Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Kojetína je sud prachu, po útoku na plavčíka se stupňuje rasové napětí

  5:54aktualizováno  5:54
Vyhrocené vztahy panují mezi starousedlíky a romskou menšinou v Kojetíně na Přerovsku. K jejich zhoršení přispělo i nedávné napadení plavčíka na místním koupališti, problémy ale bobtnají i na dalších místech. Město řeší, jak soužití zlepšit, někteří lidé už totiž zvažují, že se raději odstěhují.

Vedení kojetínské radnice (na snímku její budova) se snaží zmírnit rasové napětí, které se ve městě stále stupňuje a jedním z důvodů je i nedávný útok skupiny Romů na plavčíka na místním koupališti. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Kojetínská radnice už delší dobu hledá způsob, jak mezi místní majoritu a menšinu vrátit klid.

„Zákony nám toho ale moc neumožňují. Kdysi jsme zkoušeli i romského terénního pracovníka, ale zbyly nám po něm spíše problémy,“ přiznává kojetínský místostarosta Miloslav Oulehla.

Kojetín je jedním z měst v regionu, které doplácejí na zákon o hmotné podpoře v sociální nouzi. Kvůli němu se sem v posledních letech začalo stěhovat stále více lidí závislých na sociálních dávkách, většinou Romů.

„Umožnili jim to majitelé zdejších domů, pro něž je výhodnější ubytovat Romy než bílé, protože ti takové peníze za nájem, jaké dostanou Romové jako příspěvek na bydlení, zaplatit nemohou,“ zlobí se místostarosta.

S místními Romy velké problémy nebyly, potíží jsou přespolní

S novými „přistěhovalci“ podle místních lidí přišly i konflikty. „S romskými starousedlíky nikdy takové problémy nebyly. Se zdejšími lidmi se navzájem znají a naučili se spolu vycházet. Horší je to s přespolními, kteří se sem stěhují. Nemají žádné návyky vzájemného soužití a slušného chování. Podle toho to pak ve městě vypadá,“ říká kojetínský starosta Jiří Šírek.

Vzájemná nevraživost vygradovala o prázdninách poté, co skupinka Romů napadla plavčíka na místním koupališti. Důvodem potyčky byla výtka, kdy plavčík napomenul jedno z neukázněných dětí. Chvíli nato ho fyzicky napadli příbuzní dítěte (psali jsme zde).

„Okamžitě jsme přijali opatření k nápravě situace. Na koupališti začali pravidelně hlídkovat strážníci, což přispělo k výraznému zlepšení. Nyní je tam klid a skupina lidí, která za problémy mohla, na koupaliště přestala chodit,“ informoval Šírek.

Incidentem se zabývá i policie. „Případ stále není uzavřený a nepadlo prozatím žádné obvinění. V současné době vyslýcháme svědky i prověřované osoby,“ informovala mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Náměstí, nádraží... Problémových lokalit je víc

Zatímco na koupališti se podařilo sváry zažehnat, napětí v dalších problémových lokalitách trvá. Jednou z nich je i kojetínské náměstí, kde se i uprostřed pracovního dne scházejí skupiny Romů a podle vedení města provokují kolemjdoucí.

„Objíždějí dokola náměstí v naleštěných kabrioletech, posedávají na lavičkách se zmrzlinou, do toho jim hlasitě vyhrává hudba. Člověk by řekl, že naschvál provokují,“ je přesvědčený Oulehla a uvádí další příklad.

„Večer, když potkají bílého, tak mu nadávají, ať jde rychle spát, aby mohl ráno brzy vstávat a jít jim vydělávat na sociální dávky. Není divu, že napětí roste,“doplnil.

„Těšila jsem se, že tu vychovám děti. Teď uvažuji o stěhování.“

Problémovou lokalitou se v poslední době stalo železniční nádraží, kde dráhy začaly pronajímat volné byty. Stahují se do nich opět Romové.

„Lidé, kteří jezdí vlakem, za námi chodí, že se tam bojí. S nástupem školního roku tam chceme poslat pravidelné hlídky strážníků, abychom situaci trochu zlepšili,“ informoval místostarosta.

O moc lepší to podle něj není na náměstí Svobody poblíž hřbitova.

„Jsou zde dva tři domy, kde bydlí Romové. A bohužel není nic příjemného mít je za sousedy. Kvůli tomu se teď někteří starousedlíci raději začínají stěhovat pryč,“ sdělil Oulehla.

To potvrzují i místní. „Je to stále horší. Večer se už bojíme chodit na náměstí, aby nám tam Romové nevynadali. Když se někdo proti nim ohradí, hned je z toho slovní konflikt nebo rvačka. Jedna ze dvou základních škol ve městě je už skoro zcela romská. A v sousedních městech mají lidé Kojetín za ‚Cigánov‘. Kdysi jsem se těšila, že zde budu vychovávat děti, ale teď stejně jako řada dalších uvažuji o stěhování,“ svěřila se 33letá Gabriela, která si nepřála zveřejnit své příjmení.

Město se snaží získat pomoc i přes projekty placené z dotací

Radnice už přemýšlí, jak situaci řešit. O zřízení funkce romského terénního pracovníka, kteří fungují třeba v Přerově, ale v Kojetíně neuvažují.

„Už jsme to zkoušeli, ale je těžké někoho vhodného sehnat. Po předchozím pracovníkovi řešíme dodnes exekuce,“ uvedl Oulehla.

Další možností je spolupráce s policií. „Už jsme měli schůzku, na které jsme se shodli, že důležité bude zaměřit se na prevenci, než pak problémy hasit. Pomoci nám v tom mají školení policejní preventisté. Další schůzka bude v půlce září. Kojetín je krásné město, a kdybychom se Romy snažili vystěhovat, jen přehrajeme problém jinam. Raději budeme hledat řešení, jak situaci uklidnit, aby tady mohli žít všichni v pohodě,“ uzavřel místostarosta.

Kojetínu by mohly pomoci i sociální projekty placené z evropských dotací, které by zaštítila zdejší Místní akční skupina Střední Haná. Ta už pověřila Člověka v tísni, aby situaci ve městě zmonitoroval.

„Zaměřujeme se na sociálně vyloučené skupiny obyvatel, dlouhodobě nezaměstnané či na Romy. Poté, co budou výsledky šetření, navrhneme opatření ke zlepšení situace,“ řekla Marcela Erbenová z Člověka v tísni.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Chválená i kritizovaná. Hala sportovního bosse za 140 milionů už otevřela

Pohled na prostějovské Národní sportovní centrum, jehož výstavba stála téměř...

Mladým talentům v Prostějově od tohoto týdne začala sloužit nová hala, která stojí u tenisových kurtů vlivného...

Nová trasa by oddálila stavbu o čtyři roky, říká vyjednavač dokončení D1

Ředitel ŘSD David Čermák.

Je to muž, jemuž se v roce 2011 podařilo ukončit letitý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou blokující dostavbu...

Najdete na iDNES.cz