Úředníci olomouckého magistrátu (na snímku budova radnice na Horním náměstí) nechtějí, aby bylo referendum o zákazu hazardu ve městě spojeno s komunálními volbami.

Úředníci olomouckého magistrátu (na snímku budova radnice na Horním náměstí) nechtějí, aby bylo referendum o zákazu hazardu ve městě spojeno s komunálními volbami. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Úředníci nechtějí v Olomouci referendum o hazardu současně s volbami

  • 1
Snaha olomouckých odpůrců hazardu, kteří volají po vyhnání heren, je ve velmi vážném ohrožení. Magistrát totiž nechce referendum spojovat s říjnovými komunálními volbami. Jenže právě to je pro aktivisty klíčové. Pouze ve spojení hlasování totiž mají reálnou šanci, že se zúčastní dostatek lidí.

Hlavní argument magistrátu proti hlasování v jediném termínu vychází z povinnosti uspořádat volby i referendum v samostatných místnostech a pod dohledem dvou komisí.

„Hlasovací místnosti pro referendum by musely být umístěny ve školách ve vyšších patrech, v některých okrscích v úplně jiném objektu. To by pro voliče znamenalo snížení komfortu a možnost jejich dezorientace,“ oznámil stanovisko úředníků tajemník magistrátu Jan Večeř na tiskové konferenci. Politici v čele s primátorem Martinem Majorem jen přihlíželi.

Podle Večeře by chaos mohl výsledky hlasování ovlivnit a znehodnotit. Město by se tak podle něj vystavilo riziku žaloby. Úředníci rovněž argumentují minimální lhůtou, kterou by měli na přípravu souběžného konání voleb a referenda.

„Nelze s jistotou spoléhat na to, že se magistrátu podaří hlasovací místnosti v jiných objektech zajistit,“ uvedli úředníci ve své analýze.

V neprospěch spojení voleb s referendem hovoří podle nich i to, že by bylo oproti samostatnému plebiscitu dražší. Pokud referendum bude s volbami, bude muset být dvoudenní, okrskovým komisím by tedy bylo nutné zaplatit za dva dny. Jinak by se referendum konalo jen den.

Kvůli společnému hlasování by radnice dále musela nakoupit nové volební urny či zástěny. Celkově by tak dvoudenní referendum přišlo na 914 tisíc korun, jednodenní pak na necelých 257 tisíc korun.

„Ekonomické hledisko ale není hlavním důvodem, proč se nám jeví společné konání jako naprosto nevhodné,“ podotkl Večeř.

Argumenty úředníků jsou účelové, tvrdí aktivisté

Argumenty úředníků však aktivisté označili za zástupné. „Byly vymyšlené ad hoc tak, aby přesvědčily zastupitele, potažmo veřejnost, že je potřeba vypsat referendum samostatně,“ řekl za organizátory petice Pavel Bednařík, který kromě iniciativy Olomouc bez hazardu figuruje i na kandidátce hnutí Občané pro Olomouc. Ta má boj s hazardem jako jeden z hlavních bodů programu.

„Ve školách je v jednom patře třeba deset místností,“ odmítá výhrady úředníků Bednařík. A náklady podle něj úředníci už vůbec argumentovat nemohou.

„K tomu už bylo vyneseno řádné unesení Nejvyššího soudu,“ řekl Bednařík a doplnil, že i kdyby zmatky nastaly, minimálně voliče, kteří požadavek na vypsání referenda podepsali, to neodradí.

„Naopak z jejich reakcí víme, že by rádi volili nové zastupitele a současně se vyjádřili k hazardu,“ řekl Bednařík.

Radní se nevyjádřili, dle primátor je nutné jednat s opozicí

Radní k doporučení úředníků žádné stanovisko nezaujali, pouze ho vzali na vědomí.

„Ještě před zasedáním zastupitelstva svolám jednání zástupců všech politických klubů. Takto závažnou otázku je potřeba projednat s opozicí,“ míní primátor Martin Major.

Bednařík označil postoj rady za alibistický. „Je to krajně nepopulární rozhodnutí, a jestliže rada nedokáže sama říct, jak by se mělo postupovat, ukazuje to na její slabost. Sami proto připravíme návrh dalšího postupu. Pošleme ho primátorovi a všem zastupitelům v otevřeném dopise,“ řekl Bednařík.

Dostatek lidí není jistý ani při spojení s volbami, natož mimo ně

Organizátoři tažení proti hernám vidí své naděje na úspěch v referendu spojeném s volbami proto, že hlasování o budoucích zastupitelech by mohlo zajistit potřebný počet lidí, kteří se zároveň vyjádří k hazardu.

Výsledky referenda budou pro radnici závazné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů, tedy zhruba 28 560 lidí. Zatím se jich k aktivistům přidalo 8 175. Přesně tolik lidí se podepsalo pod požadavek na vypsání referenda. Odpůrcům hazardu se díky tomu podařilo překonat požadovanou hranici deseti procent podporovatelů.

Obavy aktivistů, že referendum bez voleb bude mít minimální šanci na úspěch, jsou podle všeho na místě. Třeba v Holešově na Kroměřížsku se v sobotu plebiscitu o zákazu hazardu ve městě zúčastnilo jen 6,3 procenta voličů.

V Olomouci by přitom referendum bylo téměř na hraně i v případě, že by se opakovala účast v komunálních volbách v roce 2010. Tehdy přišlo k urnám zhruba 36,5 procenta voličů. Při prezidentských volbách, které byly v posledních letech nejsledovanější, volební účast ve městě dosáhla zhruba 60 procent.

Klíčové jednání zastupitelstva, kteří o termínu konání referenda rozhodnou, se uskuteční příští týden v pondělí.