soud sabotuje a normální soud si nepřeje,“ reagoval na zdržovací taktiku Tesař.

Žádný puč nebyl a nikdo nic netuneloval, říkají zástupci jednoty

DTJ to odmítá. „Předložili jsme jména osob, které by ve smírčím řízení rozhodovaly, ale žalobce na to nereagoval. Nevyužil ani lhůtu pro smírčí jednání a neřídí se stanovami,“ prohlásila právní zástupkyně DTJ Miroslava Ohlídalová. Tvrdí zároveň, že žádný puč v DTJ nikdy nebyl.

„Všichni členové, kteří byli přijati 9. 5. 2013, splňují podmínky členství a byli přijati v souladu se stanovami,“ dodala advokátka.

Město Prostějov, které ovládá ČSSD, Dělnické tělocvičné jednotě loni poslalo 200 tisíc korun na opravy sociálního zařízení a 400 tisíc korun na podporu extraligového oddílu boxu a juniorů. Krajský úřad, kde rovněž vládne ČSSD, DTJ loni dal 700 tisíc korun jako přímou podporu vrcholového sportu.

Současný starosta DTJ Petr Novotný jakékoliv tunelování veřejných peněz odmítl.