Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

U Protivanova může stát místo dvou větrníků sedm, rozhodne referendum

  • 1
Lidé z Protivanova na Prostějovsku budou v pátek a sobotu spolu s krajskými volbami rozhodovat také o stavbě dalších větrných elektráren. Hlasování ukáže, zda poblíž obce na Drahanské vrchovině v budoucnu zůstanou pouze dva stožáry, nebo investor může vystavět další.

O elektrárnách už obyvatelé jednou hlasovali - na jaře vyjádřilo v anketě názor 430 hlasujících a více než sedmdesát procent z nich odpovědělo, že jim současné dva větrníky stojící poblíž obce nevadí. Poměrně neočekávaně se skoro polovina lidí přiklonila dokonce k tomu, aby se počet stožárů rozšířil až na pět.

Přestože se ankety, kterou uspořádalo vedení obce, zúčastnila více než polovina všech obyvatel, nyní čeká místní další hlasování. V místním referendu se vyjádří k otázce, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo městyse Protivanov podporovalo rozšíření stávajícího větrného parku nacházejícího se v katastrálním území Protivanov o dalších maximálně pět větrných elektráren.

Aby byl plebiscit platný, musí hlasovat 35 procent voličů. Aby byl výsledek závazný, musí souhlasit nadpoloviční většina hlasujících, která zároveň představuje alespoň čtvrtinu všech lidí v obci s hlasovacím právem.

„Jde nám o to, abychom zjistili, jestli obyvatelé stojí o rozšíření větrného parku, což je dlouhodobý proces, a proto chceme zavčasu dojít k nějakému závěru. Doufám, že lidé k referendu přijdou. Lístky v anketě odevzdalo přes padesát procent obyvatel, a proto na ně apeluji, aby přišli také k referendu,“ vyzvala starostka Protivanova Bronislava Krénarová.

Panorama Drahanské vrchoviny větrníky lemují již přes deset let a do obecního rozpočtu za tu dobu přinesly stovky tisíc korun.

Zastupitele rozdělil spor o podobu otázek referenda

S podobou referenda však nesouhlasí někteří zastupitelé. „Referendum má napříč celým zastupitelstvem shodu, na počtu otázek a textu referenda však ke shodě nedošlo. Neprošel můj návrh na dvě otázky s tím, že musí být pouze jedna,“ stěžuje si zastupitel Alois Kolář, který se chtěl obyvatel zeptat zvlášť na rekonstrukci stávajících stožárů a zvlášť na rozšíření počtu větrníků.

„Anketa i referendum měly svoji návaznost a logiku. V anketě jsme předložili varianty, o kterých uvažuje firma. Vzhledem k tomu, že v referendu se odpovídá ano, či ne, tak jsme vybrali nejčastěji zmiňovanou odpověď, která z ankety vzešla, a ptáme se konkrétně na tuto otázku,“ vysvětlila starostka.

Proto je otázka podle ní formulovaná tak, jestli jsou lidé ochotni podpořit rozšíření počtu větrníků.

„Pokud by nebyli, my jako zastupitelstvo v takovém případě budeme podporovat stávající dvě elektrárny, když se je firma rozhodne po skončení životnosti vyměnit,“ dodala Krénarová.

Kompenzace zhruba 200 tisíc ročně

Z provozu elektráren obec dostává procento obratu firmy ročně, což představuje něco přes 200 tisíc korun. Protivanov hospodaří s rozpočtem mezi 11 až 12 miliony korun, financuje však školu a další zařízení, takže na investice moc nezbývá. Peníze z větrných elektráren proto používá na rozvoj obce.

Provozovatel větrníků, společnost Wind invest prohlašuje, že hodlá úzce spolupracovat s obecním zastupitelstvem.

„Mohu zaručit, že v Protivanově budeme stavět nejmodernější elektrárny, které budou splňovat veškeré legislativní normy. Zároveň budou stát ve větší vzdálenosti od obce, než jsou současné stožáry. Z našeho pohledu proto není důvod, aby nový větrný park obyvatele nějak výrazně obtěžoval,“ ubezpečil jednatel Petr Potocký. Výstavba může trvat až pět roků a firma opět počítá s bonusy pro městys.